تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| وضعیت گردشگری گرجستان پس از افزایش تنش با روسیه

  • کد خبر : 202
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
گزارش| وضعیت گردشگری گرجستان پس از افزایش تنش با روسیه

پس از تحریم سفر گردشگران روس به گرجستان، تفلیس تصمیم به کمک به بخش گردشگری خود کرده است.

به گزارش یورد نیوز ، دولت گرجستان تصمیم گرفته است تا با بازپرداخت بخشی از سود وام های بخش گردشگری، پس از ممنوعیت پروازی که از طرف مسکو علیه تفلیس اعمال شد به توسعه این بخش کمک کند.

در تاریخ ۲۰ ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن ۲۴۰ نفر مصدوم و ۳۰۵ نفر نیز بازداشت شدند. در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز که طی چند روز گذشته به صورت متوالی ادامه داشته، ایراکلی کوباخیدزه رییس پارلمان گرجستان استعفا کرد. «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه نیز در واکنش به این اتفاقات دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از ۸ ژوئیه به گرجستان را صادر کرد. نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرده که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان ۶۰ الی ۷۰درصد کاهش خواهد یافت. شهروندان روسیه سالانه حدود ۲۵ درصد از کل گردشگران خارجی گرجستان را به خود اختصاص می دهند.

ماموکا باخادزه نخست وزیر گرجستان در بیانیه ای اعلام کرد که دولت قصد دارد برای کمک به کارآفرینان بخش گردشگری به ویژه صاحبان هتل های کوچک و متوسط، تسهیلات وامی در اختیار آن ها قرار دهد. در این بیانیه آمده است: “مهمترین چیز برای ما این است که از شهروندانمان که در بخش گردشگری مشغول به کار هستند از جمله آسیب پذیر ترین گروه یعنی صاحبان هتل های کوچک و متوسط حمایت کنیم. بسیاری از آنها دارای وام های بانکی هستند که آن ها را برای توسعه زیرساخت های مناسب گرفته اند و ما به آنها کمک می کنیم تا از سود وام های خود را پرداخت کنند”. باختادزه خاطرنشان کرد که این کارآفرینان با توجه به این واقعیت که گردشگری سریعترین رشد را در میان بخش های مختلف اقتصاد دارد وام گرفتند و بسیاری از آنها برنامه ریزی کرده بودند تا هتل ها را گسترش داده و یا یک هتل جدید بسازند.

نخست وزیر گرجستان تاکید کرد: “در نتیجه، مکانیزمی با اتحادیه اروپا و با همکاری موسسات اروپایی ایجاد کرده ایم این مکانیزم شامل یک طرح گارانتی اعتباری است که به کارفرمایانی که در بخش گردشگری مشغول به کار هستند، ازاده خواهد شد. به تمام پروژه هایی که برنامه ریزی شده اند و اکنون به علت تحریم های گردشگری روسیه با موانعی مواجه هستندکمک خواهد شد. هیچ ساخت و ساز هتلی نباید متوقف شود”. باختادزه همچنین خاطر نشان کرد که دولت کمپین های بازاریابی جدیدی را در خارج از کشور فعال و خطوط پروازی جدیدی به مقصد گرجستان ایجاد خواهد کرد. وی افزود: “هر روز با نمایندگان بخش گردشگری ارتباط دارم. وزارت اقتصاد این طرح کاری را با توجه به اطلاعاتی که جمع آوری کرده، توسعه داده است.”

از سوی دیگر ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان نیز گفت که برنامه جدید ارائه کمک های مالی به صاحبان هتل های کوچک و متوسط از ماه سپتامبر آغاز خواهد شد. وی با اشاره به اینکه این طرح فقط یکی از مکانیزم های مورد استفاده برای کمک به بخش گردشگری پس از تحریم های روسیه است، گفت: “کار بر روی کمک مالی برای بازپرداخت سود وام های بانکی و تامین مالی اقدامات بازاریابی ادامه دارد. وزارت اقتصاد و وزارت مالیه در حال همکاری با هم هستند. علاوه بر کمک به بازپرداخت سود وام ها، طرح تضمین اعتبار ارائه شده توسط دولت، تضمین هایی برای بانک ها فراهم می کند تا صاحبان هتل های کوچک و متوسط بتوانند با دریافت وام های جدید کسب و کار خود را گسترش دهند.

وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در توضیح این طرح گفت: “طرح تضمین اعتبار به طور کامل به این نوع کسب و کارها هدایت خواهد شد و تضمین های اضافی را برای بانک ها فراهم می کند؛ از این رو نه تنها از کسب و کارهای موجود حمایت خواهد شد، بلکه می توانند پروژه های مد نظر خود را نیز ارتقاء دهند. با وجود تبلیغاتی که گرجستان در خارج از کشور و جهت جذب توریست های خارجی انجام می دهد، تصمیم داریم تا تا ۸۰۰ روزنامه نگار و بلاگر به گرجستان دعوت کنیم تا کشورمان را به جهانیان معرفی کنند. ما یک قرارداد در حال انجام با سی ان ان، بلومبرگ و نشنال جئوگرافیک داریم تا گرجستان را به عنوان یک کشور امن و جذاب برای گردشگران تبلیغ کنند. همچنین برنامه هایی برای بازاریابی کشورهای بالتیک، عربستان سعودی و اوکراین داریم.”

بر اساس طرح اعلامی از سوی دولت گرجستان قرار است ۸۰۰ روزنامه نگار و بلاگر از کشورهای امریکا، آلمان، هلند، انگلیس، جمهوری چک، لیتوانی، لتونی، استونی، بلغارستان، جمهوری کره، قزاقستان، اوکراین، جمهوری آذربایجان، ترکیه، قطر و امارات متحده عربی به این کشور دعوت بشوند. قرار است این مهمانان از نقاط مختلف گرجستان بازدید و از نقاط تفریحی و جاذبه های توریستی فیلم تهیه کنند تا ویدئوها، گزارش ها و مقالاتی درباره گرجستان به عنوان یک جاذبه توریستی و کشوری امن، با فرهنگ منحصر به فرد و طبیعت متنوع تهیه کنند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=202

    برچسب ها