تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| انتقادات تند داوود اوغلو از اردوغان به بهانه بحران کرونا در ترکیه

  • کد خبر : 632
  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
گزارش| انتقادات تند داوود اوغلو از اردوغان به بهانه بحران کرونا در ترکیه
احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر اسبق ترکیه با به چالش کشیدن سیاست‌های دولت اردوغان در حوزه مقابله با بحران کرونا در ترکیه، معتقد است که جمع‌آوری کمک مالی برای حمایت از فقرا به ‌معنی عمل ‌نکردن دولت به وظایف ذاتی خود است.

به گزارش یورد نیوز، در حالی که به‌ درخواست رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه میلیون‌ها لیر پول نقد برای کمک به فقرا در شرایط دشوار کرونا جمع‌آوری شده است اما این کمپین مخالفین فراوانی هم دارد.

کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق به‌تازگی اعلام کرده که دستور اردوغان برای جمع‌آوری کمک مالی به ‌معنی دست کردن در جیب مردم است و شخص رئیس‌جمهور حق ندارد دست به چنین اقدامی بزند.

مرال آکشنر رهبر حزب خوب نیز با بیانات کنایی خود از اردوغان خواسته تا به‌جای اهدای حقوق ۷ ماه خود، هواپیمای اهدایی امیر قطر را به فقرا بدهد.

اما مسئله کمک مالی به فقرا به همین جا ختم نشد و شهرداران وابسته به حزب جمهوریت خلق از مردم خواستند تا به ‌جای دادن پول به کمپین مورد تأیید اردوغان، کمک‌های خود را به حساب شهرداری واریز کنند.

این مسئله یک بار دیگر به اختلافات سیاسی در ترکیه دامن زده و رئیس‌جمهور ترکیه آن را معادل تلاش برای تأسیس یک دولت موازی یا دولت در سایه توصیف کرد و دستور داد همه پول‌ها به حساب اعلام‌شده‌ واریز شود.

تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب اسلام‌گرای سعادت این اقدام اردوغان را به‌عنوان رفتار قلدرانه و تعیین تکلیف قلمداد کرده و از مردم خواست به هر جایی که خودشان دوست دارند کمک کنند.

در همین حال «مدحت سنجار» رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها اعلام کرده است که اردوغان در این موضوع انسانی به ‌دنبال آن است تا نظرات خود را بر مردم تحمیل کند و چنین چیزی نمی‌تواند یک پروژه ملی و انسان‌دوستانه باشد.

روزنامه «ینی آکیت» از رسانه‌های حامی اردوغان معتقد است که حتی کشورهای ثروتمند و غول‌های اقتصادی اروپایی برای حمایت از فقرا در جریان بحران ویروس کرونا دست به دامن مردم شده‌اند و چنین چیزی عجیب نیست. اما یکی از مهم‌ترین رفقای سابق اردوغان بر این باور است که وظیفه دولت پول دادن است و نه پول جمع‌کردن.

احمد داوود اوغلو رهبر حزب آینده در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی خبری تحلیلی تی۲۴ از رفقای سابق خود در حزب عدالت و توسعه و دولت برخاسته از این حزب انتقاد کرد.

احمد داوود اوغلو که در دولت اردوغان پست‌هایی همچون مشاور سیاست خارجی نخست‌وزیر، سفیر کبیر، نماینده مجلس، وزیر امور خارجه، نخست‌وزیر و رهبری حزب عدالت و توسعه را تجربه کرده و پس از جدایی از اردوغان، حزب آینده را تشکیل داده است سیاست‌های دولت اردوغان در مورد مقابله با کرونا را به چالش کشیده و معتقد است که جمع‌آوری کمک مالی برای حمایت از فقرا به ‌معنی عمل نکردن دولت به وظایف ذاتی است.

وی در این مورد گفته است: دولت یک سری وظایف ذاتی دارد که نمی‌تواند از آن بگریزد. یکی از این وظایف کمک به مردم در دوران بحران است. دولت باید پول بدهد نه اینکه پول جمع کند. مگر بودجه‌ها و اعتبارات اضطراری را برای چنین روزهایی در نظر نگرفته‌اند؟ اصولاً وقتی که شما دست به دامن مردم شده و از آن‌ها برای کمک به فقرا پول می‌خواهید یک ترس و هراس بزرگ ایجاد می‌کنید و کاری می‌کنید همه بگویند: پس خزانه خالی است که دولت از مردم پول می‌خواهد.

احمد داوود اوغلو در ادامه به نگرش دولت اردوغان نسبت به مسائل و معضلات اقتصادی پرداخته و گفته است: وقتی که شما بحران اقتصادی را انکار کنید مانند این است که آتش در گوشه‌ای از خانه شعله‌ور شود اما شما وجود آن را انکار کنید. چنین چیزی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر شما در برابر بحران اقتصادی، خود را به ندیدن و نشنیدن بزنید آن وقت همه ما باید از احتمال حرکت به ‌سوی موقعیتی به‌ نام انفجار اجتماعی در بیم و هراس باشیم.

داوود اوغلو در بخش دیگری از سخنان خود به سرنوشت زندانیان ترکیه اشاره کرد و اظهار داشت:

دولت اردوغان تصمیم گرفت در ایام کرونا یکصد هزار نفر از زندانیان را آزاد کند و آنان را به خانه بفرستد و وزارت دادگستری و قوه قضائیه در این مسئله به خواسته‌های شخص رئیس‌جمهور توجه کرده لکن بین زندانیان تبعیض قائل شده‌اند.

مسئله عمل کردن به وظایف دولت در قبال سرنوشت زندانیان مسئله مهمی است. دولت موظف است جان محکومین را حفظ کند. اما اگر در شرایط دشوار برای آزادی زندانیان تصمیم بگیرد باید در این امر تبعیض قائل نشود. برای آن دسته از محکومینی که در مورد آنان بیم فرار وجود ندارد نیازی نیست که حتماً در زندان بمانند. می‌توان این افراد را آزاد و خارج از چارچوب حکم حبس به وضعیت آنان رسیدگی کرد. معنا ندارد شما هزاران نفر را به ‌اتهام فعالیت تروریستی زندانی کنید.

رهبر سابق حزب عدالت و توسعه در مورد اهمیت آمار بالای زندانیان ترور گفته است: وقتی که در یک کشور هزاران نفر به ‌اتهام فعالیت تروریستی در حبس بمانند دموکراسی در آن کشور محل بحث و گمان است. در یک کشور دموکراتیک نمی‌توان به این راحتی انسان‌ها را با چنین اتهام سنگینی در زندان نگه‌ داشت.

وزیر امور خارجه سابق ترکیه بر این باور است که در نظام مالی دولت ترکیه مشکل جدی وجود دارد. وی در این مورد گفته است:

وقتی که ردیف بودجه و اعتبارات دولتی به ‌شکل قانونی و شفاف و در جا و مکان و زمان خود خرج نشود و در مورد این موضوع شفافیت وجود نداشته باشد دولت دچار کسری می‌شود و دست در جیب مردم می‌کند.

اگر اعتبارات به شکل صحیح و قانونی خرج شوند دچار شرایطی نمی‌شوید که از مردم کمک بخواهید. همین الان هم بسیاری از رفقای قدیمی‌ام مرا تحت فشار قرار می‌دهند تا به این مسائل اشاره نکنم. اما من فرد ترسویی نیستم که سکوت کنم و چشمانم را ببندم.

دولت باید به مردم پول تزریق کند نه اینکه از آن‌ها پول بخواهد. الآن خرج کردن بودجه دولت مثال شتری را پیدا کرده که هر تکه‌ای را کسی برداشته و فقط یک تکه گوش مانده است. همین الآن ما شاهد این هستیم که در مناقصات بزرگ پیمانکاران هوادار خود را به میدان می‌آورند و مناقصات میلیاردی را به‌راحتی در اختیار آنان می‌گذارند و وقتی هم که به خاطر محدودیت‌های کرونایی از فرودگاه و جاده و اتوبان استفاده نمی‌شود و درآمد پیمانکاران پایین می‌آید دولت از خزانه کسری آنان را پرداخت می‌کند.

داوود اوغلو در مصاحبه با تی۲۴ به ویژگی‌های نظام سیاسی ترکیه اشاره کرده و گفته است: به ‌باور من هیچ چیزی خطرناک‌تر از این نیست که رئیس‌جمهور هم رئیس کشور و هم رهبر یک حزب باشد، چنین چیزی بسیار خطرناک است و باعث می‌شود که رئیس‌جمهور نتواند همه آحاد جامعه را مورد توجه قرار دهد. در مسئله کرونا نیز چنین است و به یک شکل غلط این بحران را مدیریت می‌کنند.

چه معنی دارد که در شرایط بحرانی کشور، شما مناقصه بزرگ احداث کانال استانبول را برگزار کنید؟

در زمان حاضر ترکیه در یک مسیر غلط حرکت می‌کند و ادامه این روند به همه آسیب خواهد زد. باید بپذیریم که راهکار پایان دادن به مشکلات این است که نظارت دقیق، حسابرسی و شفافیت وجود داشته باشد و به هیچ نهاد و مقامی اجازه اسراف و ریخت‌وپاش داده نشود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=632