تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون‌ها شهروند این کشور

  • کد خبر : 365
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
گزارش| گرانی انرژی در ترکیه و قطع آبونمان میلیون‌ها شهروند این کشور

بررسی جغرافیا، اقتصاد و ساختار سیاسی ترکیه نشان می‌دهد که تأمین سوخت و انرژی همواره یکی از پاشنه آشیل‌های بزرگ برای رشد و توسعه این کشور بوده و بخش قابل توجهی از درآمدهای سالانه دولت، صرف تأمین سوخت و انرژی می‌شود.

به گزارش یورد نیوز، قطعاً در ایران خانواده‌هایی که توان پرداخت قبض برق و گاز را نداشته باشند و شمار خانواده‌هایی که به دلیل ناتوانی مالی در پرداخت قبض، جریان برق و اشتراک گاز آن‌ها قطع شود، به یک هزار هم نمی‌رسد. اما در ترکیه چنین نیست.

افزایش نرخ گاز و برق در سالیان اخیر، بسیاری از خانواده‌های ترکیه را با مشکل روبرو کرده و شمار قطع آبونمان برق و گاز از عدد ۲۰ میلیون فراتر رفته است.

درست شنیدید! خطای تایپی روی نداده است. رقمی وحشتناک و فراتر از بیست میلیون خانوار.

اتاق مهندسان برق ترکیه در گزارشی به این اشاره کرده که افزایش ۱۵ درصد نرخ آبونمان برق در ترکیه موجب آن شده که به طور میانگین ۴۶ لیره به میزان قبض پرداختی خانواده‌ها افزوده شود.

به طور متوسط هر خانوار ترکیه‌ای به شکل ماهانه ۱۱۰ دلار از درآمد خود را به قبض برق، گاز و آب اختصاص می‌دهند که برای خانواده‌های دارای درآمد معادل کف حقوق تأمین اجتماعی، هزینه سنگینی است.

قیمت بنزین در ترکیه در ماه‌های اخیر به ۱۷ لیره برای هر لیتر رسید که هزینه‌ای نزدیک به ۳ دلار آمریکا است و این یعنی ترکیه‌ای‌ها گران‌ترین بنزین جهان را می‌سوزانند و کشاورزان این کشور نیز گران‌ترین گازوئیل جهان را در باک تراکتورهایشان می‌ریزند و این موضوع به شکل جدی موجب افزایش قیمت محصولات غذایی می‌شود.

اما این فقط بنزین و گازوئیل نیست که مردم ترکیه را به ستوه آورده است. برق و گاز هم در این کشور نعمت‌های بسیار گران‌قیمتی هستند و به عنوان مثال میانگین پرداخت آبونمان برق برای یک خانواده ۴ نفره و دارای یک خانه کوچک  و معمولی فراتر از ۲۰۰ لیره است.

۲۰۰ لیره یعنی رقمی ۸ درصدی از درآمد یک خانواده دارای کف حقوق ماهیانه. اما مسئله اینجاست که همین قیمت‌ هم ثابت نیست و هر چند ماه یک بار قیمت همه حامل‌های انرژی و آبونمان‌ها بالاتر می‌رود و خانواده‌هایی که درآمد ثابت دارند ناچارند سهمی را که به بهداشت و سلامت و تفریح اختصاص داده بودند به بخش انرژی و حمل و نقل بدهند. در نتیجه شمار قابل توجهی از خانواده‌ها برای پرداخت گرفتار می‌شوند و میلیون‌ها خانواده دست‌کم یک‌بار قطعی برق و گاز را تجربه کرده‌اند.

جزئیات این قضیه از این قرار است که بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، افزایش نرخ برق و گاز طبیعی بر اقتصاد خانواده‌ها تأثیر گذاشته است.

روزنامه «یئنی چاغ» در یک گزارش مفصل به بررسی آمارهای مربوط به قطع برق پرداخته و چنین نوشته است: «تنها ظرف ۳ سال یعنی از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار در ترکیه دست‌کم یک‌بار قطع جریان برق را تجربه کردند و ناچار شدند علاوه بر پرداخت بدهی پیشین، هزینه گزافی برای اتصال مجدد پرداخت کنند.»

همچنین در یکی از گزارش‌های دیگر این روزنامه به این اشاره شده که در سال ۲۰۱۹ میلادی، جریان برق ۳٫۵ میلیون خانوار به خاطر عدم پرداخت قبض قطع شده است و اشتراک گاز ۷۱۰ هزار خانوار نیز به دلیل عدم پرداخت قبض بسته شده است.

در این گزارش به این اشاره شده که خانوارها برای رفع این مشکل چاره‌ای ندارند مگر از بانک‌ها وام دریافت کنند. اما خانواده‌های زیادی هم هستند که برای تأمین گرمای منزل از خیر گاز طبیعی گذشته و زغال‌سنگ مصرف می‌کنند.

بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی بازار تنظیم نرخ انرژی (EPDK) در ترکیه، کل کشور ترکیه نزدیک به ۴۴ میلیون مشترک برق دارد و تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک لااقل یک‌بار سر و کارشان با اکیپ قطع برق افتاده است که آماری معادل یک‌سوم کل مشترکین برق است!

علی حیدر حق وردی نماینده آنکارا و از اعضای حزب جمهوریت خلق به منظور بررسی این موضوع، وزیر انرژی ترکیه را به مجلس کشاند و از او در این مورد سؤال کرد.

وزیر انرژی ترکیه در پاسخ به این نماینده به این واقعیت اذعان کرد که در ۴ سال اخیر میزان قطع اشتراک گاز و برق خانوارها معادل یک‌سوم بوده و دلیل آن به دشواری‌های تأمین هزینه‌های کلان تولید انرژی بازمی‌گردد و دولت نمی‌تواند بودجه و یارانه خاصی به این بخش اختصاص دهد.

بررسی جغرافیا، اقتصاد و ساختار سیاسی ترکیه نشان می‌دهد که تأمین سوخت و انرژی همواره یکی از پاشنه آشیل‌های بزرگ برای رشد و توسعه این کشور بوده و بخش قابل توجهی از درآمدهای سالانه دولت، صرف تأمین سوخت و انرژی می‌شود و در نتیجه موضوعی به نام دیپلماسی انرژی برای ترکیه یک موضوع حیاتی و سرنوشت‌ساز است.

ترکیه تلاش کرده در سالیان گذشته با تقویت روابط خود با ایران، آذربایجان، روسیه، عراق و اقلیم کردستان عراق برای تأمین انرژی ارزان‌قیمت گام‌هایی بردارد و حالا در شرق مدیترانه و در دو حوزه حساس سواحل جمهوری ترک قبرس شمالی و همچنین در لیبی در حال فعالیت برای عبور از این مشکل است، اما شواهد نشان می‌دهد که عبور از این بحران برای دولت ترکیه آسان نیست و اگر راهکارهای اثرگذار و معقولی برای کمک به خانواده‌های کم‌درآمد در نظر گرفته نشود اصل عدالت و همسانی در برخورداری از مواهب این کشور زیر سؤال می‌رود و فقرای ترکیه‌ای ناچار خواهند شد که درآمد خود را فقط به تأمین نان و انرژی اختصاص دهند و در بخش‌های حساس، حیاتی و مهمی همچون بهداشت و سلامت، آموزش و فرهنگ و تفریح با مشکلات بزرگی روبرو شوند و این مشکلات رفته‌رفته دامن حزب حاکم عدالت و توسعه را بگیرد.

 

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=365

    برچسب ها