تاریخ : یکشنبه, ۲ آبان , ۱۴۰۰ 18 ربيع أول 1443 Sunday, 24 October , 2021

یادداشت| پشت پرده نقشه‌های اردوغان در قره‌باغ برای ایران

  • کد خبر : 1266
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
یادداشت| پشت پرده نقشه‌های اردوغان در قره‌باغ برای ایران
بررسی سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه و رفتارهای ماجراجویانه اردوغان این موضوع را که وی به دنبال احیای امپراتوری عثمانی با سیاست‌های جدید است تقویت کرده، اما چرا و به چه دلیل وی در این مسیر قرار گرفته است؟

به گزارش یورد نیوز، بررسی سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه و رفتارهای ماجراجویانه اردوغان این موضوع را که وی به دنبال احیای امپراتوری عثمانی با سیاست‌های جدید است تقویت کرده، اما اینکه وی چرا و به چه دلیل در این مسیر قرار گرفته است را در ادامه خواهم گفت.

اردوغان به دنبال تبدیل شدن به قدرت اول خاورمیانه است ولی دستیابی به این مهم تا زمانی که ایران در منطقه نفوذ دارد ممکن نخواهد بود و این موضوع به شدت او را آزار داده و سبب بروز حسادت‌هایی در وی شده است.

بنابراین برای دستیابی به این مهم باید دو هدف را دنبال کند: یکی ایران را از طریق اخلال در محور مقاومت، تضعیف و جلوی پیشرفت‌های آن را بگیرد، و دیگری با ایجاد پشتوانه هویتی و حمایت از گفتمان پان‌ترکیسم ضمن تضعیف قدرت ایران به تقویت نفوذ خود بپردازد، و الّا تا زمانی که ایران حرف اول را در منطقه میزند ترکیه آن‌گونه که باید جدی تلقی نمی‌شود.

این‌ها راهبرد درازمدت ترکیه اردوغانی است، اما استراتژی میان‌مدت رجب چیست؟

هرچه از درگیری‌های قره‌باغ بیشتر می‌گذرد زوایای پنهان بیشتری از نیت اردوغان روشن می‌گردد.

آذربایجان با قره‌باغ مرز تقریباً وسیعی دارد اما چرا علی‌اف با حمایت اردوغان تمرکز خود را بر جنوبی‌ترین بخش‌های آن در همسایگی ایران گذاشته است؟

به نظر می‌رسد هدف آن‌ها از این اقدام باز کردن مسیری از آذربایجان تا نخجوان، با تصرف جنوبی‌ترین نقاط ارمنستان است تا یک کریدور ترکی در مرز ایران، از آنکارا تا باکو شکل بگیرد.

لذا آزادسازی کامل قره‌باغ در موقعیت فعلی نه شدنی است نه مقرون به صرفه، لیکن فعلاً برای تحقق تدریجی یک امپراتوری ترکی در آینده، اعم از آذربایجان‌های ایران، باکو و ترکیه یک کریدور در مرزهای ایران برای آزادی عمل و نفوذ موریانه وار مزدوران اردوغانی نیاز است!

هرچند این‌ها احتمالاً خیال‌های اردوغان است و ایران قادر است تا تمام معادلاتشان را به هم بریزد، اما به فرض که وی موفق به تجزیه ایران و تضعیف آن هم بشود؛ آیا آمریکا و اسرائیل اجازه خواهند داد اردوغان در منطقه عرض‌اندام کند؟

اردوغان نمی‌داند روزی که ایران نباشد ترکیه به وسیله آمریکا و اسرائیل تجزیه می‌شود؟ همان طور که اگر حاج قاسم سلیمانی نبود اردوغان و حکومتش با کودتای آمریکایی به تاریخ پیوسته بودند.

ایران حاکم قلب ملت‌های منطقه و وزنه تعادل غرب آسیا است؛ هر همسایه‌ای به ایران خیانت کند درواقع خودش را بین زمین و آسمان گرفتار کرده است.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1266