تاریخ : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021

یادداشت| تحلیلی بر پیچیدگی جنگ اخیر قره‌باغ

  • کد خبر : 1178
  • ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۲۹
یادداشت| تحلیلی بر پیچیدگی جنگ اخیر قره‌باغ
با پیش روی ارتش جمهوری آذربایجان در برخی از مناطق قره‌باغ اشغالی، از اضمحلال حکومت فعلی باکو و فشار احزاب مخالف جلوگیری می‌شود و این معنایی جز ثبات وضع موجود در جمهوری آذربایجان ندارد.

به گزارش یورد نیوز، درگیری نظامی اخیر باکو و ایروان بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

با به بن‌بست رسیدن فرایند صلح گروه مینسک و فشارهای داخلی افکار عمومی علیه الهام علی‌اف، وی را مصمم کرده است تا محدوده‌ای مشخصی از قره‌باغ اشغالی پیش روی کند.

مصاحبه اخیر الهام علی‌اف و تأکید بر خیانتکار بودن حزب جبهه خلق به رهبری ابوالفضل ائلچی بیگ در اشغال شوشا و لاچین، اهداف سیاسی الهام علی‌اف را بیش از پیش ثابت می‌کند.

با پیش روی ارتش جمهوری آذربایجان در برخی از مناطق قره‌باغ اشغالی، از اضمحلال حکومت فعلی باکو و فشار احزاب مخالف جلوگیری می‌شود و این معنایی جز ثبات وضع موجود در جمهوری آذربایجان ندارد.

غربی‌ها هم در این خصوص چراغ سبز خود را به دولت آذربایجان نشان داده‌اند، چراکه تضمین حاکمیت الهام علی‌اف به معنای تضمین تاراج نفت جمهوری آذربایجان توسط شرکت‌های اروپایی و تداوم ترانزیت نفت به اسراییل است.

موضع شروع جنگ در محور جنوبی قره‌باغ نیز نشانگر علاقه دولت باکو برای دور نگه‌ داشتن خط لوله نفت دریای سیاه از گزند حملات است.

چراکه این محاربه برخلاف تجاوز چند وقت اخیر ارمنی‌ها به منطقه شمالی قره‌باغ (تاووز) نزدیک خط لوله انتقال نفت اتفاق نیفتاده است.

از طرفی دولت الهام  علی‌اف با تغییرات اخیر کابینه و اخراج چند تن از وزرای بلندپایه به دنبال توجیه شکست‌های سابق با دلیل حضور این افراد در کابینه است تا فرایند ضد روسی و غربی سازی را تقویت کند.

به طوری که الهام علی‌اف سرشاخه‌های لابی روس در آذربایجان را به شدت تحت فشار قرار داده است، و از رامیز مهدی‌اف به عنوان مرد اصلی روسیه در آذربایجان، به شدت انتقاد کرده و همچنین المار ممدیاروف وزیر امور خارجه آذربایجان را اخراج کرده است.

انتقال صدها تروریست ارتش آزاد سوریه مورد حمایت ترکیه به آذربایجان و حضور تروریست‌های پ.ک.ک در ارمنستان، اوضاع منطقه را به شدت پیچیده‌تر می‌کند و استقرار این تروریست‌ها در خاک آذربایجان و ارمنستان، خطر بالقوه‌ای برای کل منطقه است.

ارسال ده ها فروند هواپیمای پشتیبانی از اسراییل به باکو در چند روز اخیر، افتتاح سفارت ارمنستان در بیت‌المقدس و گسترش روابط ایروان با اسراییل، اعلام آمادگی ارسال ده ها بالگرد و صدها نیروی مسلح توسط پاکستان به آذربایجان و… نشانگر پیچیدگی وضعیت فعلی است.

اما نتیجه احتمالی این جنگ قره‌باغ مثل آتش‌بس‌های قبلی، تداوم موازنه قدرت‌های خارجی خواهد بود.

در اینجا قره‌باغ مظلوم در سایه قدرت‌طلبی‌های خاندان الهام علی‌اف، اشغالگری ارامنه و استفاده ابزاری غربی‌ها مثل همیشه له خواهد شد.

با این تفاوت که با پیشروی اندک نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان، همگرایی نیروهای مخالف و مردم علیه دشمن مشترک (ارمنستان) تقویت و ناکامی‌های دولت علی‌اف تا مدتی به فراموشی سپرده می‌شود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1178