تاریخ : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021

گزارش | ضرر احتمالی گسترش کرونا در ترکیه

  • کد خبر : 542
  • ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۲۹
گزارش | ضرر احتمالی گسترش کرونا در ترکیه
اگر قرار باشد ترکیه حتی به مدت 3 ماه از کرونا آسیب ببیند، دست‌کم 10 میلیارد دلار به بخش توریسم و میلیاردها دلار به بخش صنایع هوایی و دیگر صنایع ترکیه خسارت وارد می‌شود و نظام مالیاتی دولت نیز برای تأمین درآمدهای خود با مشکل روبرو می‌شود.

به گزارش یورد نیوز، جهان با خطرات فزاینده ویروس کرونا روبروست و بالاخره همچنان که پیش‌بینی می‌شد  ترکیه نیز همچون بسیاری از دیگر کشورهای جهان‌ به این ویروس مبتلا شد.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه شب گذشته از افزایش شمار مبتلایان به کرونا خبر داد و اعلام کرد که شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه به پنج نفر رسیده است.

چالشی به نام مدارس

وزیر بهداشت ترکیه با ارائه جدول و آمار به ذکر مهم‌ترین سیاست‌های دولت اردوغان برای مقابله با ویروس خطرناک کرونا پرداخت و بر ضرورت توجه به بهداشت فردی در اماکن عمومی و آموزشی تأکید کرد.

اما بسیاری از روزنامه‌های ترکیه در پاسخ به وزیر بهداشت چنین تیتر زدند: تدبیر، برنامه و بروشور داریم اما مدارس ما فاقد صابون هستند.

رسانه‌های ترکیه به این موضوع اشاره کرده‌اند که اگر قرار باشد در ترکیه در یک اقدام عاجل و سریع مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل نشوند لازم است دولت همه امکانات و تدابیر بهداشتی و دفاعی را در مراکز آموزشی و عمومی به کار گیرد تا ویروس کرونا در ترکیه منتشر نشود.

فشار رسانه‌های ترکیه باعث شد که دولت این کشور تعطیلی فوری مدارس به مدت یک هفته و تعطیلی دانشگاه‌ها به مدت سه هفته را اعلام کند.

انتشار سریع تا چه اندازه ممکن است؟

ترکیه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی را به شدت کنترل می‌کند و نمی‌خواهد شاهد گسترده شدن ابتلا به کرونا باشد. اما این روزها موضوع خطرناک و مهلک باز گذاشتن مرزهای یونان و بلغارستان برای خروج آوارگان و پناه جویان به یک تهدید جدی تبدیل شده است. چراکه برخی از آوارگان پناه‌جو که در یونان و بلغارستان پذیرفته نشده‌اند می‌خواهند از مسیرهای غیرقانونی به ترکیه بازگردند و ممکن است برخی از آنان به این ویروس آلوده شده باشند.

با این حال فرودگاه‌ها و دروازه‌های گمرکی ترکیه بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کنند و سازمان هواپیمایی ترکیه تمام هواپیماهای مسافربری را ضدعفونی کرده است.

یکی از عوامل مهم امکان موفقیت ترکیه در مهار و کنترل انتشار ویروس کرونا، ده‌ها شبکه فعال تلویزیونی و رادیویی این کشور است که تماشاگران میلیونی دارند و می‌توانند به سرعت به تریبون مقامات پزشکی و بیمارستانی تبدیل شده و اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهند. چنین چیزی باعث می‌شود که انتشار اطلاعات غلط و فاقد اعتبار علمی در فضای مجازی، مردم این کشور را دچار خطا نکند.

چالش توریسم

این روزها اغلب رسانه‌های ترکیه، موضوع انتشار گسترده کرونا در چین، ایتالیا و ایران را خوراک اخبار و گزارش‌های خود کرده‌اند و حالا که خود ترکیه هم در معرض تهدید قرار گرفته، خیلی‌ها می‌پرسند؟ اگر ترکیه به شکل گسترده گرفتار این بلا شود چه خواهد شد؟

ترکیه یک کشور توریست‌پذیر است و تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی در صنعت گردشگری رقمی نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار به دست آورده که پول کلانی است و نشان‌دهنده رشد ۲ و نیم میلیارد دلاری نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی است. لذا نخستین بخش اقتصاد ترکیه که می‌تواند از کرونا آسیب ببیند بدون شک بخش توریسم است.

ترکیه در هفته‌های اخیر در شرایطی با افزایش درآمد گردشگری روبرو شده که بسیاری از مسافرین گردشگر به خاطر کرونا، دور دو رقیب گردن‌کلفت این کشور یعنی چین و ایتالیا را خط کشیدند و سر از استانبول، آنتالیا و دیگر مناطق گردشگری ترکیه درآوردند.

اگر قرار باشد ترکیه حتی به مدت ۳ ماه از کرونا آسیب ببیند، دست‌کم ۱۰ میلیارد دلار به بخش توریسم و میلیاردها دلار به بخش صنایع هوایی و دیگر صنایع ترکیه خسارت وارد می‌شود و نظام مالیاتی دولت نیز برای تأمین درآمدهای خود با مشکل روبرو می‌شود.

ترکیه همچنین یک کشور تاجر مسلک و بازرگان است و در حوزه ترانزیت نیز درآمدهای کلانی دارد. در نتیجه کرونا می‌تواند بخش تجارت و ترانزیت را نیز متوقف کند و جبران چنین خسارتی برای دولت اردوغان بسیار دشوار خواهد بود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=542

    برچسب ها