تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ 26 ربيع ثاني 1443 Wednesday, 1 December , 2021

امتناع باکو از به کار بردن واژه ترور در مورد شهادت فخری‌زاده

  • کد خبر : 1403
  • ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
امتناع باکو از به کار بردن واژه ترور در مورد شهادت فخری‌زاده
اکثر رسانه‌های جمهوری آذربایجان از تصریح بر تروریستی بودن عملیات به شهادت رسانده شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران توسط عوامل وابسته به رژیم صهیونیستی خودداری و از کلیدواژه‌های "کشته شد" یا "سوءقصد" استفاده کردند.

به گزارش یورد نیوز، اکثر رسانه‌های جمهوری آذربایجان از تصریح بر تروریستی بودن عملیات به شهادت رسانده شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران توسط عوامل وابسته به رژیم صهیونیستی خودداری و از کلیدواژه‌های “کشته شد” یا “سوءقصد” استفاده کردند.

خبرگزاری رسمی آذرتاج، خبر داد: «مشهورترین دانشمند ایرانی قربانی سوءقصد شد.»

این خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان با اشاره به تحت تحریم بودن این دانشمند ایرانی افزود: «مقامات ایرانی درباره این مسئله موضع‌گیری کرده‌اند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه این حادثه را اقدام تروریستی از پیش تدارک دیده شده، ارزیابی و محسن فخری زاده را شهید اعلام کرده است. او تأکید کرده است که این اقدام تروریستی با جزییات بررسی خواهد شد.»

خبرگزاری نیمه‌رسمی‌ ترند نیز خبر داد: «سوءقصد در ایران: دانشمند اتمی–موشکی کشته شد.»

ترند افزوده است: «شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ فخری زاده را که در مقام مدیر مرکز تحقیقات فیزیکی وزارت دفاع ایران فعالیت می‌کرد، تحریم کرده بود.»

خبرگزارش نیمه‌رسمی آپا نیز خبر داد: «در ایران دانشمند هسته‌ای کشته شد.»

در این میان، سایت آذپلیتیکا نوشت: «دانشمند هسته‌ای در ایران، در نتیجه حمله تروریستی به قتل رسید.»

آذپلیتیکا افزود: «نیروهای امنیتی گفته‌اند که هدف این سوءقصد این دانشمند هسته‌ای بوده است. تصور می‌شود که موساد در این مسئله دست دارد.»

به‌جز چند سایت شیعی و دوستدار ایران، تقریباً تمامی سایت‌های خبری جمهوری آذربایجان نیز از کاربرد لفظ “ترور” در خبر به شهادت رسیدن این دانشمند ایرانی خودداری کردند و از کلیدواژه “کشته شد”، برای این خبر استفاده کردند.

منابع خبری جمهوری آذربایجان همچنین از کاربرد لفظ شهید برای محسن فخری زاده خودداری کردند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1403