تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ 26 ربيع ثاني 1443 Wednesday, 1 December , 2021

اثرانگشت خانم صهیونیست در شعرخوانی اردوغان

  • کد خبر : 1479
  • ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
اثرانگشت خانم صهیونیست در شعرخوانی اردوغان
در شرایطی که ترکیه با اوضاع اقتصادی نه چندان مناسب در داخل همزمان درگیر چند موضوع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در لیبی، مدیترانه، سوریه، عراق، لبنان، قطر، آفریقا، آذربایجان و... است منطقا نباید بی‌دلیل جبهه‌ای دیگر علیه خود بگشاید.

به گزارش یورد نیوز، شعری که چند روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم رژه پیروزی ارتش آذربایجان در باکو خواند، چنانچه پیش‌بینی می‌شد واکنش‌های رسمی و مردمی زیادی را در داخل ایران به دنبال داشت.

در خصوص قصد و نیت رئیس‌جمهور ترکیه از خواندن این شعر که اساساً واگویه‌ای از یک شاعر ایرانی درباره جدایی بخشی از خاک ایران در عهد قاجار است، بحث‌ها و گمانه‌های زیادی صورت گرفت، اما چنانچه نهایتاً مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف بدان اذعان کرد، ظاهراً اردوغان از معنی و مفهوم اصلی این شعر اطلاعی نداشته است.

در اینکه رفتار و گفتار اردوغان در برخی مقاطع بعضاً شائبه‌هایی مبنی بر کشورگشایی با ایده احیای امپراتوری عثمانی را به اذهان متبادر می‌کند تردیدی نیست، اما به نظر می‌رسد در این مورد خاص، او در تله‌ای از پیش طراحی‌شده گرفتار آمد.

مواردی وجود دارد که این گزاره را تقویت می‌کند از جمله اینکه؛ در شرایطی که ترکیه با اوضاع اقتصادی نه‌چندان مناسب در داخل هم‌زمان درگیر چند موضوع منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در لیبی، مدیترانه، سوریه، عراق، لبنان، قطر، آفریقا، آذربایجان و… است منطقاً نباید بی‌دلیل جبهه‌ای دیگر علیه خود بگشاید.

با این وجود نباید از محافلی که تمام منافع خود را در تفرقه‌افکنی‌های منطقه‌ای دنبال می‌کنند غافل شد.

در این خصوص ادعا شده است که سناریوی مذکور از سوی جریان‌های پان‌ترکیستی با هدایت شخص خانم برندا شیفر عضو صهیونیست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (FDD) طراحی و به واسطه برخی مشاورین اردوغان اجرایی شده است.

برندا شیفر استاد دانشگاه حیفا در اسرائیل و از لابیست‌های فعال در آمریکا است که فعالیت در سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل (آمان) را در کارنامه خود دارد.

او که در دو کتاب خود در زمینه منطقه قفقاز، مانیفیست پان‌ترکیسم در ایران را تبیین کرده در تحولات اخیر قره‌باغ نیز بسیار فعال بود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1479