تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| نگاهی به ماجراجویی‌های اخیر نظامی ترکیه در سوریه

 • کد خبر : 721
 • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۹:۴۵
گزارش| نگاهی به ماجراجویی‌های اخیر نظامی ترکیه در سوریه
جاه‌طلبی و ماجراجویی در خارج از مرزهای ترکیه مانع از اهمیت دادن به خطرات کرونا شده است. در نتیجه تحرکات نظامی اخیر ترکیه، مردم شمال سوریه تصمیم به مهاجرت گرفته و آن‌هایی هم که پیش از این فرار کرده بودند، قادر به بازگشت به خانه‌های خود نیستند. این همان چیزی است که ترکیه می‌خواهد تا نقشه نیمه‌تمام خود را کامل کند: یعنی تأسیس منطقه امن در شمال سوریه.

به گزارش یورد نیوز، پس از ورود ویروس کرونا در ترکیه، وزارت دفاع ملی این کشور تصمیم گرفت که همه فعالیت‌های جمعی نهادهای نظامی ترکیه کاهش یابد.

بسیاری از تحلیلگران خیال می‌کردند که این تصمیم شامل کاهش و حتی تعلیق فعالیت‌های نظامی ترکیه در سوریه و لیبی باشد.

لکن در سه هفته‌ای که این تصمیم اجرایی شده است، مشاهده می‌شود که تحرکات نظامی برون‌مرزی ترکیه، معاف از اجرای تدابیر پیشگیری از کرونا است.

جاه‌طلبی و ماجراجویی در خارج از مرزهای ترکیه مانع از اهمیت دادن به خطرات کرونا شده است. چراکه نیروهای نظامی کشته شده در سوریه و لیبی را به عنوان شهید به مردم ترکیه معرفی می‌کنند و همه چیز ختم به خیر می‌شود.

«اونال چئویکوز» معاون حزب جمهوریت خلق ترکیه (CHP)، این مسئله را در پارلمان تذکر می‌دهد و می‌پرسد:

 • دلیل افزایش فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی چیست؟
 • در حال حاضر چه تعداد نیروی نظامی در خارج از مرزهای ترکیه داریم؟
 • امنیت موجودیت نظامی ترکیه به چه شکلی تأمین خواهد شد؟
 • در ادلب چه تعداد مبتلا به کووید-۱۹ داریم؟
 • چه تدابیری برای پیشگیری از مبتلا شدن به این ویروس اندیشیده‌اید؟

بدون شک این نماینده مجلس، پاسخ سؤالات خود را دریافت نخواهد کرد. همان گونه که هیچ پاسخی در مورد چرایی و چگونگی انتقال مزدوران نظامی از سوریه به لیبی دریافت نشده است.

حاکمیت ترکیه، خود را عقل کل می‌داند و به همین خاطر نیازی به پاسخ دادن به انتقادات نمایندگان مجلس نمی‌داند و به خاطر ماجراجویی‌های منطقه‌ای، سربازان کشورش را به کشتن می‌دهد.

دولت ترکیه هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد نیروهای نظامی‌اش در سوریه و تعداد تلفات آن‌ها نداده است و فقط منابع سوری، آمار کشته‌های ترکیه را ارائه می‌دهند.

در حالی که در روزهای اخیر، شیوع ویروس کرونا در ترکیه شدت گرفته است، تحرکات نظامی این کشور به شرح زیر افزایش یافته است:

 • ۲۳ فروردین: ۵۵ خودروی نظامی از طرف «خیربت الجز» وارد غرب ادلب شده و در آنجا مستقر شدند.
 • ۲۲ فروردین: ۳۰ کاروان نظامی از طرف «کفر لوسین» وارد ادلب شده و در منطقه «إحسم» واقع در جنوب این شهر مستقر شدند.
 • ۲۱ فروردین: نیروهای نظامی ترکیه در روستای «جنت الکورا» واقع در نزدیکی‌های «جسر الشغور» پایگاه نظارتی ایجاد کردند.
 • ۲۰ فروردین: ده‌ها نفر از نظامیان ترکیه از «أریحا‎» به جنوب ادلب منتقل شدند.
 • ۱۹ فروردین: نیروهای نظامی ترکیه در منطقه «بداما» از توابع «جسر الشغور» پایگاه نظارتی ایجاد کردند.
 • ۱۸ فروردین: نیروهای نظامی ترکیه در منطقه «برناس» پایگاه نظارتی ایجاد کردند.

لازم به ذکر است که پایگاه نظارتی واقع در «جنت الکورا» به عنوان ۵۸ اُمین پایگاه نظارتی ارتش ترکیه در ادلب ایجاد شده است.

این تحرکات نظامی ترکیه در ادلب از روز توافقنامه ۵ مارس مسکو تا به امروز ادامه دارد. پیش از این، هزاران نیروی نظامی ترکیه به ادلب منتقل شده بودند تا به همراه شبه‌نظامیان وابسته به ارتش ترکیه و نیروهای وابسته به گروه تروریستی تحریر الشام علیه ارتش دولت سوریه بجنگند.

در حال حاضر ترکیه نزدیک به ۶ هزار خودروی نظامی و ۱۰ الی ۲۰ هزار نیروی نظامی در سوریه دارد.

ترکیه قصد دارد معادلات جدید منطقه‌ای در سوریه را بدین صورت رقم بزند:

 • ارتش ترکیه به همراه شبه‌نظامیان وابسته‌اش کنترل خود را بر منطقه جاده‌ام-۴ تا مرزهای ترکیه افزایش داده و گروه‌های مقاومت در این منطقه را وادار به تسلیم و یا عقب‌نشینی کند.
 • در مقابل پیشروی‌های ارتش سوریه، مانع جدیدی ایجاد کند.
 • منطقه حائل، از مرز ترکیه به عمق ۳۰ الی ۵۰ کیلومتری در داخل خاک سوریه ایجاد کند که در ابتدا نام آن را «منطقه امن» گذاشته و سپس به خاک ترکیه ضمیمه می‌کند.

بدین ترتیب رجب طیب اردوغان به رهبری در ترکیه تبدیل می‌شود که نه‌تنها خاک از دست نداده، بلکه سرزمین‌های دیگری از منطقه را به ترکیه اضافه کرده و به رهبر رؤیایی در تاریخ این کشور تبدیل می‌شود.

به عبارت دیگر، تحرکات نظامی ترکیه در دوران شیوع ویروس کرونا، نه‌تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم خواهد یافت که باعث افزایش جنگ و کشته شدن بیشتر مردم سوریه خواهد شد.

این تحرکات نظامی، زندگی مردم سوریه را به جهنم تبدیل خواهد کرد، چراکه به جای اینکه بر روی پیشگیری و مراقبت از ویروس کرونا متمرکز شوند، آماج حملات نظامی و توپخانه‌ای قرار خواهند گرفت.

در حال حاضر گروه‌های تروریستی وابسته به ارتش ترکیه در عفرین، در حال باج گرفتن از مردم این منطقه هستند و اموال آن‌ها را غارت و در صورت مقاومت، جانشان را می‌گیرند. حتی کار به جایی رسیده است که خانه‌ها و مغازه‌های مردم عفرین را مصادره کرده و دوباره به خودشان می‌فروشند.

تعداد این گروه‌های تروریستی آن قدر زیاد است که با شمردن تمام نمی‌شود و همگی آن‌ها مستقیماً از سوی ترکیه حمایت می‌شوند، ازجمله: فیلق الشام، فیلق المجد، لواء رجال الحرب، احرار الشرقیه، جیش الشرقیه، احرار الشام، جبهه الشامیه، منتصر بالله، سلطان سلیمان، لواء وقاص، جیش النخبه، فیلق الرحمان، جیش الاسلام، حمزه تومنی و … .

وجود این همه گروه تروریستی فقط برای یک منطقه کوچک فاجعه است. این‌ها عفرین را غارت کرده و از هیچ جنایتی در آن دریغ نکرده‌اند.

کار به جایی رسیده است که آن دسته از مردم عفرین که در سال ۲۰۱۸ به تل رفعت فرار کرده بودند، در حال حاضر زیر بمباران شدید گروه‌های تروریستی وابسته به ترکیه قرار گرفته‌اند.

بمباران مناطق شمالی ادلب از جمله شیخ حلال، کمپ حشتر، ارشادیه، مارانار و مالکیه نیز شدت گرفته است؛ ترکیه مجوز بمباران این مناطق را در معامله با روس‌ها به دست آورده است.

ترکیه برای به دست گرفتن کنترل کامل عفرین تا تل ابیض و حتی شرق فرات، این مناطق را زیر بمباران شدید قرار داده و ادعا می‌کند که با گروه‌های تروریستی کُردی مبارزه می‌کند.

این در حالی است که در روستاهای بمباران شده، کُردها، عرب‌ها و سریانی‌ها زندگی می‌کنند و ربطی به گروه‌های تروریستی ندارند و حتی در میان این مناطق، روستاهای توابع تل تمر با اکثریت مسیحی مثل آریشا، ام الکیف، آنیک الهوا، فتسا، سیدا، ام الحمراء، کبیر صغیر، الابوش، روباعیه، تل الورد، الداردارا و تل تاویل قرار دارند.

روستاهای توابع تل ابیض و عین العیسی هم زیر بمباران شدید ترکیه قرار دارند.

این در حالی است که تل تمر در ۳۸ کیلومتری رأس ‌العین و بالای جاده ام-۴ قرار دارد و عین العیسی با اکثریت عرب در ۳۸ کیلومتری تل ابیض و زیر جاده ام-۴ قرار گرفته است و مناطقی هستند که از ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ تا به امروز، زیر بمباران شدید ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان وابسته به آن قرار دارند.

در نتیجه تحرکات نظامی اخیر ترکیه، مردم این مناطق تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند و آن‌هایی هم که پیش از این فرار کرده بودند، قادر به بازگشت به خانه‌های خود نیستند. حتی آن دسته از مردمانی که آتش‌بس را غنیمت شمرده و به شهرهای خود بازگشته بودند، دوباره مجبور به مهاجرت شده‌اند.

این همان چیزی است که ترکیه می‌خواهد. چراکه نقشه نیمه‌تمامی داشت که می‌خواهد کامل کند: یعنی  تأسیس منطقه امن در شمال سوریه.

بدین ترتیب، ترکیب جمعیتی شمال سوریه تغییر خواهد یافت. سازمان مسکن ترکیه شروع به ساخت‌وساز در این مناطق خواهد کرد و در نهایت شمال سوریه به همراه چاه‌های نفت رمیلان تا دیر الزور ضمیمه ترکیه خواهد شد.

با اینکه توافق با آمریکا و روسیه از ادامه عملیات چشمه صلح ترکیه در خاک سوریه جلوگیری کرده بود اما در حال حاضر ترکیه به حملات خود ادامه می‌دهد، به طوری که با نیروهای دموکراتیک سوریه، شورای نظامی سریانی و  نیروهای مقاومت خابور مستقیماً درگیر شده است.

ترکیه این درگیری‌ها را برای مردمش به عنوان مبارزه با تروریست‌های وابسته به پ.ک.ک توجیه کرده و کشته‌شدگان نیروهای خود را به عنوان شهیدان در راه مبارزه با تروریست و کشته‌شدگان مردم شمال سوریه را به عنوان تروریست‌های به هلاکت رسیده معرفی می‌کند.

 

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=721