تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ قره‌باغ + متن کامل توافق

  • کد خبر : 1325
  • ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۰۴
توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ قره‌باغ + متن کامل توافق

نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان بر سر پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» به توافق رسیده است.

به گزارش یورد نیوز، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان دوشنبه شب به وقت محلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رهبران روسیه و جمهوری آذربایجان بر سر پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» به توافق رسیده است.

پاشینیان در ادامه بیانیه خود گفت: «توافقنامه‌ای با روسیه و جمهوری آذربایجان درباره آتش‌بس و پایان جنگ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ امضا کرده است».

نخست وزیر ارمنستان تصریح کرد: «بیانیه مشترک دردناکی را با روسای جمهوری روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان جنگ قره باغ امضا کردم».

وی در ادامه بیانیه خطاب به ملت ارمنستان گفت: «تصمیم خیلی خیلی سختی را برای خودم و شما گرفتم. این تصمیم را بر اساس بررسی و تحلیل عمیق وضاع نظامی و ارزیابی‌ اشخاصی که آن را بهتر متوجه می‌شوند، اتخاذ کردم».

نیکول پاشینیان اعلام کرد که «این یک پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما مردم ارمنستان به بازنده بودن خود در جنگ اعتراف نکرده باشید، شکستی در کار نخواهد بود».

نخست وزیر ارمنستان ادامه داد: «تصمیم به توقف جنگ و آتش بس در قره باغ برای من و مردم ما من بسیار دردناک است».

پاشینیان در پایان بیانیه خود اظهار داشت: «من در برابر همه شهدا، سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین خود دفاع کردند، سر تعظیم فرود می‌آورم».

کاخ کرملین هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف و پاشینیان بیانیه‌ای مشترکی را درباره آتش بس در منطقه قره باغ امضا کردند.

همزمان، ولادیمیر پوتین در سخنانی گفت که طبق بیانیه مشترک، نیروهای حافظ صلح در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر خواهند شد و آتش‌بس جدید، شرایط لازم برای حل بلندمدت بحران قره‌ باغ را فراهم خواهد آورد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که آتش بس جدید از بامداد امروز سه شنبه (۱۰ نوامبر) به وقت مسکو وارد مرحله اجرا شده است.

در بیانیه پوتین به مفاد توافق آتش‎بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره شده که به شرح زیر است:

۱-    همه عملیات‌های نظامی در قره باغ باید متوقف می‌شود.

۲-    کنترل استان آغدام تا بیستم نوامبر امسال به جمهوری آذربایجان بازگردانده خواهد شد.

۳-    نیروهای حافظ صلح روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و در امتداد دالان لاچین استقرار پیدا می‎کنند.

۴-    مدت اقامت نیروهای حافظ صلح روسی پنج سال است که در صورت عدم اعتراض طرفین حضور نیروهای حافظ صلح قابل تمدید خواهد بود.

۵-    یک مرکز صلح برای نظارت بر آتش بس ایجاد خواهد شد.

۶-    ارمنستان استان کلبجر را تا پانزدهم ماه نوامبر و لاچین را تا اول دسامبر پس می‌دهد.

۷-    تمامی آوارگان رانده شده قره‌باغ و مناطق اطراف به وطن خود باز خواهند گشت.

۸-    تبادل اسرای جنگی و اجساد کشته‌ها و قربانیان انجام خواهد گرفت.

۹-   ارمنستان برای عبور و مرور شهروندان آذربایجانی و محموله‌های تجاری از منطقه نخجوان به جمهوری آذربایجان، گذرگاه امنی را در اختیار آذربایجان قرار می‌دهد و امنیت این گذرگاه را روسیه تامین خواهد کرد.

۱۰- تردد شهروندان ارمنی و محموله‌ها از منطقه قره‌باغ به جمهوری ارمنستان از طریق گذرگاه لاچین انجام خواهد شد.

از سوی دیگر، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان در نطقی تلویزیونی گفت که ترکیه و روسیه انجام فعالیت‌های حفاظت از صلح در قره‌باغ را به صورت مشترک به عهده خواهند گرفت.

علی‌اف با بیان اینکه این توافق به نفع باکو و ایروان است، افزود: امضای سند صلح بین آذربایجان و ارمنستان، دستآوردی مهم برای جمهوری آذربایجان است.

رئیس جمهور آذربایجان افزود: این توافقنامه به معنای شکست ارمنستان است و پاشینیان نه با خواست و میل خود، بلکه به دلیل مشت آهنین آذربایجان این توافق را امضا کرد.

علی‌اف تاکید کرد که نیروی حافظ صلح روسیه شامل ۱۹۶۰ نظامی روسیه با سلاح های سبک و ۹۰ دستگاه نفربر زرهی در خط تماس قره‌باغ و گذرگاه لاچین مستقر خواهند شد.

ساعتی پس از صدور این بیانیه، ارمنی‌ها مخالف با آتش‌بس وارد ساختمان نخست‌وزیری ارمنستان در ایروان شده و با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای « نیکول پاشینیان» نخست وزیر این کشور شدند.

از زمان آغاز درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ، سه توافقنامه برای توقف جنگ در این منطقه مورد مناقشه حاصل شده است، اما همه آنها در میان اتهام‌زنی‌های متقابل دو طرف درگیر به نقض آتش بس، با شکست مواجه شد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1325