تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| شکاف در حزب حاکم ترکیه؛ خط‌ و نشان علی باباجان علیه اردوغان با تأسیس حزب جدید

  • کد خبر : 309
  • ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
گزارش| شکاف در حزب حاکم ترکیه؛ خط‌ و نشان علی باباجان علیه اردوغان با تأسیس حزب جدید

علی باباجان وزیر و معاون اسبق اردوغان با حمایت عبدالله گل به طور رسمی حزب جدید دموکراسی و پیشرفت (DEVA) را در وزارت کشور ترکیه ثبت کرد و برای حاکمیت اردوغان خط و نشان کشید.

به گزارش یورد نیوز، «علی باباجان» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اسبق ترکیه که بعد از استعفا از حزب عدالت و توسعه (AKP) در تلاش برای ایجاد حزب سیاسی جدید در ترکیه بود، بعد از اقدامات جدی در این راستا به مرحله پایانی ثبت حزب جدید خود رسیده و به همراه برخی از نزدیکان خود برای ثبت حزب دموکراسی و پیشرفت (DEVA) به وزارت کشور ترکیه مراجعه کرد.

باباجان به همراه مهمت علی اکمن  و مهمت علی شاهین از یاران سابق اردوغان با حضور در وزارت کشور ترکیه درخواست تأسیس حزب جدید خود را رسماً به وزارت کشور ترکیه ابلاغ کرده است.

بر اساس اطلاعات اولیه از لیست اعضای مؤسس این حزب، در این لیست ۹۰ نفره اعضای مهم سابق حزب عدالت و توسعه (AKP) از جمله سعدالله ارگین، مصطفی ینراوغلو، نیهاد ارگون، آلپ ارسلان ترکش و … به چشم می‌خورند.

علی باباجان از اقتصاددانان ترکیه در عنفوان جوانی در کنار شاگردان سابق مرحوم اربکان نخست‌وزیر فقید اسلام‌گرای ترکیه در  سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان یکی از مؤسسین حزب عدالت و توسعه، عبدالله گل و رجب طیب اردوغان را همراهی کرد و در پست‌هایی همچون وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد و معاون اقتصادی دوران نخست‌وزیری اردوغان حضور داشت.

باباجان در سالیان اخیر، رفته رفته با اردوغان و تیم او دچار اختلاف شد و از حزب عدالت و توسعه استعفا داد. او چند ماه پیش در دیدار با اردوغان اعلام کرد که دیگر هیچ‌گونه ارتباط ذهنی و عاطفی بین خود و حزب حاکم نمی‌بیند و صرفاً برای خداحافظی نزد او رفته است.

حالا باباجان وزیر اقتصادی اسبق اردوغان با حمایت عبدالله گل قدم در راه تأسیس حزب جدیدی گذاشته که به باور کارشناسان و تحلیل‌گران به مراتب از حزب احمد داوود اوغلو قدرتمندتر و اثرگذارتر خواهد بود.

باباجان در مصاحبه با «شیرین پایزن» نویسنده پایگاه خبری T24 به اهداف و موضوعاتی اشاره کرده که در رأس برنامه‌های حزب او خواهد بود و در همین حال انتقاداتی نیز علیه دولت اردوغان مطرح کرده است.

باباجان در پاسخ به این پرسش که چرا مجدداً به دنیای سیاست بازگشته، ضمن اشاره به اینکه هر دو هفته یک‌بار به طور مفصل با عبدالله گل رئیس‌جمهور سابق ترکیه دیدار می‌کند، گفته است: «اگر می‌خواستیم می‌توانستیم سراغ کارهای دیگر برویم و موفق شویم. اما وقتی که به حال و روز ترکیه می‌نگرم در درونم خون گریه می‌کنم. حیف است این کشور در چنین شرایطی باشد. ترکیه از صدر تا ذیل به یک تغییر بزرگ و تسویه مسئولین و مدیران نیاز دارد. یک دولت که نمی‌تواند فقط همان ۵۱ درصد شهروندان را که به او رأی داده‌اند هم‌وطن بنامد و دیگران را رها کند. چنین چیزی قابل قبول نیست.»

باباجان معتقد است که ترکیه به یک حزب مبتنی بر اراده یک‌نفره و بدون رایزنی و مشورت نیاز ندارد و باید طرحی نو در انداخت که یکی از ابعاد نوین آن، استفاده از نظرات دیگران و رایزنی با متخصصین در حوزه‌های مختلف است.

وزیر و معاون اسبق اردوغان مدعی آن شده که حزب وی، کانون تحولات سیاسی آینده ترکیه و تأمین‌کننده کادر و مدیر برای اداره کشور خواهد بود و در رویکرد سیاسی و اجتماعی این حزب، حتی حقوق و مطالبات یک اقلیت یک درصدی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت. چراکه ترکیه به یک دموکراسی فراگیر و حداکثری نیاز دارد.

چندی پیش رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در یک سخنرانی عمومی در مورد چند و چون مدیریت و تصرف اراضی و منابع مالی «دانشگاه شهر استانبول»، احمد داوود اوغلو و علی باباجان را به کلاه‌برداری و تصرف غیرقانونی چندین هکتار زمین شهری و سوءاستفاده از هالک بانک متهم کرد.

در این مصاحبه از باباجان پرسیده شده که پاسخ شما به اتهاماتی که از سوی اردوغان مطرح شده چیست؟ او در پاسخ می‌گوید: «اطمینان دارم که اردوغان از سر عصبانیت چنین جملاتی بر زبان آورده است. اگر من کلاهبردار و فاسد بودم دلیلی نداشت که ۶ ماه پیش مرا به همکاری مجدد دعوت کند. ممکن است اردوغان در آینده نیز اتهامات سنگین‌تری مطرح کند و حرف‌های تندتری بزند. اما باکی نداریم و همه این‌ها را پیش‌بینی کرده‌ایم. با این حال قصد عقب‌نشینی نداریم و  ممکن است افتراهای دیگری هم مطرح کنند اما به راه خود ادامه خواهیم داد.»

علی باباجان رفتارهای دولت اردوغان در اعمال محدودیت بر رسانه‌ها و مخالفین سیاسی را به چالش کشیده و گفته است: «نباید هر اعتراض، هر صدای مخالف و تظاهراتی را همچون رفتارهای خصمانه دشمن تلقی کنیم. این‌ها دشمن نیستند. حق دارند نظر خود را بیان کنند. قرار نیست هر جا چند نفر شهروند دورهم جمع شدند، تصور کنید دنبال سقوط دولت هستند. نباید هر کسی که مخالف ما فکر کند به عنوان خائن برچسب بخورد و بگوییم تو دنبال سقوط ما هستی. برخی اتفاقات خطرناک در حال روی دادن است و نقاط خاکستری جدی می‌بینیم. نباید اجازه دهیم اوضاع ترکیه به سوی سیاهی برود. باید به سپیدی بازگردیم.»

در دو سال اخیر بسیاری از احزاب و سیاست‌مداران ترکیه انتقاداتی در مورد نظام سیاسی ریاستی اردوغان مطرح کرده‌اند و به عنوان مثال مرال آکشنر رهبر حزب خوب و داوود اوغلو رهبر حزب آینده، وعده داده‌اند که اگر به قدرت برسند نظام سیاسی پارلمانی را بازمی‌گردانند.

حالا باباجان هم به آن‌ها پیوسته و در این مورد گفته است: «نظام سیاسی ریاستی به درد ترکیه نمی‌خورد و نمی‌تواند مشکلات ما را حل کند. معتقدم که یک نظام سیاسی باید پیش از هر چیز در خارج و داخل کشور، صلح و آرامش تأمین کند. ما باید دوباره سراغ نظام پارلمانی برویم و اتفاقاً باید ساختار سیاسی پارلمانی تقویت شود.»

باباجان در مورد دیدگاه‌های اقتصادی خود می‌گوید: «بارها هشدار دادیم و اعلام کردیم که ترکیه در حال سُرخوردن در سراشیبی مشکلات اقتصادی است. حرف ما را نپذیرفتند اما پیش‌بینی ما درست از آب درآمد. حالا ۲۶ درصد از جوانان ما بیکارند که یک رکورد تاریخی و بی‌سابقه است و ۵۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها٬ شغل ندارند. اگر ما به قدرت برسیم ظرف ۳۰ روز می‌توانیم اقتصاد ترکیه را سر و سامان دهیم.»

باباجان در ادامه به اردوغان کنایه زد و با تأکید بر ضرورت استقلال دستگاه قضا گفت: «اگر به قدرت برسیم، به قوه قضائیه زنگ نمی‌زنیم و احکام و تصمیمات آن‌ها را تغییر نخواهیم داد.»

باباجان در پایان تصمیم اردوغان برای ایجاد کانال استانبول را یک تصمیم غلط تلقی کرده و بر این باور است که طرح این مسائل، به منظور تحریف اذهان عمومی و بی‌‌توجه شدن مردم به موضوع بیکاری جوانان است و این پروژه دستاوردی جز تشدید دوقطبی موجود نخواهد داشت.

چندی پیش «مهمت آغار» از وزرای کشور اسبق ترکیه و از چهره‌های امنیتی مشهور این کشور اعلام کرده بود که اگر باباجان و داوود اوغلو را از ایجاد احزاب جدید منصرف نکنند، مشکلات بزرگی برای حزب حاکم عدالت و توسعه به دنبال خواهد آورد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=309