تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ 26 ربيع ثاني 1443 Wednesday, 1 December , 2021

ویدئو| وارونه‌نمایی کمک‌های نظامی و پزشکی ایران به جمهوری آذربایجان به سبک تجزیه‌طلبان

  • کد خبر : 1492
  • ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۸:۵۲
ویدئو| وارونه‌نمایی کمک‌های نظامی و پزشکی ایران به جمهوری آذربایجان به سبک تجزیه‌طلبان
ارگان‌های رسانه‌ای تجزیه‌طلبان از جمله گوناذ تی وی ادعا می‌کند که ایران با وجود پایان جنگ قره‌باغ، اقدام به ارسال تجهیزات نظامی به ارمنستان می‌کند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران بنا به درخواست جمهوری آذربایجان اقدام به ارسال ماشین‌های جنگی و آمبولانس به مناطق تازه آزادشده کرده و آن‌ها را در اختیار نظامیان جمهوری آذربایجان قرار می‌دهد.

به گزارش یورد نیوز، بحران قره‌باغ کوهستانی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از جنگ ۴۴ روزه با میانجیگری روسیه به پایان رسید و معاهده صلح بین باکو و ایروان منعقد شد.

بر اساس این معاهده هفت استان غیر قره‌باغی به جمهوری آذربایجان بازگردانده شد اما خود قره‌باغ به مرکزیت خانکندی تحت کنترل روسیه قرار گرفت.

این در حالی است که عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران یعنی آیت‌الله خامنه‌ای در بحبوحه جنگ به صراحت اعلام کرده بود که تمامی مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان از جمله قره‌باغ بایستی آزاد شوند و در حالی که نیروهای آذربایجان در آستانه فتح خانکندی قرار داشتند، دستور توقف جنگ از سوی روسیه صادر شد و نیمه‌شب معاهده صلح بین الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان و با تضمین ولادیمیر پوتین امضا شد.

در طول این جنگ و پس از پایان آن، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان از طریق شبکه تلویزیون رسمی این کشور بارها از کمک‌های مادی و معنوی ایران تشکر و قدردانی کرد و به صراحت اعلام کرد: “روسیه ناراضی است، من می‌دانم چرا؛ چون ایران به آن‌ها اجازه ارسال سلاح به ارمنستان را نداد. ایران کشور دوست و برادر ماست و مرزهای هوایی و زمینی‌اش را جهت ارسال سلاح به سوی ارمنستان را بست. ایران درخواست ما را در نظر گرفت و حریم هوایی خود را به روی روسیه بست. ایران نمی‌خواست ارمنستان بیاید و آذربایجانی‌ها را بکشد.”

اما گروهک‌های تجزیه‌طلب خارج‌نشین اقدام به سیاه‌نمایی علیه ایران کرده و ایران را متهم به ارسال تجهیزات نظامی به ارمنستان کردند تا با تحریک احساسات مردم آذربایجانی نشین، شکاف قومیتی بین آن‌ها با وطن خودشان یعنی ایران ایجاد کنند.

از هفته گذشته ویدئوهایی از طریق ارگان‌های رسانه‌ای تجزیه‌طلبان از جمله گوناذ تی وی منتشر می‌شود که در آن ادعا می‌شود که ایران با وجود پایان جنگ قره‌باغ، اقدام به ارسال تجهیزات نظامی به ارمنستان می‌کند.

تعدادی از هم‌وطنان مناطق مرزی به گمرک پل چوبی در جلفا رفته و چند و چون ارسال این تجهیزات درآورده و به رسانه یوردنیوز ارسال کردند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده، ایران بنا به درخواست جمهوری آذربایجان اقدام به ارسال ماشین‌های جنگی و آمبولانس به مناطق تازه آزادشده کرده و آن‌ها را در اختیار نظامیان جمهوری آذربایجان قرار می‌دهد.

مظلومیت ایران به حدی رسیده است خبر کمک‌های نظامی و پزشکی ایران به جمهوری آذربایجان در مناطق تازه آزادشده اطراف قره‌باغ، هم توسط رسانه‌های تجزیه‌طلب و پانترکیست، و هم توسط رسانه‌های داخلی و رسمی بایکوت می‌شود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=1492