تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| بحران ویروس کرونا در ترکیه

  • کد خبر : 478
  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
گزارش| بحران ویروس کرونا در ترکیه

در نخستین روز پخش خبر ورود کرونا به ترکیه، بسیاری از مردم به فروشگاه‌ها هجوم برده و قفسه‌های کالا و مواد غذایی را خالی کردند، به همین خاطر بسیاری از روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی ترکیه به طرح این موضوع پرداخته و از شهروندان این کشور خواستند که به اندازه مورد نیاز خرید کنند تا فروشگاه‌ها برای تأمین کالا، با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش یورد نیوز، ترس از کرونا ترکیه را هم در برگرفته است و این کشور تلاش می‌کند تا مانع از انتشار گسترده این ویروس شود.

نخستین واکنش‌های اجتماعی

در نخستین روز پخش خبر ورود کرونا به ترکیه، بسیاری از مردم به فروشگاه‌ها هجوم برده و قفسه‌های کالا و مواد غذایی را خالی کردند.

دیروز و امروز، بسیاری از روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی ترکیه به طرح این موضوع پرداخته و از شهروندان خواستند که به اندازه مورد نیاز خرید کنند تا فروشگاه‌ها برای تأمین کالا، با مشکل مواجه نشوند.

همچنین بسیاری از فعالان فضای مجازی به این مسئله اشاره کرده‌اند که ایجاد ترس و غوغا و انتشار اطلاعات غلط، حاصلی جز سرگردانی و ترس و وحشت ندارد و نباید به انتشار مطالب غیرعلمی پرداخت.

مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه دیشب اعلام کرد که نشست اضطراری کمیته مقابله با کرونا در کاخ ریاست جمهوری و به ریاست اردوغان برگزار شده است.

یکی از نخستین تصمیمات دولت ترکیه، تعطیلی فوری مدارس به مدت یک هفته و تعطیلی دانشگاه‌ها به مدت سه هفته است.

ضیا سلجوق وزیر آموزش ملی که خود سال‌ها دارای چند مدرسه غیرانتفاعی بوده و تجارب بالایی در امر آموزش دارد، اعلام کرده که یک هفته تعطیلی مدارس، برای آن است که فرصت لازم برای زیرساخت‌های آموزش از راه دور در اختیار همکاران او گذاشته شود و پس از پایان یک هفته تعطیلی، امر آموزش و فعالیت مدارس، به شکل الکترونیکی و از راه دور خواهد بود،

در همین حال، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرده که مردم ترکیه باید دو ماه مقاومت کند تا از این پیچ خطرناک بگذرد.

وزارت ورزش و جوانان هم تصمیم گرفته، برگزاری مسابقات ورزشی متوقف نشود اما در عین حال، همه مسابقات، بدون تماشاچی برگزار خواهند شد.

خانم وزیر گران‌فروشان و محتکران را تهدید کرد

خانم رخسار پک جان وزیر بازرگانی ترکیه در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد: دولت تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا تأمین کالاهای مورد نیاز، به معضل تبدیل نشود.

وزیر بازرگانی ترکیه، گران‌فروشان و محتکران کالا را تهدید کرده و افزود: جزای حبس و پلمپ واحدهای گران‌فروش و محتکر در دستور کار است و در این زمینه، با کسی شوخی نداریم.

زمانی برای تمام شدن الکل

مردم ترکیه به شکل روزمره و سنتی و از قدیم‌الایام، در خانه‌ها و مغازه‌های خود، شیشه‌های بزرگ حاوی عطر را برای خوشبو کردن دست به کار می‌گیرند و در چند دهه گذشته، با افزودن الکل، این مایع خوشبو، به یک ضدعفونی‌کننده خوب و دم دست هم تبدیل شده و آن را، کولونیا می‌نامند.

یکی از فروشندگان کولونیا در قیصری که از پنجاه سال پیش در کار تولید و فروش آن است، دیروز اعلام کرد که تنها در عرض ۲۴ ساعت، ۶ تُن کولونیا فروخته است. این در حالی است که میانگین فروش او در اوقات عادی، ۱۰ کیلو در هفته بوده است.

او اعلام کرده که تولیدکنندگان کولونیا برای تأمین الکل به شدت با مشکل مواجه شده‌اند و الکل در بازار به سختی پیدا می‌شود.

تعطیلی گردهمایی احزاب

حزب حرکت ملی‌گرای ترکیه در نظر داشت نشستی برای بررسی فعالیت شهرداران برگزار کند اما به دلیل خطر کرونا، این نشست را لغو کرد.

حزب عدالت و توسعه نیز به دنبال آن بود تا نشست سالانه کمپ کزلجی حمام را برگزار کند اما به خاطر ترس از کرونا، این کمپ مهم نیز لغو شد.

کزلجی حمام آنکارا، شهر کوچکی در استان آنکارا است و اغلب احزاب ترکیه به شکل کمپ شبانه‌روزی، نشست‌های سالانه خود را در طول سه شبانه‌روز در این محل برگزار می‌کنند و صدها کادر برجسته حزبی مهمان این کمپ می‌شوند.

ترکیه و خطر اقتصادی کرونا

درآمد توریسم ترکیه در سال ۲۰۱۹ میلادی از ۳۳ میلیارد دلار گذشت و به همین خاطر، کسب درآمد در این صنعت بزرگ برای ترکیه از اهمیت حیاتی برخوردار است.

مقامات ترکیه تلاش می‌کنند تا مانع از انتشار وسیع کرونا شوند. چراکه این معضل، اقتصاد کشور توریستی ایتالیا را عملاً فلج کرده و ترکیه نمی‌خواهد به چنین وضعیتی دچار شود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=478

    برچسب ها