تاریخ : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 3 شوال 1442 Friday, 14 May , 2021

گزارش| اردوغان از «درخت دوستی» حافظ شیرازی تا «سپر بهار»

  • کد خبر : 250
  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
گزارش| اردوغان از «درخت دوستی» حافظ شیرازی تا «سپر بهار»

اردوغان برای وصف عملیات مداخله‌گرانه در ادلب نام نامأنوس سپر بهار را برگزیده است اما مشخص نیست کشته شدن سربازان جوان ترکیه‌ای در ادلب و همچنین کشته شدن سربازان کشور همسایه‌ای که در سالیان اخیر با ترور و ویرانی و ناامنی دست‌وپنجه نرم کرده، چه ارتباطی با ربیع و بهار دارد.

به گزارش یورد نیوز، پس از آنکه در روز جمعه گذشته خبر کشته شدن ۳۴ تن از نظامیان ترکیه در ادلب منتشر شد به یک باره نه‌تنها بین ترکیه و سوریه بلکه در خط ارتباط ترکیه و روسیه نیز تنش بالا گرفت و یکی از بدیهی‌ترین پیامدها این بود که مسکو و آنکارا از هم فاصله بگیرند.

این در حالی است که ظرف ۳ سال گذشته، دستگاه دیپلماسی در هر دو کشور ترکیه و روسیه برای تقویت و تعمیق روابط زحمات بسیاری کشیده‌اند و اراده هر دو سو بر حفظ رابطه بوده نه توقف و گسست.

اهمیت دیدار اردوغان و پوتین

۴۸ ساعت قبل از کشته شدن ۳۴ نظامی ترکیه در ادلب، به خاطر اصرار اردوغان مبنی بر حمایت از معارضین سوری در سراقب و اطراف آن، کرملین به شکل مؤدبانه به مقامات آنکارا اطلاع داده بود که دیدار برنامه‌ریزی‌شده اردوغان و پوتین لغو شده است و پوتین برنامه‌های دیگری دارد. با این حال اشتراک منافع کاری کرد که یک تماس تلفنی بین پوتین و اردوغان برقرار شود تا تنش فروکش کند.

حالا و در شرایطی که کمتر از ۷۲ ساعت به زمان دیدار اردوغان و پوتین مانده است آنکارا در اقدامی عجیب، سوریه را با تهدیدات یک جنگ تمام عیار روبرو کرده است و مقامات دولت ترکیه بدون آنکه کوچک‌ترین سند و توجیه مبتنی بر قواعد حقوق بین‌الملل ارائه دهند سوریه را به انجام حملات گسترده تهدید می‌کنند.

اردوغان می‌خواهد با دست پر به مسکو برود!

دیروز وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای بمب‌افکن سوخو نیروی هوایی سوریه، با اصابت موشک جنگنده‌های ترکیه سرنگون شده‌اند.

رسانه‌های منطقه نیز از این موضوع خبر دادند که خلبانان هر دو هواپیما توانسته‌اند به موقع جان خود را نجات داده و به یگان‌های ارتش سوریه برسند؛ اما میزان خسارات سوریه بر اثر حملات ارتش ترکیه به این دو فروند هواپیما محدود نشد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه با افتخار اعلام کرد که تاکنون بیش از ۲ هزار نفر از نیروهای تحت امر دولت سوریه کشته شده‌اند. همچنین وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که بیش از بیست فروند هواپیمای بدون سرنشین ترکیه راکت‌هایی به سمت قرارگاه‌ها، تانک‌ها، نفربرها و ادوات نظامی و ستون‌های نظامی در حال حرکت ترکیه پرتاب کرده‌اند.

در بیان اهمیت آمارهای اعلام شده از سوی ترکیه باید گفت: تیم سیاسی – دفاعی اردوغان بر این باور است که او باید با دست پر به مسکو برود! به عبارتی آن‌ها می‌خواهند کاری کنند که اردوغان در پای میز مذاکره و چانه‌زنی با ولادیمیر پوتین کارت‌های متعددی برای ادامه تهدید و امتیازگیری در اختیار داشته باشد.

در چنین شرایطی باید پرسید: آیا پوتین حاضر خواهد شد به خاطر تعدد و اهمیت کارت‌ها امتیاز خاصی به اردوغان بدهد؟ پاسخ به این پرسش ارتباط مستقیمی با شرایط ایجاد شده بر روی ارض واقع ندارد و حتی اگر تلفات ارتش سوریه چند برابر شود، دستاورد اردوغان نمی‌تواند در قد و قواره انصراف روسیه و سوریه از فتح ادلب باشد.

واقعیت این است که سناریوی فرضی تیم اردوغان سناریویی دال بر واقع‌بینی سیاسی و نظامی نیست. چرا که ممکن است به خاطر فشارهای ترکیه، پیشروی به سوی ادلب برای مدتی محدود متوقف شود اما در هر حال دیر یا زود تمام مهلت‌ها و فرصت‌ها به پایان می‌رسند و این ترکیه است که باید تکلیف خود را با ادلب روشن کند و از دیگران انتظار سکون و تعلل نداشته باشد.

از «درخت دوستی» حافظ شیرازی تا «سپر بهار»

اردوغان اهل ادبیات است و همیشه در سخنرانی‌های میدانی خود یک یا چند بیت شعر هم می‌خواند. او حتی در اجلاس سه‌جانبه با پوتین و روحانی در تهران و استانبول نیز از حافظ شیرازی مدد گرفت و گفت: درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد!

اردوغان قبلاً از شعرای عرفانی و غنایی تاریخ ادبیات ترکیه مثال می‌آورد اما از کودتای نافرجام به بعد سراغ شعرای حماسی و ملی‌گرا رفته و حتی برای عملیات‌های نظامی ارتش تحت امر خود اسامی و عناوین شاعرانه پیدا می‌کند.

اردوغان سه عملیات پیشین ارتش ترکیه در سوریه را به ترتیب سپر فرات، شاخه زیتون و چشمه صلح نام نهاده و حالا هم برای وصف عملیات مداخله‌گرانه در ادلب نام نامأنوس سپر بهار را برگزیده است.

مشخص نیست کشته شدن سربازان جوان ترکیه‌ای در ادلب و همچنین کشته شدن سربازان کشور همسایه‌ای که در سالیان اخیر با ترور و ویرانی و ناامنی دست‌وپنجه نرم کرده، چه ارتباطی با ربیع و بهار دارد.

آیا «سپر بهار» یک عملیات گسترده و طولانی خواهد بود؟

دلایل بسیاری وجود دارد که تبدیل عملیات به اصطلاح سپر بهار به یک جنگ طولانی و فرساینده را به چالش بکشد.

یکی از مهم‌ترین این دلایل  همان چیزی است که در بیانیه مرکز مستشاری ایران در ادلب به آن اشاره شده است. فرماندهان این مرکز اعلام کرده‌اند که نظامیان ترکیه‌ای به راحتی در تیررس بوده‌اند اما به منظور پرهیز از جنگ و درگیری، عملیات آتش‌بار صورت نگرفته است.

در شرایط فعلی حتی اگر روسیه بخواهد به دلایلی که به منافع مسکو ربط دارد در برابر ترکیه سکوت کند، چنین چیزی نمی‌تواند به معنی هموار بودن راه ارتش ترکیه برای تداوم حملات در ادلب باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=250