تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| معضل توزیع ماسک رایگان در ترکیه

  • کد خبر : 737
  • ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۷:۳۸
گزارش| معضل توزیع ماسک رایگان در ترکیه
در شرایطی که رجب طیب اردوغان در میدان مبارزه با کرونا از انتقادات و گلایه‌های مخالفین عصبانی شده و آنان را به ویروس تشبیه کرده است اما مخالفین، دولت و وزارت بهداشت ترکیه را به ناتوانی در توزیع ماسک رایگان متهم‌ کرده و معتقدند که حل نشدن معضل ماسک در ترکیه، می‌تواند موجب افزایش تلفات شود.

به گزارش یورد نیوز، بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه، رقم بیماران مبتلا به کرونا در این کشور، به عدد ۷۹ هزار نفر نزدیک شد و شمار جان باختگان هم به ۱۷۶۹ نفر رسید.

به این ترتیب، ترکیه همچنان یکی از ۱۰ کشور لیست جهانی بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا است.

مخالفین بر این باورند که دولت ترکیه در زمینه مهار ویروس کرونا، کارنامه قابل دفاعی ندارد و باید به توصیه دیگران هم گوش بدهد.

معضلی به نام ماسک رایگان

در شرایطی که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در میدان مبارزه با کرونا از انتقادات و گلایه‌های مخالفین عصبانی شده و آنان را به ویروس تشبیه کرده است اما هنوز هم مسئله مهمی به نام توزیع ماسک رایگان، توجه رسانه‌ها را به سوی خود جلب کرده است.

قرار بود به دستور شخص رئیس‌جمهور، کلیه شهروندان ۲۰ تا ۶۵ ساله ترکیه هر هفته ۵ عدد ماسک رایگان دریافت کنند و این ماسک‌ها در درب منازل به آن‌ها تحویل داده شود.

اما هر دو سیستم مجری این عملیات گسترده، یعنی دفاتر پست و تلگراف و تلفن و واحدهای پیشخوان دولت الکترونیک در عمل نتوانستند مأموریت خود را انجام دهند.

چراکه در کشور ۸۳ میلیون نفری ترکیه با ۸۱ استان و با قیمت سرسام‌آور بنزین و گازوئیل، حرکت هزاران خودرو اکیپ‌های توزیع‌کننده ماسک، هم از نظر تأمین نیرو و هم از لحاظ هزینه‌های جاری، کاری دشوار است.

چالش توزیع ماسک رایگان در داروخانه‌ها

پس از آنکه دفاتر پست و تلگراف و تلفن و واحدهای پیشخوان دولت الکترونیک در عمل در توزیع ماسک رایگان شکست خوردند، این بار نوبت به داروخانه‌ها رسید. دولت ترکیه فروش ماسک در داروخانه‌ها را کاملاً ممنوع کرده و اعلام شده که فروش ماسک، جرائم سنگین به دنبال خواهد داشت.

قرار شد وزارت بهداشت ترکیه به تلفن همراه شهروندان پیامکی بفرستد تا بتوانند با استفاده از آن پیامک از داروخانه ماسک رایگان بگیرند. اما در نقل و انتقال پیامک و مدیریت خطوط مشکل ایجاد شد و حالا کم نیستند شمار شهروندانی که از یک سو به ماسک نیاز دارند و از دیگر سو به خاطر عدم دریافت کد، نمی‌توانند از داروخانه ماسک بگیرند.

کارشناسان حوزه داروسازی و اتحادیه داروخانه‌داران معتقدند که اولاً توزیع یک عدد ماسک برای یک روز ناکافی است و هر شهروندی که از خانه بیرون بیاید دست‌کم به ۲ ماسک در روز نیاز دارد و دوم اینکه باید فروش ماسک با قیمت ناچیز در داروخانه‌ها مجاز شود.

داروخانه‌داران ترکیه همچنین معتقدند که یکی از نواقص عمده توزیع ماسک رایگان این است که کد پیامکی فقط برای شهروندان ترکیه و بر مبنای کد ملی آن‌ها اختصاص داده شده و به این ترتیب، میلیون‌ها مهاجر و آواره سوری، پاکستانی و افغانستانی از داشتن ماسک محروم می‌مانند و چنین چیزی برای حفظ سلامت شهروندان ترکیه بسیار خطرناک است.

چالش ماسک‌های سیاه

این روزها ماسک‌های سیاه که از پارچه‌های معمولی تولید شده و قابل شستشو هستند، در ترکیه هواداران بسیاری پیدا کرده است و از آنجایی که خرید و استفاده از آن‌ها مقرون به صرفه ‌است، خیلی‌ها با ماسک سیاه از خانه بیرون می‌آیند.

اما پزشکان در این مورد هشدار داده و اعلام کرده‌اند که این اقدام کاملاً غلط و خطرساز است. آنان معتقدند که ماسک سیاه یا مشکی فقط برای آن است که بر روی ماسک جراحی استفاده شود و به تنهایی هیچ فایده‌ای ندارد.

جنگ ماسک و نقاب در روزنامه‌ها

معضل در توزیع ماسک رایگان به روزنامه‌های ترکیه هم کشیده شده است. روزنامه سوزجو از روزنامه‌های مخالف دولت، در روزهای گذشته چندین بار در تیتر و عکس صفحه نخست خود، دولت را به ناتوانی و بی‌کفایتی متهم کرده است.

امروز همچنین روزنامه قرار از روزنامه‌های نزدیک به خط فکری عبدالله گل و احمد داوود اوغلو، در صفحه اول خود، چنین تیتری به کار برد: هنوز معضل توزیع ماسک، حل نشده است.

مخالفین، دولت و وزارت بهداشت ترکیه را به ناتوانی در توزیع ماسک رایگان متهم‌ کرده و معتقدند که حل نشدن معضل ماسک در ترکیه، می‌تواند موجب افزایش تلفات شود.

یکی دیگر از ابعاد سیاسی و رسانه‌ای جالب موضوع ماسک در ترکیه، این است که در زبان ترکی استانبولی، برخلاف زبان فارسی، واژگان ماسک و نقاب با دو کاربرد متفاوت وجود ندارند و برای هر دو منظور از واژه انگلیسی ماسک استفاده می‌شود.

همین موضوع بهانه به دست رسانه‌های هوادار اردوغان داده تا برای تحقیر مخالفین، در مورد آنان چنین تیترهایی بزنند: «نقاب از چهره خائنین افتاد»٬ «خائنین نقاب را کنار بزنند» و … .

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=737