تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

محل استقرار نیروهای ترکیه در قره‌باغ مشخص شد

  • کد خبر : 1441
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
محل استقرار نیروهای ترکیه در قره‌باغ مشخص شد
مقرر شده است که نظامیان ارتش ترکیه در برقراری صلح در قفقاز حضور داشته باشند؛ امری که از سوی مقامات جمهوری آذربایجان به اصرار بیان شده بود؛ به طوری که الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان معاهده صلح بدون حضور ترکیه را کاغذ پاره خوانده بود.

به گزارش یورد نیوز، بنا بر اظهارات وزارت دفاع ترکیه و رسانه‌های این کشور، نیروهای ترکیه در آغدام واقع در مناطق جدیداً آزاد شده‌ی جمهوری آذربایجان مستقر خواهند شد.

روز گذشته اولین گروه از افسران ترکیه با هواپیمای ترابری نیروی هوایی ارتش این کشور وارد فرودگاه باکو شدند.

پس از توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان محل حضور نیروهای حافظ صلح مورد مناقشه نسبتاً شدیدی بوده است.

نیروهای روسی اصرار داشتند که علاوه ‌بر مناطق مرکزی قره‌باغ، در داخل خاک جمهوری آذربایجان نیز مرکز کنترل نظامی داشته باشند که با مخالفت جدی ریاست جمهوری آذربایجان مواجه شد.

پس از تلاش و دیدارهای فراوان میان مقامات دولتی و نظامی ترکیه و روسیه، مقرر شده است که نظامیان ارتش ترکیه نیز در برقراری صلح در قفقاز حضور داشته باشند.

امری که از سوی مقامات جمهوری آذربایجان به اصرار بیان شده بود؛ به طوری که الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان معاهده صلح بدون حضور ترکیه را کاغذ پاره خوانده بود.

حضور نیروهای ارتش ترکیه در منطقه آغدام نیز معنادار است چراکه این منطقه در میانه خاک جمهوری آذربایجان و مناطق تازه آزاد شده و ارمنی‌نشین قره‌باغ قرار دارد.

در مقابل نیز نیروهای روسیه در کریدور لاچین متمرکز شده‌اند، ناحیه‌ای که ارمنستان را به مناطق ارمنی‌نشین قره‌باغ متصل می‌کند.

قرار است پهپاد و سیستم راداری ترکیه، فعالیت‌های انجام گرفته در مناطق آزاد شده را رصد کنند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1441