تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| دستگیری سرمایه‌دار آذربایجانی و از ثروتمندترین مردان ترکیه به اتهام ارتباط با گولن

  • کد خبر : 588
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۷:۵۷
گزارش| دستگیری سرمایه‌دار آذربایجانی و از ثروتمندترین مردان ترکیه به اتهام ارتباط با گولن
دستگیری قربان اوغلو از شرکای پسر اردوغان و تهدیدات توییتری او پیش از زندانی شدن، نشان‌دهنده این است که حواشی پرونده گولن به این زودی ترکیه را رها نمی‌کند. قربان اوغلو در شرکت عظیم خود، با بلال اردوغان پسر ارشد رئیس‌جمهور ترکیه، مصطفی اردوغان برادر رئیس‌جمهور و خانواده پدرزن برادر رئیس‌جمهور، شراکت و همکاری کرده است.

به گزارش یورد نیوز، مبارز منسیمف قربان اوغلو یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران ترکیه صبح دیروز دستگیر شد. انتشار خبر این دستگیری توجه رسانه‌های این کشور را به سوی خود جلب کرد.

قربان اوغلو نه‌تنها یکی از ۱۰ ثروتمند بزرگ ترکیه، بلکه یکی از ۵۰۰ ثروتمند بزرگ جهان است که در سالیان اخیر با بلال پسر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و با برادر و خویشاوندان وی شراکت تجاری و همکاری مالی داشته است.

دستگیری قربان اوغلو از شرکای پسر اردوغان و تهدیدات توییتری او پیش از زندانی شدن، نشان‌دهنده این است که حواشی پرونده گولن به این زودی ترکیه را رها نمی‌کند.

روزنامه جمهوریت ترکیه امروز در گزارش مفصلی به اهمیت ابعاد مختلف فعالیت‌های مالی این سرمایه‌دار آذربایجانی تبار پرداخته و دیگر روزنامه‌ها  و رسانه‌ها نیز هر کدام به نوعی، به اهمیت این بمب خبری اشاره کرده‌اند.

ترجمه روزنامه جمهوریت به شرح زیر است:

قربان اوغلو کیست؟

مبارز منسیمف قربان اوغلو، اصالتاً اهل جمهوری آذربایجان است. اما سودای تجارت‌های کلان جهانی و فعالیت در حوزه صنایع دریانوردی، پای او را به ترکیه باز کرد و بخش اعظم ثروت و سرمایه خود را از باکو و اروپا به آنکارا، استانبول، ازمیر، مرسین و آنتالیا منتقل کرد.

قربان اوغلو در چندین حوزه مهم به کار تجارت و کارآفرینی مشغول است اما بیش از هر حوزه و بخش دیگری به صنایع دریایی علاقه دارد.

به همین خاطر شرکت پالمالی Palmali Holding را تأسیس کرده که در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دریانوردی جهان تبدیل شده است. پالمالی بر روی دریا هر کاری انجام می‌دهد، از حمل و نقل سوخت و کالا گرفته تا اجاره کشتی‌های مسافربری، برگزاری تورهای دریایی بزرگ، شیلات و ارائه خدمات اجاره نفت‌کش‌های کوچک و بزرگ و انواع و اقسام قایق‌ها و لنج‌های لوکس.

تنها یک مورد از سرمایه‌گذاری‌های او در شهر توریستی بودروم ترکیه از این قرار است: او در سال ۲۰۱۱ میلادی یک اسکله و بندر توریستی کوچک را از جفی کامی به مبلغ ۴۲ میلیون دلار خریداری کرد و در شرکت دریای یالی کاوا، ۱۰۰ میلیون دلار، سرمایه‌گذاری کرد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی نام او به عنوان یکی از ۱۰ ثروتمند بزرگ ترکیه ذکر شد و در سال ۲۰۱۵ میلادی هم در گزارش مجله فوربس از او به عنوان یکی از ۵۰۰ ثروتمند بزرگ جهان یاد شد.

از تابعیت ترکیه تا شراکت با خانواده اردوغان

قربان اوغلو در سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان شهروند ترکیه، تابعیت این کشور را به دست آورد. او اصالتاً از یک خانواده نظامی آمده و همواره به کانون‌های قدرت نزدیک بوده است.

قربان اوغلو در شرکت عظیم خود، با بلال اردوغان پسر ارشد رئیس‌جمهور ترکیه، مصطفی اردوغان برادر رئیس‌جمهور و خانواده پدرزن برادر رئیس‌جمهور، شراکت و همکاری کرده است.

بلال اردوغان پسر رئیس‌جمهور، در سایه همکاری با قربان اوغلو، در سالیان گذشته ثروت کلانی به دست آورده و همراه با دایی‌های خود، چند کشتی، هتل و رستوران خریده است.

البته دیگر خانواده‌های قدرتمند حزب عدالت و توسعه هم در این میان بی‌نصیب نمانده‌اند و بسیاری از آنان برای قربان اوغلو کار می‌کنند.

یکی تانکر سوخت خریده و برای او محموله جا به جا می‌کند و دیگری کشتی و قایق در اختیار او گذاشته و یا در پروژه‌های بزرگ مناقصه عمرانی، با تئوری گرفتن مناقصه از من، سرمایه و ماشین‌آلات از تو، میلیون‌ها لیره بر ثروت خود افزوده است.

همچنین تولگای آغار فرزند مهمت آغار رئیس پلیس سابق و وزیر کشور سابق ترکیه و چهره امنیتی مرموز این کشور شریک قربان اوغلو بود اما بعد از آن که تولگای به عنوان نماینده به پارلمان رفت، از سر مصلحت رابطه خود را قطع یا آن را از انظار عمومی پنهان کردند.

اتهام قربان اوغلو چیست؟

دادستان کل دادگاه جمهوریت ترکیه به اکیپ‌های پلیس مدیریت مالی استانبول دستور داد تا قربان اوغلو را دستگیر و پس از بازجویی اولیه به دادگاه ببرند. کسی فکر نمی‌کرد این اقدام، چیزی فراتر از یک بازجویی ساده و تشریفاتی باشد. اما قاضی دستور داد قربان اوغلو به اتهام عضویت در گروه تروریستی فتح‌الله گولن، روانه زندان شود.

تحقیقات پرونده قربان اوغلو در چند حوزه او را در مظان اتهام قرار داده و گفته می‌شود او در ساماندهی منابع مالی سازمان مخوف گولن نقش مهمی داشته و روابط پنهانی ویژه‌ای با خود فتح‌الله داشته است.

قربان اوغلو چه می‌گوید؟

واقعیت این است که قربان اوغلو غافلگیر نشده و به خوبی می‌دانست که دیگ او را بر آتش گذاشته‌اند و در حال به جوش آمدن است و عن‌قریب دستگیر خواهد شد.

به همین خاطر دو روز پیش از دستگیری خود، با انتشار چند پیام توییتری کوبنده و تهدیدآمیز، به این شکل از خود دفاع کرده بود:

«بعضی‌ها می‌خواهند مرا به حمایت از تروریسم، عضویت در گروه گولن و  خیانت و جاسوسی متهم کنند. لطفاً به جای این لجن پراکنی‌ها، در مورد گذشته مالی خودتان اطلاع‌رسانی کنید و بگویید که فرزندانتان در دانشگاه‌های عالی کدام کشورها تحصیل می‌کنند.

می‌خواهید با دادن پول، بی‌عدالتی و حقوق زدایی را تحمیل کنید. برخی از کارمندان و نیروهای سابق من، همچون مزدوران خودفروش از سوی قضات و دولتمردان خریداری شده‌اند. بوی پول به دماغشان خورده و برایشان نه شرف مانده و نه ناموس. کسانی که تا دیروز به دنبال خواجه گولن می‌دویدند، حالا می‌خواهند مرا متهم کنند. من اصلاً نمی‌خواهم به عاقبت و فرجام شما بیندیشم».

سخنان ثروتمند بزرگ آذربایجانی تبار یعنی قربان اوغلو، نشان‌دهنده این است که او دل پری از رویکرد دستگاه قضائی ترکیه و حزب حاکم این کشور به شبکه گولن دارد.

در مورد اهمیت دستگیری این ثروتمند، باید هم به این مسئله توجه کرد که اگر به عنوان محکوم نهایی معرفی شود، هم ثروت بیکران او توسط دولت ترکیه، مصادره خواهد شد و هم اینکه روابط او با بستگان رئیس‌جمهور و خانواده‌های مقتدر حزب عدالت و توسعه از سوی مخالفین، برای مدتی مدید، به عنوان ابزار فشار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=588