تاریخ : یکشنبه, ۲ آبان , ۱۴۰۰ 18 ربيع أول 1443 Sunday, 24 October , 2021

یادداشت| تأثیر جنگ قره‌باغ بر روابط ایران و روسیه

  • کد خبر : 1287
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
یادداشت| تأثیر جنگ قره‌باغ بر روابط ایران و روسیه
به نظر می‌رسد ایران پس از این نقش فعال‌تری را در رابطه با مسئله قفقاز بر عهده بگیرد. چراکه تعیین تکلیف و عاقبت این عناصر تروریستی در منطقه بی‌شک یکی از دغدغه‌های مسئولان ایرانی خواهد بود.

به گزارش یورد نیوز، درگیری قره‌باغ به نوعی تمام قدرت‌های منطقه‌ای را به خود درگیر کرد.

روسیه به دلیل اینکه این منطقه در خارج نزدیک او قرار دارد نمی‌توانست از این درگیری غفلت کند و البته حضور قریب به شش میلیونی دیاسپورای آذربایجانی و ارمنی در این کشور نیز بر حساسیت موضوع افزوده بود.

ترکیه از آن جهت که با آذربایجان دارای اتحادی استراتژیک است که در قالب شعار مشهور “یک ملت، دو دولت” نمود پیدا کرده است.

اروپا به این دلیل که جنگ در نزدیکی یکی از مسیرهای انرژی به آن در حال اتفاق بود.

چین از آن جهت که آخرین حلقه پروژه راه ابریشم او منطقه قفقاز است و هر نوع ناآرامی در آنجا می‌تواند به تزلزل در راهبردهای چین ختم شود.

و آمریکا از آن جهت که قفقاز یکی از مناطق حساس برای توازن ژئوپلیتیک برای راهبردهای آمریکایی است نسبت به این مسئله حساس بودند.

موضوع دیگری که در ایران بدنه مردمی و دولت را نیز به شدت حساس کرده و نسبت به عواقب جنگ نگران کرد حضور عناصر مزدوران خارجی در هر دو سوی جبهه بود.

با توجه به تجربه سوریه و عراق و نیز تجربیات تلخی که ایران از حضور عناصر تروریستی در کشور دارد مقامات ایرانی و نیز مردم نسبت به عواقب احتمالی حضور عناصر مزدور در چند ده متری مرزهای خود نگرانند و از اینکه این مزدوران هر لحظه امکان انجام عملیات‌های خودسرانه علیه ایران را داشته باشند هشدار می‌دهند.

تأکید مقامات روس بر حضور برخی عناصر مزدور در هر دو طرف جنگ نگرانی‌ها را نسبت به فعال‌تر شدن دوباره گروه های تروریستی در حاشیه مرزی ایران افزایش داد که البته هم‌زمان با این نگرانی‌ها خبر کشته شدن دو سرباز مرزبانی ایران در منطقه کردستان به دست پژاک این نگرانی‌ها را تأیید کرد.

به نظر می‌رسد ایران پس از این نقش فعال‌تری را در رابطه با مسئله قفقاز بر عهده بگیرد. چراکه تعیین تکلیف و عاقبت این عناصر تروریستی در منطقه بی‌شک یکی از دغدغه‌های مسئولان ایرانی خواهد بود.

در این رابطه ایران به سوی همکاری با روسیه نیز حرکت خواهد کرد. چراکه عناصر تروریستی ارتش آزاد و پ.ک.ک می‌توانند به عنوان نگرانی مشترک هر دو کشور به شمار آیند.

از سوی دیگر آنچه که تهران را بیش از پیش به فعال‌تر شدن در قفقاز سوق خواهد داد پررنگ‌تر شدن نقش ترکیه در آنجاست.

ترکیه در جنگ اخیر نشان داد که به عنوان یک قدرت منطقه‌ای حضوری فعال در قفقاز دارد و خود را درواقع یکی از طرف‌های درگیری در این منطقه به حساب می‌آورد که همین امر نیز باعث افزایش محبوبیت دولت و مقامات ترک در جمهوری آذربایجان و مناطق شمال غربی ایران شد.

در عین حال این مسئله نشان‌دهنده خروج یا اخراج ایران از قفقاز در مقایسه با سی سال پیش بود.

از این رو احتمالاً ایران با بازنگری در سیاست‌های خود به سمت گسترش همکاری‌ها و فعال‌سازی نقش خود در این منطقه حرکت خواهد کرد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1287

    برچسب ها

    نوشته های مشابه