تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021

قلیچدار اوغلو خطاب به علی ارباش: صندلی ریاست سازمان امور دینی ترکیه را کثیف می‌کنید

  • کد خبر : 1014
  • ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
قلیچدار اوغلو خطاب به علی ارباش: صندلی ریاست سازمان امور دینی ترکیه را کثیف می‌کنید
رهبر حزب جمهوریت خلق ترکیه (CHP) در جلسه هفتگی این حزب در واکنش به سخنان جنجال‌برانگیز «علی ارباش» رئیس سازمان امور دینی ترکیه در نثار لعن برای آتاتورک در مراسم گشایش مسجد ایاصوفیه، اظهار داشت: «این‌ها هیچ اطلاعاتی از تاریخ و واقعیت‌های دوران استقلال ندارند. آن‌ها این صندلی را فقط و فقط کثیف می‌کنند».

به گزارش یورد نیوز، «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوریت خلق ترکیه (CHP) در جلسه هفتگی این حزب در واکنش به سخنان جنجال‌برانگیز «علی ارباش» رئیس سازمان امور دینی ترکیه در نثار لعن برای آتاتورک در مراسم گشایش مسجد ایاصوفیه، اظهار داشت: «خواندن دعای لعن و نفرین علیه مصطفی کمال آتاتورک مؤسس جمهوری ترکیه شایسته یک عالم دینی نیست. این‌ها هیچ اطلاعاتی از تاریخ و واقعیت‌های دوران استقلال ندارند. در حالی که خیال می‌کنند صندلی ریاست سازمان امور دینی به آن‌ها اعتبار می‌بخشند اما آن‌ها این صندلی را فقط و فقط کثیف می‌کنند».

قلیچدار اوغلو با اشاره به بحران مسئله کُردی در ترکیه، عنوان کرد: «بیش از ۴۰ سال است که در مورد بحران کُردی بحث می‌کنیم. چرا یک بحران در عرض ۴۰ سال حل نشده است؟ ۴۰ سال است که اقتدار سیاسی در ترکیه بحران کُردی را حل نمی‌کند. به همین خاطر قدرت‌های غربی از این مسئله علیه ترکیه استفاده می‌کنند. مقصر اصلی در حل نشدن این بحران تا به امروز، حاکمیت بوده است. من به عنوان رهبر حزب جمهوریت خلق قول می‌دهم که اگر توسط مردم به قدرت برسم بحران کُردی را بر اساس استانداردهای دموکراسی و در چارچوب استقلال ترکیه حل و فصل کنم».

رهبر حزب جمهوریت خلق با اشاره به ممانعت دولت ترکیه از برگزاری کمپین «مادران یکشنبه» خاطرنشان کرد: «قلب مادران به خاطر فرزندانشان می‌تپد. بیش از ۸۰۰ هفته است که یک گروه از مادران به دنبال فرزندانشان هستند. برخی از این مادران زمانی که فرزندانشان ۱۳ ، ۲۰ و ۳۰ ساله بودند از آن‌ها بی‌خبر شده‌اند. هیچ کسی نمی‌گوید که چه بلایی سر فرزندان آن‌ها آمده است. برخی از آن‌ها توسط نیروهای امنیتی بازداشت و دستگیر شده بودند ولی هیچ خبری از آن‌ها وجود ندارد. بیش از ۸۰۰ هفته است که مادران با گل میخک به میدان گالاتاسارای می‌روند و می‌گویند اگر فرزندانمان را کشته‌اید لااقل مزار آن‌ها را به ما نشان دهید. اما دولت نه‌تنها پاسخی به آن‌ها نمی‌دهد بلکه از تجمع و ادامه کمپین “مادران یکشنبه” جلوگیری می‌کند چراکه نمی‌خواهد این ننگ بزرگ توسط جهانیان دیده شود. هیچ چیزی تلخ‌تر از این نیست که دولت نمی‌خواهد صدای این مادران شنیده شود».

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1014