تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| آیا حزب حاکم ترکیه به تنظیمات کارخانه خود بازخواهد گشت؟

  • کد خبر : 581
  • ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
گزارش| آیا حزب حاکم ترکیه به تنظیمات کارخانه خود بازخواهد گشت؟
در شش سال اخیر، در حزب عدالت و توسعه یک تغییر و تحول مهم و بنیادین روی داده است که همانا حرکت این حزب از محور محافظه‌کار دموکرات به سمت محافظه‌کار ملی‌گرا است. این حزب پس از اعتراضات گزی پارک و همچنین پس از رفاقت و شراکت با حزب حرکت ملی‌گرا، به یک‌باره تغییر مسیر داد و به سمت و سوی محافظه‌کار ملی‌گرایانه رفت.

به گزارش یورد نیوز، این روزها در ترکیه خطرات انتشار ویروس کرونا بر بخشی از تحولات سیاسی این کشور سایه انداخته است.

با این حال، ورود دو حزب جدید به میدان رقابت‌های سیاسی که هر دو از دل حزب حاکم عدالت و توسعه بیرون آمده‌اند، تحلیل گران را به ارزیابی جوانب مختلف سیاسی و اجتماعی این موضوع، مشتاق کرده است.

«طاها آک یول» روزنامه‌نگار حوزه تحلیل‌های سیاسی و پژوهش‌های تاریخی، در یک گزارش مفصل در شماره امروز روزنامه قرار به بررسی سمت و سوی جدید احزاب و رأی‌دهندگان پرداخته است.

«آک یول» در گزارش خود، اطلاعات و تحلیل‌هایی را منتشر کرده که در گفت‌وگو با «دکتر ابراهیم اوسلو» کسب کرده است.

ابراهیم اسلو در رشته جامعه‌شناسی سیاسی تحصیل کرده و از چند سال پیش در اغلب رسانه‌ها، مراکز نظرسنجی و اتاق فکرهای ترکیه به بررسی این موضوع می‌پردازد که تحولات نوین جامعه ترکیه چه بر سر تمایلات سیاسی و حزبی مردم آورده است و احزاب برای کسب آرای مردم، تا چه اندازه شانس موفقیت دارند.

رأی‌دهندگان شناور و سیال

بر اساس تعاریف ابراهیم اوسلو، در سالیان اخیر در فضای سیاسی ترکیه، فاکتورهای مهمی همچون افزایش تحصیلات، شهرنشینی، افزایش آگاهی زنان، فاصله گرفتن حزب عدالت و توسعه از آرمان‌های اولیه، مذاق سیاسی مردم را در حد قابل‌توجهی تغییر داده است.

حال تحولات سیاسی و اجتماعی سالیان اخیر موجب آن شده که از هر ۴ شهروند ترکیه یک نفر، دارای تعلق خاطر حزبی نباشد و به صورت شناور رأی دهد.

یک نفر از ۴ نفر، یعنی ۲۵ درصد از مردم ترکیه و توجه به عدد ۲۵ درصد، زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که به خاطر بیاوریم در چند انتخابات اخیر، حزب عدالت و توسعه به زحمت و با کسب آرای ناپلئونی ۵۲ درصدی و آن هم به مدد آرای حزب هم‌پیمان خود یعنی حزب حرکت ملی‌گرا، توانسته اقتدار خود را حفظ کند.

در فضای سیاسی ترکیه، معمولاً بخش قابل توجهی از مردم نه‌تنها به شکل فردی، بلکه به صورت خانوادگی و سنتی، له یک حزب و علیه حزب یا احزاب دیگر رأی می‌دهند و احزاب، می‌توانند همواره بر روی رأی این خانواده‌ها حساب باز کنند.

اما در حال حاضر، رأی‌دهندگان سیال و شناور که دکتر اوسلو آن‌ها را رأی‌دهنده ناصادق خوانده، این محاسبات را به هم ریخته‌اند و بنابراین، احزاب نمی‌توانند همچون سابق به شکل قاطعانه و شفاف در مورد میزان آراء و شکست و پیروزی، پیش‌بینی انجام دهند.

از محافظه‌کار دموکرات تا محافظه‌کار ملی‌گرا

اوسلو بر این باور است که در ۶ سال اخیر، در حزب عدالت و توسعه یک تغییر و تحول مهم و بنیادین روی داده است که همانا حرکت این حزب از محور محافظه‌کار دموکرات به سمت محافظه‌کار ملی‌گرا است.

این حزب پس از اعتراضات گزی پارک و همچنین پس از رفاقت و شراکت با حزب حرکت ملی‌گرا، به یک‌باره تغییر مسیر داد و به سمت و سوی محافظه‌کار ملی‌گرایانه رفت.

آیا حزب عدالت و توسعه به تنظیمات کارخانه بازمی‌گردد؟

طاها آک یول، در گزارش خود از ابراهیم اوسلو پرسیده است: به باور شما، حزب عدالت و توسعه حاضر است دست به خود انتقادی بزند و به تنظیمات کارخانه بازگردد؟

اوسلو در پاسخ می‌گوید: در مشی سیاسی و عملی حزب عدالت و توسعه، جا برای خود انتقادی وجود دارد و این حزب حاضر است به خطاهای خود اشاره کرده و از خود انتقاد کند. اما در مورد بازگشت به تنظیمات کارخانه، باید بگویم: خیر. چنین چیزی مطرح نیست و حزب عدالت و توسعه به تنظیمات اولیه خود بازنمی‌گردد. حتی اگر هم بازگردد، نخواهد توانست پیروزی‌های پیشین خود را تکرار کند.

دو فاکتور مهم سیاست‌مدار دینی و کُردی

در تبیین چند و چون تحولات اجتماعی ترکیه و تأثیر آن بر ذائقه سیاسی رأی‌دهندگان این کشور، دکتر اوسلو بر این باور است که پیش‌تر، بسیاری از رأی‌دهندگان محافظه‌کار و دین‌دار، برایشان مهم بود که به واسطه رأی آن‌ها یک رهبر، وزیر و مدیر دین‌دار بر سر کار بیاید و تخصص و عملکرد او، اهمیت چندانی نداشت. اما در حال حاضر، در حد حیاتی به این مسئله اهمیت نمی‌دهند و از این مقطع گذشته‌اند.

از دیگر سو، حزب جمهوریت خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو به عنوان یک حزب لاییست و کمالیست سوسیال‌دموکرات، دو تحول مهم را در دستور کار قرار داده که می‌تواند فضای سیاسی و وضعیت تقسیم آرای سبد بزرگ انتخابات را تحت تأثیر قرار دهد:

اول: تلاش برای جلب توجه محافظه‌کاران و آشتی با خانواده‌های دین‌دار جامعه.

دوم: بها دادن به معضلات و مطالبات کُردها و تلاش برای کسب آرای مردم در استان‌های کُردنشین و همچنین کسب آرای کُردهای مقیم استانبول و دیگر کلان‌شهرهای تُرک‌نشین.

وضعیت احزاب جدید

علی باباجان معاون اسبق اقتصادی نخست‌وزیر ترکیه از مؤسسین حزب عدالت و توسعه و از نظریه‌پردازان اقتصادی مهم تیم اردوغان بود.

احمد داوود اوغلو نیز نظریه‌پرداز سیاست خارجی و نخست‌وزیر و رهبر سابق حزب بود. اما در حال حاضر هر دو از قطار این حزب پیاده شده و دو حزب جدید تشکیل داده‌اند که هر دو حزب، به شدت منتقد سیاست‌های اردوغان است.

دکتر اوسلو معتقد است که علی باباجان و احمد داوود اوغلو در تبیین اهداف و سیاست‌های خود، مرتکب یک خطای مشترک شده‌اند که همانا تحسین و توصیف مقطع اولیه شکل‌گیری حزب عدالت و توسعه به عنوان یک جامعه آرمانی و یک حزب در سطح شاهکار سیاسی است.

این جامعه‌شناس سیاسی ترکیه معتقد است که هر دو این سیاست‌مداران باید برای رسیدن به پیروزی و جلب آرای مردم، بی‌محابا انتقاد کنند و نشان دهند که حزب آن‌ها یک آلترناتیو جدید است.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=581