تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| اوج‌گیری شیوع کرونا در ترکیه با چاشنی تنش سیاسی بین اردوغان و مخالفانش

  • کد خبر : 612
  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
گزارش| اوج‌گیری شیوع کرونا در ترکیه با چاشنی تنش سیاسی بین اردوغان و مخالفانش
سخنگوی حزب جمهوریت خلق سیاست‌های دولت اردوغان در پرونده سوریه را به چالش کشیده و اظهار داشت: تاکنون در سوریه 40 میلیارد دلار خرج کرده‌اید و نتیجه نگرفتید. چرا حالا نمی‌خواهید برای حفظ جان و سلامتی مردم ترکیه چند میلیون دلار هزینه کنید؟

به گزارش یورد نیوز، شیوع ویروس کرونا در ترکیه سرعت بیشتری گرفته و افزایش جدی میزان مبتلایان، مقامات سیاسی و بهداشتی این کشور را نگران کرده است.

در حالی که شمار مبتلایان به کرونا به مرز ۲۴ هزار نفر رسیده، مخالفین اردوغان می‌خواهند این موضوع را به یک ابزار فشار تبدیل کنند و قرنطینه عمومی اعلام شود.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، تازه‌ترین آمار مربوط به شیوع ویروس کرونا را به این شرح اعلام کرد:

شمار مبتلایان ۲۴ ساعت اخیر: ۳۰۱۳ نفر

شمار کل مبتلایان: ۲۳۹۳۴ نفر

شمار فوت‌شدگان: ۵۰۱ نفر

شمار کسانی که سلامتی خود را بازیافته‌اند: ۷۸۶ نفر

آنچه در ارائه گزارش وزیر بهداشت ترکیه اهمیت ویژه‌ای دارد، این است که در روزهای اخیر، میزان شیوع کرونا بیشتر شده و اضافه شدن ۳۰۱۳ نفر در طول ۲۴ ساعت به کل مبتلایان به کرونا در ترکیه، نشان‌دهنده این است که در روزهای آتی، مردم این کشور در میدان مبارزه با کرونا، در شرایط دشوارتری قرار خواهند گرفت.

مقامات بهداشتی ترکیه هنوز هم حاضر نشده‌اند در ارائه گزارش‌های روزانه در مورد شیوع کرونا، به اطلاعات استانی و منطقه‌ای اشاره کنند.

اما در حال حاضر شواهد نشان می‌دهد که چند استان منطقه دریای سیاه واقع در شمال ترکیه دچار بیشترین میزان کرونا شده و در چند استان جنوب شرقی نظیر وان در مرز ایران، کرونا شتاب بیشتری گرفته است. با این حال کارشناسان معتقدند که اوج شیوع کرونا در استانبول است و مقامات محلی خواهان تصمیم‌گیری سریع هستند.

اکرم امام اوغلو شهردار استانبول که به عنوان یک سیاستمدار وابسته به حزب مخالف اردوغان شناخته می‌شود و مقامات دولت ترکیه از او دل‌خوشی ندارند به تازگی در مورد خطرات کرونا در استانبول این‌گونه اظهارنظر کرده است که کلان‌شهر ۱۵ میلیون نفری استانبول، اصلی‌ترین کانون خطر برای شیوع گسترده کرونا است.

وی معتقد است که حتی اگر ۱۰ درصد از مردم این کلان‌شهر، موضوع کرونا را جدی نگیرند و از خانه‌های خود خارج شده و در کوچه و خیابان تردد کنند، معنای آن، حرکت یک جمعیت متحرک یک و نیم میلیون نفری خواهد بود که می‌تواند خطرات شیوع را بسیار گسترده کند و با توجه به ارتباط استانبول با قاره اروپا، مشکلات جدیدی برای ترکیه و همسایگان بیافریند.

به همین خاطر، شهردار استانبول خواهان برقراری جدی و قاطعانه مقررات منع آمد و شد در این شهر شده است.

شواهد نشان می‌دهد که مخالفین اردوغان در روزهای گذشته تمام تلاش و امکانات خود را به کار گرفته‌اند تا موضوع کرونا را به یک ابزار فشار تبدیل کنند و حزب حاکم و دولت را در شرایط دشواری قرار دهند.

کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق، معتقد است که تنها راه مقابله با ویروس کرونا این است که تمام مردم ترکیه در خانه بمانند و هیچ کسی سر کار نرود و دولت نیز مخارج مردم را تأمین کند.

رهبر حزب جمهوریت خلق که پیش‌تر مبالغ پایینی را برای بیمه خانواده و تأمین معاش طبقات پایین درخواست کرده بود، این بار مبلغ درخواست خود را بالاتر برده و خواستار آن شده است که دولت ترکیه به هر کدام از خانواده‌های ترکیه ماهانه ۲ هزار لیره بدهد تا مایحتاج اولیه خود را فراهم کنند و لازم نباشد از خانه خارج شوند.

سخنگوی حزب جمهوریت خلق نیز با لحنی کنایی، یک بار دیگر سیاست‌های دولت اردوغان در پرونده سوریه را به چالش کشیده و اظهار داشت: تاکنون در سوریه ۴۰ میلیارد دلار خرج کرده‌اید و نتیجه نگرفتید. چرا حالا نمی‌خواهید برای حفظ جان و سلامتی مردم ترکیه چند میلیون دلار هزینه کنید؟

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس‌جمهور ترکیه آب پاکی را بر دست تمام احزاب مخالف ریخت و با آغاز یک کمپین ملی زمینه آن را فراهم آورد که به جای آنکه پول حمایت از خانواده‌های نیازمند، از خزانه دولت پرداخت شود، مبالغ لازم برای حمایت از فقرا از طریق اعانه و جمع‌آوری کمک مردمی تأمین شود.

در همین حال دولت باغچلی رهبر حزب راست افراطی حرکت ملی‌گرا که در ائتلاف جمهور در کنار اردوغان قرار گرفته و از حامیان او به شمار می‌آید، با انتشار یک پیام توییتری اعلام کرد که او نیز به کمپین ملی حمایت از ترکیه از طریق جمع‌آوری کمک‌های مردمی پیوسته است.

باغچلی همچنین به مخالفین اردوغان تاخته و اعلام کرد که روزانه در ترکیه بیش از ۴۰ نفر بر اثر تصادفات و حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند که مطلقاً با میزان آمار پایین تلفات کرونا قابل مقایسه نیست و نباید با انتشار اطلاعات غلط و واهی مردم را بترسانند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=612