تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| رئیس جمهور ترکیه مخالفانش را به ویروس کرونا تشبیه کرد

  • کد خبر : 728
  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۴
گزارش| رئیس جمهور ترکیه مخالفانش را به ویروس کرونا تشبیه کرد
رجب طیب اردوغان همواره با ادبیاتی بسیار تند و گزنده در مورد مخالفین حزب خود صحبت می‌کند و از تشبیهات و توصیفات گزنده گرفته تا صفات منفی متعدد برایشان به کار می‌برد. وی در آخرین سخنرانی عمومی خود، مخالفین سیاسی و رسانه‌های مخالف را به ویروس تشبیه کرده و آنان را خرابکار دانست.

به گزارش یورد نیوز، شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه موجب نگرانی مقامات سیاسی و بهداشتی این کشور شده و در حال حاضر ترکیه از لحاظ تعداد بیماران مبتلا به کرونا و آمار فوت بیماران در لیست ۱۰ کشور نخست جهان قرار دارد.

با این وجود، بحران کرونا هم به اختلافات سیاسی بین دو ائتلاف اصلی ساختار سیاسی ترکیه پایان نداده است.

حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان و حزب راست افراطی حرکت ملی‌گرا به رهبری دولت باغچلی که ائتلاف جمهور را تشکیل داده‌اند، مخالفین را سرزنش می‌کنند که چرا فاقد حس همبستگی و وفاق ملی هستند.

اما مخالفین نیز ساکت نمی‌نشینند و در مقابل، حزب جمهوریت خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو و حزب خوب به رهبری مرال آکشنر که ائتلاف ملت را تشکیل داده و در مقام اپوزیسیون قرار گرفته‌اند، دولت را به ناتوانی در مدیریت مبارزه با کرونا متهم می‌کند.

هر کدام از این دو ائتلاف نیز مجموعه‌ای از رسانه‌ها را در اختیار دارند که آتش باری از تنش و اختلافات سیاسی و فکری را منتشر می‌کنند و چنین چیزی موجب ایجاد یک دوقطبی سیاسی و اجتماعی مشهود در ترکیه شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، سیاست‌مدار و رهبری نیست که با مخالفین خود از درِ سازش و مدارا درآید.

وی همواره با ادبیاتی بسیار تند و گزنده در مورد مخالفین حزب خود صحبت می‌کند و از تشبیهات و توصیفات گزنده گرفته تا صفات منفی متعدد برایشان به کار می‌برد.

رئیس‌جمهور ترکیه در آخرین سخنرانی عمومی خود، مخالفین سیاسی و رسانه‌های مخالف را به ویروس تشبیه کرده و آنان را خرابکار دانست.

اردوغان در سخنرانی خود، آشکارا از توصیفات و ذکر تاریخ‌هایی یاد کرد که نشان می‌داد اصلی‌ترین منظور وی، حزب جمهوریت خلق است.

رئیس‌جمهور ترکیه مخالفین را خرابکار قلمداد کرده و آنان را به این متهم کرد که در جریان مبارزه با کرونا به جای آنکه در کنار ملت قرار بگیرند، با انتشار اخبار و اطلاعات جعلی و غلط، ذهن مردم را مشوش کرده و به کشور ضربه می‌زنند.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله هم کشور ما از ویروس کرونا پاک خواهد شد و هم حوزه رسانه‌ و سیاست از ویروس‌هایی که برشمردم، پاک خواهد شد.

اگرچه این نخستین بار نیست که اردوغان با ادبیاتی تند به مخالفین خود می‌تازد اما تشبیه مخالفین و رسانه‌های منتقد به ویروس موضوعی است که برخی تحلیل‌گران را نیز نگران کرده است.

مهمت .ی. ییلماز که در پایگاه خبری تحلیلی تی ۲۴ قلم می‌زند، امروز در یک تحلیل مفصل به این اشاره کرده که «تشبیه مخالفین به ویروس از سوی رئیس‌جمهور و رهبر حزب حاکم، علامت و نشانه خوبی نیست».

این نویسنده همچنین اعلام کرده که از دید وی و همفکرانش، تردیدی وجود ندارد که دولت به منظور کنترل و سانسور فضای مجازی، صدها نفر را به کار گرفته است و جایی برای بیان انتقاد باقی نگذاشته است.

یکی از محاسبات سیاسی مهم در بین احزاب سیاسی ترکیه این است که پس از رهایی این کشور از چنگال ویروس کرونا، وضعیت حزب حاکم و مخالفین چگونه خواهد بود و شرایط به نفع کدام طرف تغییر خواهد کرد؟ ناظرین سیاسی بر این باورند که پاسخ به این سؤال به ۳ موضوع مهم ربط دارد:

نخست: طول مدت شیوع کرونا و میزان تلفات.

دوم: چند و چون مدیریت مبارزه با کرونا از سوی دولت و حزب حاکم.

سوم: تدابیر دولت برای جبران پیامدها و خسارات اقتصادی کرونا و تلاش برای بازگرداندن بازار تجارت و توریسم به دوران پیش از شیوع کرونا.

از آنجایی که احزاب مخالف دولت در شرایط فعلی، ابزار و امکان خاصی برای مشارکت در مبارزه با کرونا در اختیار ندارند و در عین حال تمایلی به همراهی حزب حاکم در خود نمی‌بینند، طبیعتاً جنگ روانی و رسانه‌ای، تنها گزینه آنان برای ادامه جبهه‌گیری سیاسی و حزبی در برابر اردوغان و حامیان اوست.

آنان امیدوارند که نمایش ضعف و ناکارآمدی در مدیریت مبارزه با کرونا به فرصتی برای زمین زدن حزب حاکم تبدیل شود.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که ترکیه تا سال ۲۰۲۳ میلادی شاهد برگزاری هیچ انتخاباتی نخواهد بود. معنی و مفهوم ساده این واقعیت این است که حزب حاکم، دلیل خاصی برای ترس و نگرانی ندارد و فعلاً کار خود را می‌کند.

اما احزاب مخالف دست‌کم در شرایط فعلی، ابزار و امکان خاصی برای به چالش کشیدن دولت و ائتلاف جمهور ندارند.

بنابراین طبیعی است که با در نظر گرفتن این عوامل، حالا حالاها در رسانه‌ها، افکار عمومی و فضای مجازی ترکیه، جنگ و تنش بین حزب حاکم و مخالفین ادامه پیدا کند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=728