تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021

احمد داوود اوغلو: دولت اردوغان با تحویل تُرکان اویغور به چین، ننگ تحویل آذربایجانی‌ها به استالین را تکرار می‌کند

  • کد خبر : 1022
  • ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
احمد داوود اوغلو: دولت اردوغان با تحویل تُرکان اویغور به چین، ننگ تحویل آذربایجانی‌ها به استالین را تکرار می‌کند
نخست‌وزیر سابق ترکیه و رهبر حزب آینده با انتقاد از رفتار دولت ترکیه نسبت به تُرکان اویغور چین، اظهار داشت: دولت ترکیه نه‌تنها از تُرکان اویغور در مقابل ظلم و ستم دولت چین حمایت نکرده است بلکه قصد دارد 50 هزار نفر از برادران اویغورمان را به تاجیکستان و سپس از آنجا به دولت چین تحویل دهد.

به گزارش یورد نیوز، «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر سابق ترکیه و رهبر حزب آینده (Gelecek Partisi) در جلسه سخنرانی خود در کنگره حزبی با انتقاد از رفتار دولت ترکیه نسبت به تُرکان اویغور چین، اظهار داشت:

«دولت ترکیه نه‌تنها از تُرکان اویغور در مقابل ظلم و ستم دولت چین حمایت نکرده است بلکه قصد دارد ۵۰ هزار نفر از برادران اویغورمان را به تاجیکستان و سپس از آنجا به دولت چین تحویل دهد.

این اقدام خیانت به تاریخ تُرکان است. تُرکان اویغور از ظلم دولت چین به خاک ترکیه پناه آورده‌اند و بازگرداندن و تحویل آن‌ها به دولت چین همان رفتاری است که در دوره اتحاد جماهیر شوروی در قبال برادران آذربایجانی‌مان انجام داده بودیم و آن‌ها را با بی‌رحمی به استالین تحویل دادیم.

تحویل اویغورها به دولت چین به مانند تحویل آذربایجانی‌ها به استالین ننگ‌آور است و داغ دل مردم ترکیه را تازه خواهد کرد».

داوود اوغلو تأکید کرد:

«دولت اردوغان با این اقدامات خود قصد دارد حزب حرکت ملی‌گرا (MHP) را به عنوان شریک سیاسی خود کنار گذاشته و دنباله‌روی حزب وطن به رهبری «دوغو پرینچک» باشد.

همان پرینچکی که به سخنگوی چین در ترکیه تبدیل شده و از هیچ اقدامی در سیاه‌نمایی علیه اویغورها دریغ نمی‌کند».

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1022