تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021

یادداشت| اردوغان از اسلام‌گرایی تا تُرک‌گرایی

  • کد خبر : 1278
  • ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۴۸
یادداشت| اردوغان از اسلام‌گرایی تا تُرک‌گرایی
اردوغان دوست ندارد به این راحتی قدرت را از دست بدهد و تلاش می‌کند تا عمر سیاسی خود را تا جایی که می‌تواند افزایش دهد، در نتیجه مجبور شده است به سراغ افراطی‌ترین جریان ملی‌گرای ترکی برود.

به گزارش یورد نیوز، در سالیان اخیر، ستاره بخت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه رو به افول گذاشته است.

اردوغان و حزب عدالت و توسعه به خاطر تجمل‌گرایی و غرور و خودبزرگ‌بینی با کاهش محبوبیت و از دست دادن بخشی از آراء روبرو شده است.

اما اردوغان دوست ندارد به این راحتی قدرت را از دست بدهد و تلاش می‌کند تا عمر سیاسی خود را تا جایی که می‌تواند افزایش دهد.

در نتیجه مجبور شده است به سراغ افراطی‌ترین جریان ملی‌گرای ترکی یعنی حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچلی برود و از او کمک بخواهد و از ظرفیت مردمی و حاکمیتی آن استفاده کند.

چراکه اعضای حزب حرکت ملی در بالاترین سطح سازمان اطلاعات ترکیه و نیروهای مسلح این کشور نفوذ دارند و بدین ترتیب خلأ تشکیلات فتح‌الله گولن را برای اردوغان پر می‌کنند.

درواقع اردوغان از سمت اسلام‌گراها به سمت ملی‌گراها و حزب عدالت و توسعه از سمت اسلام‌گرایی به سمت ملی‌گرایی سوق یافته است.

حزب حرکت ملی همواره مروج اندیشه ملی‌گرایی ترکی بوده و بارها حزب عدالت و توسعه را به خاطر مذاکره با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و بها دادن به مطالبات کُردها به حمایت از تروریسم و تجزیه‌طلبی متهم کرده بود.

اما چرخ روزگار چرخید و اردوغان در حیاط منزل باغچلی در کنار مجسمه دو گرگ خاکستری عکس گرفت. یعنی همان بوزقورت که نماد و سمبل اسطوره‌ای ترک‌های افراطی است و هیچ‌گاه اسلام‌گرایان ترکیه، راضی نشده بودند با چنین جریانی، همراه و هم مسیر شوند.

حال سؤال اینجاست: آیا اردوغان مجبور است در کنار باغچلی بماند؟ پاسخ چنین است: حفظ بقای حزب عدالت و توسعه و صدرنشینی این حزب در نظام سیاسی و حزبی ترکیه، برای اردوغان، از هر آرمان، پروژه و هدف دیگری مهم‌تر است و او ترجیح می‌دهد به خاطر حفظ قدرت، حتی از مبانی و شعارهای اولیه نیز تا حد ملموس و مشهودی فاصله بگیرد.

حضور ترکیه در جنگ قره‌باغ را هم در همین راستا می‌توان تحلیل کرد که در وهله اول می‌خواهد از ظرفیت ملی‌گرایی مردمی ترکیه در جهت افزایش محبوبیت خود استفاده کند و در وهله دوم می‌خواهد از انزوای منطقه‌ای خارج شده و در بیخ گوش ایران و روسیه قدرت‌نمایی کند و از کارت آذربایجان در برابر این دو کشور استفاده کند.

چراکه ترکیه همواره در مقابل نفوذ منطقه‌ای روسیه و ایران در انفعال قرار داشته و مجبور به دادن امتیاز به این دو کشور شده است که نمونه بارز آن فشار روسیه و ایران در مسئله ادلب بر ترکیه است.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1278