تاریخ : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021

گزارش| زحمات یک ماهه ترکیه برای کنترل کرونا ظرف دو ساعت از بین رفت

  • کد خبر : 698
  • ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
گزارش| زحمات یک ماهه ترکیه برای کنترل کرونا ظرف دو ساعت از بین رفت
اعلام قرنطینه و منع آمد و شد در 31 مرکز استان ترکیه، از مهم‌ترین اقدامات دولت برای کنترل کرونا بود اما این اقدام خیلی زود موجب مشکلات جدید شد، به طوری که هجوم مردم برای خرید مواد غذایی و دیگر ملزومات مورد نیاز زندگی روزمره به حدی بود که تنها ظرف 2 ساعت، تمام اجناس و مواد غذایی به فروش رسید.

به گزارش یورد نیوز،  شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه همچنان نگران کننده است و بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی فخرالدین کوجا وزیر بهداشت این کشور، در حال حاضر ۵۲۱۶۷ نفر از مردم ترکیه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. همچنین شمار فوت شدگان نیز به عدد ۱۱۰۱ رسیده است.

اعلام قرنطینه و منع آمد و شد در ۳۱ مرکز استان ترکیه، از مهم‌ترین اقدامات دولت برای کنترل کرونا بود اما این اقدام خیلی زود موجب مشکلات جدید شد.

در کل ۳۱ استانی که در آنها مقررات منع تردد اعلام شده است، نزدیک به ۴ هزار نفر ممنوعیت را زیر پا نهاده‌اند که همگی مجبور به پرداخت جریمه نقدی شده‌اند.

بنا به اعتقاد کارشناسان پزشکی و اجتماعی، در اتخاذ این تصمیم و اعلام آن، دو خطای بزرگ صورت گرفت:

۱) مدت قرنطینه ۴۸ ساعته بود و خیلی‌ها آن را جدی نگرفتند.

۲) این تصمیم خیلی ناگهانی اعلام شد و مردم برای تهیه آذوقه به فروشگاه‌ها هجوم بردند.

هجوم مردم برای خرید مواد غذایی و دیگر ملزومات مورد نیاز زندگی روزمره به حدی بود که تنها ظرف ۲ ساعت، تمام اجناس و مواد غذایی به فروش رسید.

اغلب روزنامه‌های امروز ترکیه، صفحه نخست خود را به این موضوع اختصاص داده و اعلام کردند: «هجوم مردم به فروشگاه‌‌ها در کلانشهرهای قرنطینه شده، موجب نگرانی پزشکان شده و همین یک مورد، موجب آن شده که خطر ابتلا به ویروس کرونا، ده‌ها هزار نفر را تهدید کند».

تیتر مشترک روزنامه‌های ترکیه در مورد هجوم به فروشگاه‌ها چنین بود: زحمات ۱ ماهه در ۲ ساعت بر باد رفت.

پروفسور سینان آدیامان رئیس نظام پزشکی ترکیه اعلام کرده است که هجوم مردم به فروشگاه‌ها، یکی از خطرناک‌ترین رویدادهای چند روز اخیر ترکیه بوده و چنین چیزی موجب افزایش شمار مبتلایان خواهد شد.

رسانه‌های مخالف دولت اردوغان، انگشت اتهام را به سوی «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه دراز کرده و معتقدند که اعلام ناگهانی تصمیم دولت، موجب آن شد که مردم شبانه به فروشگاههای مواد غذایی و بازار میوه و سبزیجات هجوم ببرند.

سلیمان سویلو در مورد انتقادات از نحوه اعلام این تصمیم، حاضر به پذیرفتن اشتباه خود شده و اعلام کرد که انتقادات را شنیده و پذیرفته است.

هجوم مردم به فروشگاه‌ها، موجب نگرانی پزشکان شده و در حال حاضر آنها معتقدند که تا ۱۴ روز دیگر، مشخص خواهد شد که در ازدحام صدها هزار نفری مردم در فروشگاههای ۳۱ مرکز استان، چند هزار نفر دیگر به کرونا مبتلا شده‌اند.

مخالفین اردوغان که منتظر کوچک‌ترین فرصتی برای حمله به دولت و حزب حاکم هستند، اعلام تصمیم قرنطینه را همچون نشانه‌ای از بی‌کفایتی و ناتوانی تیم اردوغان قلمداد کرده‌اند و متقابلاً رسانه‌های طرفدار حزب حاکم نیز مخالفین را همچون خائنانی توصیف کرده‌اند که تحت هر شرایطی به دنبال آن هستند که به دولت ضربه بزنند.

با وجود نگرانی پزشکان از هجوم شبانه مردم در ۳۱ شهر بزرگ ترکیه به فروشگاه‌ها برای خرید مواد غذایی مورد نیاز ۴۸ ساعته، مسئولین وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که باز هم اعلام قرنطینه خواهند کرد.

پروفسور الهامی چلیک از اعضای شورای علمی ستاد اصلی مبارزه با کرونا گفته است: «تنها راه مبارزه با کرونا، رعایت فاصله اجتماعی و شکستن زنجیره ارتباط است. در نتیجه در هفته‌های پیش رو نیز ناچار خواهیم شد به مدت ۴۸ ساعت، مقررات منع آمد و شد اعلام کنیم و اگر لازم باشد چنین چیزی به دیگر استان‌های ترکیه هم تسری پیدا خواهد کرد».

پروفسور یامان ائل یکی دیگر از اعضای شورای علمی ستاد اصلی مبارزه با کرونا نیز گفته است: «کرونا یک بیماری همگانی واگیردار سریع و پویا است و ناچاریم برای مبارزه با این ویروس، به صورت ۲۴ ساعته همه چیز را تحت نظر داشته باشیم و بر مبنای روند فراز و فرود تصمیم بگیریم. تاکنون چندین بار این تصمیم مطرح شده است که باید ۴ روز هفته، خروج از منازل به شکل محدود و هدفمند آزاد و ۳ روز هفته به طور کامل ممنوع باشد. این پیشنهاد مهم، هنوز هم در دست بررسی است».

از طرف دیگر همچنان که پیش‌بینی می‌شد، کلانشهر ۱۵ میلیون نفری استانبول اصلی‌ترین نهاد و کانون شیوع کرونا است و یکی از چالش‌های مهم استانبول نیز وسایل نقلیه عمومی است.

استانداری استانبول اعلام کرده است که از امروز به بعد، تمام اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های استانبول موظف به مراعات این قوانین هستند:

  • فقط نصف ظرفیت صندلی‌ها مسافر سوار شود.
  • شمار مسافران ایستاده، معادل نصف مسافران نشسته باشد.
  • راننده و مسافر، هر دو موظف به استفاده از ماسک هستند و در صورت عدم رعایت، جریمه خواهند شد.

روزنامه جمهوریت چاپ آنکارا نیز امروز در گزارشی اعلام کرده است که ترکیه در روزهای آتی با کمبود شدید گوشت و مواد لبنی مواجه خواهد شد.

بر اساس گزارش جمهوریت، ویروس کرونا موجب کاهش میزان عرضه شده و همین مسئله، افزایش قیمت را به دنبال آورده است. این روزنامه پیشنهاد کرده است که توزیع گوشت گرم، به شهرداری‌ها سپرده شود.

اگر چه وزارت بهداشت ترکیه از افزایش شمار بیمارانی که سلامتی خود را بازیافته‌اند اظهار مسرت می‌کند اما اغلب کارشناسان و پزشکان معتقدند که به احتمال قوی، ترکیه تا پایان تابستان و تا فرا رسیدن پاییز از دست ویروس کرونا در امان نخواهد بود.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=698