تاریخ : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021

گزارش| افزایش احساس ناامیدی و بدبختی در میان مردم ترکیه

  • کد خبر : 368
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
گزارش| افزایش احساس ناامیدی و بدبختی در میان مردم ترکیه

تحقیقات مرکز آمار و موسسه متروپل نشان می‌دهد که فقط ۲۴ درصد از مردم ترکیه نسبت به آینده خوشبین هستند و ۷۶ درصد از مردم این کشور امیدی به تغییر مثبت استانداردهای زندگی‌شان در سالیان آتی ندارند.

به گزارش یورد نیوز، «اسفندر کورکماز» اقتصاددان و تحلیل‌گر تُرک به منظور ارائه تصویری عینی و روشن از میزان امید و احساس خوشبختی شهروندان ترکیه، به بررسی این موضوع پرداخته و تحلیل نهایی خود را در روزنامه ینی چاغ منتشر کرده است که ترجمه آن به شرح زیر است:

کاهش رضایت عمومی مردم در ترکیه

۱۰ روز پیش «مرکز آمار ترکیه» (TÜİK) آمارهای برخاسته از تحقیقات میدانی به منظور سنجش میزان رضایت عمومی مردم ترکیه را منتشر کرد.

مرکز آمار ترکیه گزارش نهایی خود را به عنوان «بررسی میزان رضایت مردم ترکیه از وضعیت زندگی» منتشر کرده است که یکی از مهم‌ترین و کلی‌ترین نتایج اولیه این گزارش از این قرار است:

در سال ۲۰۱۰ میلادی میزان رضایت مردان از زندگی در ترکیه در حد ۵۹٫۶ درصد بود. اما این آمار در سال ۲۰۱۹ میلادی دچار تغییر محسوس شده و میزان رضایت، به ۴۷ رصد کاهش پیدا کرده است.

در ادامه گزارش مزبور به نمونه‌های آماری مهمی اشاره شده که نتیجه‌گیری‌های آن تا حد زیادی نگران‌کننده است.

به عنوان نمونه این موارد:

در ۹ سال گذشته، آمار ازدواج در ترکیه با کاهش جدی روبرو شده و سن ازدواج به طرز مشهودی بالا رفته است.

روحیه پایین، رضایت اندک

تحلیل نتایج تحقیقات میدانی وسیع مرکز آمار ترکیه به روشنی نشان می‌دهد که مردم از روحیه و نشاط بالایی برخوردار نیستند و با مشکلات و گرفتاری‌های جدی روبرو هستند و به همین خاطر سطح رضایت آنان از زندگی در ترکیه پایین آمده و کمتر از سابق احساس خوشبختی می‌کنند.

البته این فقط مرکز آمار رسمی  دولتی ترکیه نیست که نسبت به این مسائل حساس شده و در مورد چنین موضوعاتی تحقیق می‌کند.

متروپول هم به عنوان یکی از شرکت‌های تحقیقاتی و نظرسنجی مشهور بخش خصوصی، یک ماه پیش به سرفصل «بررسی استانداردهای زندگی در ترکیه از نظر مردم» سراغ شهروندان رفته و جویای نظرات آنان شد.

متروپول از مردم کوچه و خیابان پرسید: به طور کلی و عمومی از استانداردهای زندگی در ترکیه، راضی هستید؟

۲۱٫۷ درصد از مردم، به این شکل پاسخ دادند: بله. راضی هستم.

۴۲ درصد از مصاحبه‌شوندگان گفتند: خیر راضی نیستم.

با سرشکن کردن پاسخ‌های متفاوت بین این دو گروه می‌توان در مجموع چنین گفت: ۳۴ درصد از مردم ترکیه نسبت به استانداردهای زندگی در کشور راضی و در مقابل، جمعیتی در حد ۶۶ درصد ناراضی هستند.

یکی دیگر از مسائل مهم مرتبط با سنجش میزان رضایت شهروندان، فهم این نکته است که آنان چه دیدگاه و نگرشی نسبت به آینده کشور دارند. آیا امیدی در دل و ذهن آن‌ها وجود دارد و فکر می‌کنند اوضاع قرار است بهتر شود؟ یا اینکه نومید شده و احساس می‌کنند که قرار است استانداردهای زندگی در ترکیه، روز به روز بدتر و بدتر شود؟

نتایج نظرسنجی نشان‌دهنده این است که دست‌کم نیمی از مردم نومید هستند و تصور نمی‌کنند که در آینده‌ای نزدیک، تغییر مثبتی در استانداردهای زندگی آن‌ها و خانواده‌هایشان ایجاد شود.

بررسی‌های متروپول نشان داده که تنها ۱۸ درصد از مردم معتقدند که استاندارد زندگی در ترکیه در مسیر اصلاح و بهتر شدن است.

در تحلیل نهایی نتایج تحقیقات میدانی مرکز آمار ترکیه و همچنین تحقیقات میدانی موسسه بخش خصوصی متروپل، می‌توان در یک جمع‌بندی نهایی به این اشاره کرد که تنها ۲۴ درصد از مردم ترکیه نسبت به آینده خوشبین هستند و ۷۶ درصد از مردم، امیدی به تغییر مثبت استانداردهای زندگی‌شان در سالیان آتی ندارند.

آمارها نشان می‌دهند که ۴٫۵ میلیون نفر از مردم بیکارند اما واقعیت میدانی این است که اطلاعات بسیاری از بیکارهای واقعی هم ثبت نشده و رقم دقیق و واقعی چیزی در حد ۶٫۵ میلیون نفر است که با احتساب خانواده‌ها، دست‌کم ۱۵ میلیون نفر، تحت تأثیر مشکلات ناشی از بیکاری قرار می‌گیرند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=368