تاریخ : یکشنبه, ۲ آبان , ۱۴۰۰ 18 ربيع أول 1443 Sunday, 24 October , 2021

گزارش| نگاهی به انجمن آرمان‌گرایان ترکیه معروف به گرگ‌های خاکستری

  • کد خبر : 1082
  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
گزارش| نگاهی به انجمن آرمان‌گرایان ترکیه معروف به گرگ‌های خاکستری
آرمان‌گرایان ترکیه (Ülkü Ocakları) در سال 1960 میلادی توسط سرهنگ آلپ ارسلان تورکش و با هدف مقابله با جنبش‌های کمونیستی و چپ‌گرایی که در آن دوران گسترش یافته بودند، در دانشگاه‌های ترکیه تأسیس شد.

به گزارش یورد نیوز، انجمن آرمان‌گرایان ترکیه (Ülkü Ocakları)، تشکیلات جوانان ملی‌گرای تُرک به حساب می‌آید که از آرمان ترک‌گرایی-اسلام‌گرایی دفاع می‌کنند.

این انجمن دارای شعبه در کشورهای مختلف بوده و به گرگ‌های خاکستری معروف هستند.

کارشناسان علوم اجتماعی انجمن آرمان‌گرایان را به عنوان گروه ملی‌گرای افراطی و نئوفاشیست می‌دانند.

این انجمن در آلمان به عنوان بزرگ‌ترین سازمان راست افراطی شناخته می‌شود و جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار عضو دارد. با این حال مقامات آلمان این سازمان را به عنوان یک سازمان افراطی قلمداد می‌کنند.

همچنین شعبه‌هایی از این انجمن در کشورهای اروپایی نظیر بلژیک، هلند و آلمان که جمعیت مهاجران ترک در آن‌ها زیاد است به وجود آمده است.

بخش جوانان این سازمان پیوند عمیقی با حزب حرکت ملی‌گرای ترکیه (MHP) دارد و به نوعی شاخه نظامی این حزب به شمار می‌آید.

این انجمن در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط سرهنگ آلپ ارسلان تورکش و با هدف مقابله با جنبش‌های کمونیستی و چپ‌گرایی که در آن دوران گسترش یافته بودند، در دانشگاه‌های ترکیه تأسیس شد.

سپس علاوه بر دانشگاه‌ها، شروع به فعالیت در سطوح مختلف جامعه ترکیه کردند.

به گفته «آنکارالی جان» تحلیلگر ترک، انجمن آرمان‌گرایان حضور پرمعنی در انجمن‌های دانشگاهی داشته‌اند ولی نه به‌طور رسمی، اما بیشتر طرفداران این گروه، از افراد ترکِ سنی‌مذهبیِ فقیرِ خیابانی تشکیل شده‌اند.

دوران اوج این گروه اواخر دهه ۷۰ میلادی بود. به طوری که در آن دوران اختلافات اعضای این سازمان با کمونیست‌ها و چپ‌گرایان ترکیه به درگیری‌های خیابانی انجامید و موجب کشته شدن عده‌ای از رهبران کمونیست‌های تُرک همچون «دنیز گزمیش» و «ماهر چایان» شد.

پژوهشگران این سازمان را جوخه مرگ توصیف کرده‌اند و گرگ‌های خاکستری را مسئول اکثر خشونت‌ها و قتل‌های دهه ۷۰ میلادی در ترکیه می‌دانند.

مرگبارترین عملیات این انجمن، کشتار ماراش (Maraş Katliamı) می‌باشد که منجر به کشته شدن ۱۲۰ نفر از علویان در این قتل‌عام شد.

در این حادثه بیش از ۲۰۰ خانه و ۱۰۰ محل کار علویان تخریب شد.

اختلاف سنی-علوی و تُرک-کُرد از دلایل اصلی این کشتار محسوب می‌شود.

همچنین گفته می‌شود این انجمن در کشتار میدان تقسیم در ماه مه ۱۹۷۷ میلادی دست داشته است.

در سال ۱۹۸۱ میلادی یکی از اعضای گرگ‌های خاکستری به نام محمدعلی آغچا قصد ترور پاپ ژان پل دوم را داشت که این اقدام تروریستی  نافرجام ماند و فقط موجب مضروب شدن پاپ در واتیکان شد.

دولت ترکیه ۶۹۴ فقره قتل بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ را به گروه گرگ‌های خاکستری انجمن آرمان‌گرایان نسبت داده است.

در خارج از ترکیه نیز، این انجمن متهم به قتل کوتلو آدلی (Kutlu Adali) روزنامه‌نگار قبرسی در سال ۱۹۹۶ میلادی شده است که مخالف سرسخت سیاست‌های کشور ترکیه در قبرس بود.

در همان سال، یکی از معاونین تانسو چیلر نخست‌وزیر وقت ترکیه اعتراف کرد که عبدالله چتلی، رهبر گرگ‌های خاکستری انجمن آرمان‌گرایان، مسئول آتش‌سوزی‌های عمدی متعددی در یونان بوده‌ است.

با توجه به این حملات، گرگ‌های خاکستری توسط برخی از محققان، روزنامه‌نگاران و دولتمردان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

کودتای ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ ترکیه نقطه عطفی برای انجمن آرمان‌گرایان محسوب می‌شود.

چراکه این انجمن پیش از کودتا از جایگاه بسیار مهم و تأثیرگذار در نزد حاکمیت و ارتش ترکیه برخوردار بود اما پس از کودتا تأثیرگذاری سابق خود را از دست داد.

به طوری که علاوه بر محاکمه شدن آلپ ارسلان تورکش، بسیاری از اعضای انجمن آرمان‌گرایان به دلیل اقدامات تروریستی دستگیر و به زندان محکوم شدند و تعدادی از آن‌ها نیز محکوم به اعدام شدند.

سرخوردگی‌های پس از کودتای ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ ترکیه باعث شد که انجمن آرمان‌گرایان از حضور در درگیری‌ها و خشونت‌ها پرهیز کرده و خود را به عنوان یک انجمن مردمی در جهان معرفی کرد.

انجمن آرمان‌گرایان پس از فروپاشی شوروی در دهه ۹۰ میلادی فعالیت خود را به کشورهای تُرک مسلمان استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی گسترش داد.

هزاران نفر از اعضای این سازمان در جنگ قره‌باغ به نفع آذربایجان و در جنگ اول و دوم چچن به نفع چچن جنگیدند.

پس از کودتای نافرجام جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۵ میلادی که گرگ‌های خاکستری در آن با نیروهای کودتاگر همکاری داشتند فعالیت این انجمن در جمهوری آذربایجان ممنوع شد.

در سال ۲۰۰۵ میلادی قزاقستان نیز با تروریست خواندن این انجمن، فعالیت آن را در این کشور ممنوع کرد.

پس از مرگ آلپ ارسلان تورکش در سال ۱۹۹۷ میلادی، دولت باغچلی رهبری حزب حرکت ملی‌گرا را بر عهده گرفت و از این دوران به بعد سیاست انجمن آرمان‌گرایان دچار تغییر و تحول اساسی شد و به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های باغچلی تبدیل شد.

به طوری که زمانی که دولت باغچلی به عنوان اوپوزیسیون رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه قرار داشت، انجمن آرمان‌گرایان هیچ مشکلی با ائتلاف حزب حرکت ملی‌گرا با حزب جمهوریت خلق نداشتند و تفکرات لائیک و ضد اسلامی این حزب را نادیده می‌گرفتند و زمانی که باغچلی با اردوغان ائتلاف کرد، سیاست‌های اخوانی و ضد تُرک گرایی اردوغان را نادیده گرفتند.

نکته قابل توجه در مورد انجمن آرمان‌گرایان ترکیه، توجه ویژه آن‌ها به آذربایجان ایران است.

به طوری که این انجمن مجید ماکویی زاد معاون گروه تجزیه‌طلب گاموح (جنبش بیداری ملی آذربایجان جنوبی) را به عنوان عضو شورای مرکزی سازمان جوانان اولکو اوجاقلاری منصوب کرده است.

این انتصاب می‌تواند نشان از ورشکستگی گاموح داشته باشد، چراکه معاون آن به عنوان عضو شورای مرکزی جوانانِ انجمنی منصوب شده است که از طرف دولت‌های اروپایی و برخی دولت‌های تُرک به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود و حتی فعالیت آن در جمهوری آذربایجان ممنوع اعلام شده است.

لازم به ذکر است که محبوبیت حزب حرکت ملی گرا به عنوان متولی انجمن آرمان گرایان پس از ائتلاف با حزب عدالت و توسعه به شدت کاهش یافته است.

به طوری که طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط موسسه پژوهشی آرتی‌‎بیر، میزان آرای حزب حرکت ملی‌گرا به ۸٫۲ درصد کاهش یافته و بدین ترتیب در انتخابات آتی مجلس ترکیه زیر حدنصاب ۱۰ درصدی قرار می‌گیرد و از راه‌یابی به پارلمان بازمی‌ماند.

این در حالی است که حزب دموکراتیک خلق‌ها به عنوان شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و دشمن حزب حرکت ملی‌گرا، با ۱۰٫۸ درصد بالاتر از این حزب قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1082