تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| ۱۰ روز حیاتی برای ترکیه برای مقابله با بحران کرونا

  • کد خبر : 595
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
گزارش| ۱۰ روز حیاتی برای ترکیه برای مقابله با بحران کرونا
وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است که کلیه سالن‌های تفریحی، تالارهای عروسی، قهوه‌خانه‌ها، مراکز توزیع مشروبات الکلی، قلیان سراها، دیسکوها، تئاترها و سینماها تعطیل می‌شوند اما مخالفین معتقدند که این تدابیر، ناکافی است.

به گزارش یورد نیوز، ترس از انتشار گسترده کرونا در ترکیه بیشتر و جدی‌تر شده و مقامات این کشور تلاش می‌کنند تا مانع از شیوع بیماری شوند اما در روزهای گذشته، فوت یک نفر و افزایش مبتلایان، وزارت بهداشت و سلامت این کشور را نگران کرده است.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرده است: شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه  به ۹۸ نفر رسیده است که امروز اولین بیمار خود را در این باره از دست دادیم. وی فردی ۸۹ ساله بود که با چین در ارتباط بود.

روزنامه قرار چاپ ترکیه، در شماره امروز خود با انتشار یادداشتی با عنوان «۱۰ روز حیاتی برای ترکیه» به بررسی وضعیت کنونی مقابله با کرونا در این کشور پرداخته است که ترجمه آن به شرح زیر است:

تحلیل وضعیت فعلی ایتالیا و ایران، نشان‌دهنده این است که ترکیه باید مسئله را خیلی جدی‌تر بگیرد.

در حال حاضر همه می‌دانند که ایتالیا، به خاطر یک تأخیر ۸ روزه، دچار چنین بلایی شد.

مقامات دولت ایتالیا برای اتخاذ تدابیر لازم و لغو اجتماعات گسترده، خیلی دیر دست به کار شدند و ویروس کرونا کار خودش را کرد.

اما ترکیه در همان ایستگاه‌های نخست مبادی ورودی اروپا و نظارت بر قرنطینه حجاج عمره را جدی گرفت و اگر در ۱۰ روز پیش رو، احتیاط لازم صورت بگیرد، می‌توان این پیچ خطرناک را رد کرد.

لغو نماز جمعه و جماعت

سازمان دولتی موسوم به تشکیلات امور دینی  و اوقاف ترکیه، یکی از سازمان‌هایی است که در هفته‌های اخیر، مورد انتقاد قرار گرفته است.

این سازمان، سرانجام در برابر درخواست‌ها و انتقادات مردم کوتاه آمد و «علی ارباش» مفتی اعظم و رئیس تشکیلات دینی اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی در کلیه مساجد شهرها و روستاها، نماز جمعه و جماعت اقامه نخواهد شد.

در همین حال انجمن‌های علویان نیز اعلام کرده‌اند که به منظور مقابله با انتشار گسترده کرونا، عبادت و سماع علویان در مراکز عبادی موسوم به خانه جم، در تمام استان‌ها لغو خواهد شد.

صف طولانی در برابر بانک‌های استانبول

کلان‌شهر استانبول با جمعیتی ۱۲ میلیون نفری، از شهرهایی است که در برابر کرونا، حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است. به همین خاطر بانک‌های این شهر تصمیم گرفته‌اند کلیه مشتریان را به صورت تک نفره به داخل بانک راه دهند.

این موضوع موجب آن شده که در برابر هر بانک صفی طولانی از مشتریان به وجود بیاید. یک مشتری داخل می‌شود و تا زمانی که کار او به پایان نرسیده و بانک را ترک نکرده، مشتری بعدی حق ورود ندارد.

معضلی به نام بیکاری

ترکیه در شرایط عادی هم به شدت با مشکل افزایش آمار بیکاران روبرو شده است و بر اساس گزارش‌های رسمی، نزدیک به ۶ میلیون نفر در این کشور بیکار هستند.

اما در حال حاضر با انتشار ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از واحدهای خدماتی و تولیدی، مشکل دوچندان شده است.

«فایق اوزتراک» سخنگوی حزب جمهوریت خلق از دولت خواسته تا مدت پرداخت بیمه بیکاری، طولانی‌تر شود اما دولت برای تأمین اعتبارات لازم، مشکل و مانع اقتصادی دارد.

مرخصی برای قضات بالای ۶۰ سال

سالمندان در برابر ویروس کرونا در شرایط خطرناک‌تری قرار دارند و این موضوعی است که بر روند کار و فعالیت دستگاه قضایی ترکیه تأثیر گذاشته است. چرا که «عبدالحمید گل» وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده که کلیه قضات و دادستان‌هایی که بالای ۶۰ سال سن دارند، فعلاً و تا اطلاع ثانوی به دادگاه‌ها نروند و در خانه بمانند.

وزیر دادگستری ترکیه همچنین اعلام کرده که در کلیه دفاتر ثبت اسناد رسمی، عملیات ضدعفونی و گندزدایی انجام شده و در زندان‌ها نیز تدابیر ویژه اتخاذ شده است.

یکی از تدابیر، این است که کتاب، نامه و اشیای فرستاده شده توسط خانواده‌ها با تأخیر ۲۴ ساعته و پس از طی مراحل خاص، به زندانی تحویل داده می‌شود.

کرونا و موافقین و مخالفین دولت

همچنان که انتظار می‌رفت، احزاب سیاسی ترکیه در موضوع کرونا هم دست از اختلافات سیاسی برنداشته‌اند.

روزنامه جمهوریت از رسانه‌های حزب جمهوریت خلق یعنی بزرگ‌ترین حزب مخالف حزب حاکم، تدابیر دولت را برای مقابله با کرونا ناقص می‌داند اما پروفسور برهان‌الدین دوران از مشاورین اردوغان که در روزنامه صباح قلم می‌زند، در تحلیل امروز خود به این موضوع اشاره کرده که اردوغان در مبارزه با کرونا، توان و استعداد رهبری خود را به کار گرفته و نشان داده که در مدیریت بحران، قدرتمند است.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است که کلیه سالن‌های تفریحی، تالارهای عروسی، قهوه‌خانه‌ها، مراکز توزیع مشروبات الکلی، قلیان سراها، دیسکوها، تئاترها و سینماها تعطیل می‌شوند اما مخالفین معتقدند که این تدابیر، ناکافی است.

مرال آکشنر رهبر حزب خوب از دیگر احزاب مخالف اردوغان نیز ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت اعلام کرد: تدابیر دولت ناکافی است و باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مقررات منع آمد و رفت اعلام شود و هیچ کسی به خیابان نیاید.

قرار است فردا چهارشنبه، در کاخ ریاست جمهوری ترکیه، نشستی به ریاست اردوغان برگزار شود و پس از این نشست، تدابیر و برنامه‌های جدید دولت برای مقابله با کرونا اعلام شوند.

انتخابات قبرس به تعویق افتاد

«ارسین تاتار» نخست‌وزیر جمهوری ترک قبرس شمالی دیروز رسماً اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار بود در روز بیست و ششم ماه آتی میلادی برگزار شود، به زمانی دیگر موکول خواهد شد.

انتخابات قبرس از این جهت برای ترکیه اهمیت دارد که مصطفی آکینجی رئیس‌جمهور کنونی قبرس، از مخالفین سرسخت سیاست‌های رجب طیب اردوغان است اما ارسین تاتار نخست‌وزیر، طرفدار دوآتشه اردوغان است و ترکیه می‌خواهد در انتخابات بعدی، فضای سیاسی قبرس شمالی یکدست شود و نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور، هر دو تابع تصمیمات آنکارا باشند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=595

    برچسب ها