تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ 26 ربيع ثاني 1443 Wednesday, 1 December , 2021

یادداشت| پشت پرده اظهارات تجزیه‌طلبانه اردوغان در رژه باکو

  • کد خبر : 1463
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
یادداشت| پشت پرده اظهارات تجزیه‌طلبانه اردوغان در رژه باکو
اردوغان شعری را خواند که نماد حسرت و اشتیاق برای یکپارچه‌سازی جمهوری آذربایجان با مناطق آذربایجانی‌نشین شمال غرب ایران می‌باشد که نشان از تلاش وی برای برجسته کردن گفتمان ملی‌گرایی ترکی در منطقه می‌باشد.

به گزارش یورد نیوز، روز گذشته به مناسبت پیروزی جنگ ۴۴ روزه و آزادسازی قره‌باغ، جمهوری آذربایجان رژه گسترده‌ای را در میدان آزادی باکو پایتخت این کشور به اجرا درآورد و بیش از ۳۰۰۰ پرسنل و ۱۵۰ خودروی نظامی در آن حضور داشتند.

اما آنچه که اهمیت رژه را دوچندان می‌کند حضور مقامات عالی‌رتبه ترکیه در این مراسم می‌باشد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مهمان ویژه و یکی از سخنرانان اصلی این مراسم بود.

در کنار وی مقامات عالی‌رتبه این کشور ازجمله وزیر امور خارجه و وزیر دفاع نیز حضور داشتند.

طراحی رژه و متون ارائه‌شده در سخنرانی‌ها پیام‌ها و نمادگرایی مهمی با خود دارد که نیاز به تحلیل گسترده‌تر دارد.

برخلاف دوره‌های پیشین، در دوران جدید ریاست جمهوری آذربایجان و در دوره صدارت الهام علی‌اف داشتن روابط حسنه و به دور از تنش با جمهوری اسلامی ایران در صدر سیاست‌گذاری جمهوری آذربایجان قرار داشت.

اما در رژه روز گذشته برای اولین بار سخن از مناطق آذربایجانی‌نشین ایران نیز به میان آمد.

ناطق رژه در گفته‌های خود اشاراتی به کوه سبلان در اردبیل و قلعه ارگ در تبریز داشت.

اما آنچه حساسیت موضوع را بیشتر آشکار می‌کند سخنرانی رجب طیب اردوغان می‌باشد.

وی که برخلاف الهام علی‌اف تکنیک‌های خطابه و سخنرانی را به خوبی می‌داند در نسخه کوتاه نطق خود پس از تشکر از مسببان پیروزی حاضر به دو نکته اشاره کرد که می‌تواند در آینده تحولات منطقه مؤثر باشد.

۱) اردوغان این پیروزی را برای همه جهان ترک خواند که نشان می‌دهد دستگاه سیاسی ترکیه نوین در کنار اسلام‌گرایی خود نگاه جدی‌تری به پروژه ملی‌گرایی و فراملی گرایی ترکی دارد و در ورود خود به حوضه مناطق ترک‌نشین قفقاز، آسیای مرکزی و شرق اروپا مصمم است. دو روز قبل نیز ترکیه به لایحه بازپس‌گیری کریمه اکراین از روسیه رأی مثبت داده بود تا نظر ۳۰۰ هزار ترک  تاتار در این ناحیه را جلب کند.

۲) اردوغان در نطق احساسی و نسبتاً کوتاه خود شعری را خواند که نماد حسرت و اشتیاق برای یکپارچه‌سازی جمهوری آذربایجان با مناطق آذربایجانی‌نشین شمال و شمال غرب ایران می‌باشد. بدون شک گزینش چنین شعری در چنین نطق کوتاهی بسیار معنادار می‌باشد. مضمون این شعر و مناطق ارس مورد خطاب شعر ارتباطی با تحولات جنگ ۴۴ روزه قفقاز ندارد و به لحاظ تحلیل گفتمان بار معنایی و دلیل خاصی دارد. نوع واکنش و بازتاب آن کم و کیف این خطابه را روشن‌تر خواهد کرد اما آنچه مشخص است تلاش وی برای برجسته کردن گفتمان ملی‌گرایی ترکی در منطقه می‌باشد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1463