تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| جنجال جدید در روابط گرجستان-روسیه در پی توهین به پوتین

  • کد خبر : 191
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
گزارش| جنجال جدید در روابط گرجستان-روسیه در پی توهین به پوتین

در پی افزایش تمایلات ضدروسی در گرجستان، یک مجری شبکه تلویزیونی گرجی به رئیس جمهوری روسیه توهین کرد، این مسئله نه تنها باعث واکنش شدیداللحن مقامات مسکو شده، بلکه مردم گرجستان را نیز نگران عواقب این اقدام تحریک آمیز کرده است.

به گزارش یورد نیوز ، در روابط روسیه گرجستان جنجال تازه‌ای به وجود آمده است. “گئورگی گابونیا” مجری شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» مخالف دولت، برنامه خود را به زبان روسی و با توهین به “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه آغاز کرد. ساعتی بعد از پخش این برنامه بار دیگر خیابان‌های تفلیس، پایتخت گرجستان شاهد موج تازه‌ای از اعتراضات مردمی در مخالفت با سخنان این مجری تلویزیونی شد.

شرکت‌کنندگان در این اعتراضات نگران آن هستند که توهین به رئیس جمهوری روسیه ممکن است آغازگر حمله نظامی روسیه به این کشور شود، به خصوص آنکه تانک‌های روسی در خاک جمهوری خودخوانده اوستیای جنوبی که فقط حدود ۴۰ کیلومتر از تفلیس فاصله دارد، مستقر هستند.

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشته است:  شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» گرجستان بسیار نزدیک به “میخائیل ساآکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان است. البته وی در پی این ماجرا، هرگونه مشارکت خود با این شبکه تلویزیونی را تکذیب کرده و مدعی شده که مخالف توهین به افراد است.

پیش از این “ماموکا باختادزه” نخست وزیر گرجستان اعلام کرده که اظهارات توهین آمیز مجری شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» نسبت به رئیس‌جمهوری روسیه، اقدامی تحریک آمیز است که از سوی تیم میخائیل ساآکاشویلی و حزب تحت رهبری وی «جنبش ملی» برنامه ریزی شده است.

“ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور روسیه نیز روز گذشته اعلام کرد که حادثه توهین رخ داده در برنامه تلویزیونی شبکه «روستاوی-۲» به ساآکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان مربوط می شود که به راحتی می‌تواند از این شبکه تلویزیونی برای رسیدن به اهداف و فعالیت‌های انتخاباتی خود استفاده کند.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای، توهین به ولادیمیر پوتین در این شبکه تلویزیونی گرجستان را حادثه‌ای بی سابقه نامیده و آنرا اقدامی تحریک آمیز آشکار از سوی نیرو‌های دارای تمایلات تند در این کشور ارزیابی کرده و یادآور شده است که مقامات مسکو انتظار دارند تا واکنش مناسبی از سوی تفلیس نسبت به سازمان دهندگان این تحریکات صورت بگیرد.

در پی این حادثه، مسئولان شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» گرجستان “گئورگی گابونیا” مجری توهین کننده به رئیس جمهوری روسیه را بطور موقت اخراج کرده‌اند. وی تا دو ماه حق ندارد در هیچیک از برنامه‌های این شبکه مشارکت داشته باشد.

بر اساس اطلاعات منتشره در خبرگزاری «نووستی»، “لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز پیشنهاد اقدامات محدودکننده و تحریم ورود برخی محصولات گرجستان به روسیه را مطرح کرده است. وی یاد آور شده ، لازم است تا اقدامات شدیداللحن مضاعفی علیه اقدامات تحریک آمیز علیه روسیه در گرجستان در نظر گرفته شود.

فراکسیون حزب «روسیه واحد» حزب حاکم در دومای روسیه نیز با اشاره به افزایش روزافزون تمایلات روس‌‌هراسانه جدی و خطرناک در گرجستان، مسئله اعمال تحریم هایی علیه گرجستان را در پارلمان مطرح کرده است.

لازم به یادآوری است، در اواخر ماه ژوئن در مراسم آغاز به کار بیست و ششمین نشست مجمع عمومی بین پارلمانی، “سرگئی گاوریلوف” رئیس هیات نمایندگی روسیه برای ایراد سخنرانی در صندلی ریاست پارلمان گرجستان نشست. این مسئله باعث نارضایتی نمایندگان احزاب مخالف، حمله به مقام پارلمانی  روس و برهم زدن این نشست شد. مخالفان در گرجستان این مسئله را نماد «اشغالگری روسیه» نامیده و از طرفداران خود خواستند دست به اعتراض بزنند. چندین هزار نفر از طرفداران مخالفین به نشانه اعتراض در مقابل ساختمان پارلمان گرجستان تجمع کردند که این اعتراضات به درگیری بین مخالفان و نیروهای پلیس و بازداشت چند صد نفر انجامید.

وزارت خارجه روسیه، اقدام نمایندگان احزاب مخالف در گرجستان را انزجارآور و مغایر با اصول روابط بین المللی ارزیابی کرده و از مقامات تفلیس خواسته‌اند تا امنیت شهروندان روسی در گرجستان را بطور کامل تامین کنند. “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه نیز در واکنش به این مسئله به دولت دستور دارد تا اقدامات لازم برای بازگرداندن اتباع روسی از گرجستان را انجام دهد و بطور موقت نیز کلیه پروازهای خطوط هواپیمایی از سراسر خاک روسیه به این کشور را متوقف اعلام کرد.

در عین حال “سالومه زورابیشویلی” رئیس جمهوری گرجستان ابراز عقیده کرده است، سفر توریست‌های روسی به این گرجستان نباید متوقف شود و این سیاستمداران دو کشور هستند که باید مشکلات بوجود آمده را حل و فصل کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=191