تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021

یادداشت| چالش بزرگ اردوغان برای مهار شیوع کرونا در استانبول

  • کد خبر : 626
  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
یادداشت| چالش بزرگ اردوغان برای مهار شیوع کرونا در استانبول
پست شهرداری استانبول که در ساختار سیاسی و عمرانی ترکیه پست مهمی به شمار می‌آید، در دست یکی از سران مخالفین به نام «اکرم امام اوغلو» است که نه‌تنها از اردوغان حرف‌شنوی ندارد، بلکه به عنوان یکی از چهره‌های جوان جبهه مخالفین حزب حاکم، به طور مداوم در مسیر سیاسی و اجرایی خود علیه برنامه‌های حزب حزب عدالت و توسعه و دولت، موضع می‌گیرد.

به گزارش یورد نیوز، ویروس مهلک کرونا با سرعت و گستره بسیار زیادی ترکیه را درنوردیده است.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده توسط فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به مرز ۲۴ هزار نفر نزدیک شده است.

در این میان، مقامات سیاسی و بهداشتی ترکیه اصرار دارند که در مورد جزئیات گستره شیوع در استان‌ها و مناطق مختلف کشور، اطلاعات روشنی را با مردم در میان نگذارند.

اما شواهد نشان می‌دهد که بیشترین نگرانی دولت، مربوط به استانبول است. بنابراین مدیریت کلان شهر استانبول با جمعیت ۱۵ میلیون نفری، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ترکیه در مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا است.

موضوع مبارزه با کرونا در ترکیه، مانند بسیاری از موضوعات دیگر، به یک مجال و فرصت برای جنگ و جدال سیاسی و حزبی تبدیل شده است و آشکارا می‌توان دید که بین دیدگاه دولت و حزب حاکم با احزاب مخالف، فاصله و شکاف عمیقی وجود دارد.

اهمیت این موضوع را زمانی می‌توان درک کرد که به خاطر بیاوریم پست شهرداری استانبول که در ساختار سیاسی و عمرانی ترکیه پست مهمی به شمار می‌آید، در دست یکی از سران مخالفین به نام «اکرم امام اوغلو» است که نه‌تنها از اردوغان حرف‌شنوی ندارد، بلکه به عنوان یکی از چهره‌های جوان جبهه مخالفین حزب حاکم، به طور مداوم در مسیر سیاسی و اجرایی خود علیه برنامه‌های دولت و حزب عدالت و توسعه موضع می‌گیرد.

اما واقعیت این است که تمامی بیانات و مواضع سیاسی امام اوغلو، الزاماً ارتباطی با اهداف حزبی ندارد و به عنوان مثال، نگرانی‌های وی در مورد نقش اتوبوس‌های شهری در انتقال ویروس کرونا، منطقی و عینی است.

اگرچه استفاده نزدیک به یک‌میلیون نفر از مردم استانبول از وسایل حمل‌ونقل عمومی در روزهای بحرانی کرونا مقامات ترکیه را نگران کرده است اما این فقط شخص شهردار است که در این مورد اظهارنظر کرده و حرف می‌زند.

وی روز گذشته اعلام کرد: با آمارهای روشن و شفاف دریافتیم که در روزهای اخیر، به طور مداوم، هر شبانه روز بین ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر در شهر استانبول از اتوبوس‌های عمومی استفاده کرده‌اند و این بسیار خطرناک است.

اکرم امام اوغلو در ادامه افزود: استانبول مانند هیچ کدام از شهرهای دیگر ترکیه نیست و یک موقعیت کاملاً منحصر به فرد دارد. چراکه جمعیت ۱۵ میلیون نفری این شهر و ارتباط آن با دنیای خارج، ویژگی مهمی است و باید هرچه زودتر، قرنطینه عمومی و مقررات منع آمد و شد در استانبول اعلام شود. وگرنه با بحران بزرگی روبه‌رو خواهیم شد.

در شرایطی که احزاب مخالف خواهان اعلام تعطیلی عمومی و مقررات منع آمد و شد هستند، دولت ترکیه زیر بار چنین پیشنهادی نمی‌رود. چراکه  نخستین پیامد قرنطینه عمومی و اعلام مقررات منع آمد و شد، این است که دولت ناچار خواهد بود هزینه امرار معاش مردم را تامین کند و به شکل خانه به خانه، مواد غذایی و آذوقه در اختیار آنان بگذارد و با توجه به شرایط اقتصادی ترکیه چنین چیزی از طاقت و توان دولت خارج است.

اما در عین حال در این مسئله یک چالش و تناقض جدی وجود دارد که کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق به روشنی به آن اشاره کرده است. وی در مورد تصمیمات دولت در مسیر مبارزه با کرونا گفته است:

«از یک سو به مردم می‌گویید در خانه بمانید و از دیگر سو حاضر نیستید ادارات و محل کار را تعطیل کنید و همچنین زیر بار تامین معاش مردم نمی روید. یکی از شما به زبان روشن برای مردم توضیح دهد که چگونه می‌توان هم در خانه ماند و هم آذوقه و معاش زندگی را تامین کرد؟ چنین چیزی ناممکن است».

اما اردوغان در مقام رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب حاکم، با اعلام کمپین عمومی حمایت ملی از خانواده‌های مستمند در دوران کرونا، نشان داده است که در مسیر دیگری حرکت می‌کند و حاضر نیست به درخواست و توصیه مخالفین اعتنائی کند. چراکه وی با اعلام این کمپین قصد دارد به جای آنکه پول حمایت از خانواده‌های نیازمند، از خزانه دولت پرداخت شود، مبالغ لازم برای حمایت از فقرا از طریق اعانه و جمع‌آوری کمک مردمی تأمین شود.

اما مسئله تعطیلی، موضوعی است که دست‌کم در شرایط فعلی، در دستور کار دولت اردوغان نیست. به ویژه در استانبول که به عنوان قلب اقتصادی و تجاری ترکیه شناخته می‌شود، اعلام مقررات منع آمد و شد برای دولت هزینه‌های سنگینی به بار خواهد آورد.

شکی نیست که استانبول برای تمام مردم ترکیه و جریانات سیاسی این کشور از اهمیت استراتژیک و حیاتی برخوردار است. اما در عین حال باید به این نکته هم اشاره کرد که استانبول، در زندگی سیاسی اردوغان و یاران وی نقش مهمی دارد.

چراکه استانبول خاستگاه اولیه اردوغان برای رسیدن به پست شهرداری و رشد پله به پله سیاسی بوده است و همواره جمعیت بزرگی از هواداران حزب عدالت و توسعه، در این شهر زمینه آن را فراهم کرده‌اند که اردوغان و رفقایش در قدرت بمانند.

در عین حال این نکته نیز مهم است که در سالیان اخیر در ادبیات سیاسی حزب عدالت و توسعه و اتاق فکر این حزب، استانبول کانون سیاسی، اجتماعی، گردشگری و فرهنگی مهمی بوده که توانستند مفهوم «ترکیه نوین» را با آن جا بیندازند و با مگا پروژه‌های کلان، آرای مردم را به سوی خود جلب کنند.

اما در آخرین انتخابات شهرداری‌های ترکیه، استانبول به عنوان بزرگ‌ترین قلعه حزب عدالت و توسعه، از دست این حزب خارج شد و به دست مخالفین افتاد.

بنابراین در شرایط کنونی اگر اردوغان بخواهد به توصیه امام اوغلو و دیگر مخالفین عمل کرده و استانبول را تعطیل کند، گامی دیگر در راستای تحقق اهداف آنان برداشته و از لحاظ نمادین، فضایی به وجود می‌آید که نشان‌دهنده آن خواهد بود که استانبول دیگر به حزب حاکم تعلق ندارد.

بنابراین می‌توان گفت تنش‌های حزبی و سیاسی در مدیریت کلان شهر استانبول، حتی در مقطع حساس شیوع کرونا هم به وضوح قابل مشاهده است.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=626