تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| مرال آکشنر: ترکیه مشکل هوش مدیرانش را دارد، نه مشکل بقا! ترکیه هزینه‌های سنگینی در ادلب پرداخت خواهد کرد

  • کد خبر : 778
  • ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
گزارش| مرال آکشنر: ترکیه مشکل هوش مدیرانش را دارد، نه مشکل بقا! ترکیه هزینه‌های سنگینی در ادلب پرداخت خواهد کرد
مرال آکشنر رهبر حزب خوب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی Halk TV ، ادبیات اردوغان و باغچلی را به چالش کشید و گفت که دولت و حزب حاکم برای مدیریت کشور از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار نیست و عادت دارد در مسائل مختلف، موضوع بقای ملی را بهانه کند.

به گزارش یورد نیوز، شیوع گسترده بیماری کرونا، دولت و مردم ترکیه را به شدت نگران کرده و شمار مبتلایان در این کشور از آمار مبتلایان چین هم پیشی گرفته است.

اما با این حال، احزاب سیاسی دلیلی برای توقف منازعات سیاسی نمی‌بینند و تنش لفظی و درگیری‌های رسانه‌ای بین حزب حاکم و احزاب مخالف همچنان ادامه دارد.

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس‌جمهور ترکیه، در کنار شریک خود در ائتلاف جمهور یعنی دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی‌گرا، مخالفین را ویروس و خائن می‌نامد و مخالفین هم بر این باورند که حزب حاکم و شریک این حزب، صرفاً به دنبال منافع محدود گروهی و حزبی است و به کشور نمی‌اندیشد.

علی باباجان رهبر حزب جدیدالتأسیس دموکراسی و پیشرفت که به عنوان یکی از مؤسسین حزب عدالت و توسعه و مغز اقتصادی تیم عبدالله گل و اردوغان، جایگاه ویژه‌ای در سیاست و اقتصاد ترکیه داشت، در سال ۲۰۱۹ میلادی راه خود را از رفقای سابق جدا کرد.

وی جدیداً در مصاحبه با روزنامه جمهوریت (ارگان رسانه‌ای کمالیست‌های مخالف اردوغان)، پرده از دو موضوع مهم برداشت و اعلام کرد:

  1. بانک مرکزی ترکیه به معنای واقعی کلمه استقلال خود را از دست داده و تحت امر برات آلبایراک وزیر امور مالی و دارایی و داماد ارشد رئیس جمهور، به شکل غیرمنطقی اسکناس چاپ کرده و تولید پول بدون مبنا و بدون پشتوانه، دامن اقتصاد را خواهد گرفت.
  2. اتاق فکر حزب عدالت و توسعه و نهاد ریاست جمهوری، گروه‌هایی را موسوم به گروه‌های «ترول» ایجاد کرده‌اند که کار آنها این است که با هزاران نام کاربری در فضای مجازی و به ویژه در توییتر، به مخالفین اردوغان بتازند و برای خنثی کردن انتقادات به حق، موضوعات زرد و بی‌اهمیتی را برجسته کنند که هدف اصلی آن، تحریف افکار عمومی و تضعیف مخالفین حزب حاکم است.

عبارت «حفظ بقای ملی» از کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ میلادی به این سو، به بخش جدایی‌ناپذیر ادبیات سیاسی اردوغان و باغچلی تبدیل شده است. هر دوی آنان حتی در انتخابات شهرداری‌ها هم به طور مداوم از این موضوع صحبت کرده و چنین به مردم القا می‌کنند که «پای بقای ملی در میان است و همه باید از دولت حمایت کنند».

اردوغان در موضوعاتی نظیر حمله به مناطق شمال سوریه، بالا رفتن قیمت دلار و سقوط ارزش لیر، تردید در نتایج انتخابات استانبول و برگزاری مجدد انتخابات و چندین موضوع دیگر، همواره اعلام کرده که «بقای ملی ترکیه» در خطر است و مردم باید هوشیار باشند تا توطئه‌گران کشور را از بین ببرند.

اما مرال آکشنر رهبر حزب خوب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی Halk TV ادبیات اردوغان و باغچلی را به چالش کشید و گفت: «ترکیه مشکل هوش مدیرانش را دارد، نه مشکل بقا!»

رهبر حزب خوب در تشریح این حرف انتقادی و نیش‌دار خود گفت که دولت و حزب حاکم برای مدیریت کشور از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار نیست و عادت دارد در مسائل مختلف، موضوع بقای ملی را بهانه کند.

مرال آکشنر رهبر حزب خوب معتقد است که ادبیات و منش سیاسی رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه، به گونه ای نیست که همه مردم را به سوی خود بکشاند و همه را مورد خطاب قرار دهد. بلکه به دنبال این است که تفرقه و دوقطبی ایجاد کند تا بتواند به اهداف خود برسد.

آکشنر همچنین معتقد است که یکی دیگر از  اهداف مهم اردوغان در تبعیت از سیاست دوقطبی‌سازی، ترس و هراس او از شهرداران محبوب استانبول و آنکارا است.

رهبر حزب خوب بر این باور است که هجمه سیاسی و رسانه ای به دو شهردار استانبول و آنکارا ریشه در این دارد که اردوغان هر دوی آن‌ها را به عنوان رقیب می‌بیند و از آنان هراس دارد. به همین دلیل، رسانه‌های تحت امر اتاق فکر حزب عدالت و توسعه و نهاد ریاست جمهوری، اکرم امام اوغلو شهردار استانبول و منصور یواش شهردار آنکارا را متهم به ایجاد ساختار موازی کرده و تلاش می‌کنند علیه آنان دست به سیاه‌نمایی بزنند.

رهبر حزب خوب در ادامه گفتگو از طریق ویدئو کنفرانس به این نکته اشاره کرد که حزب وی به دقت پیگیر تحولات روزانه سوریه است و توجه ویژه‌ای به مساله ادلب دارد.

آکشنر گفت: «تحولاتی در ادلب در جریان است که بدون شک برای حزب حاکم دردسرساز خواهد شد. من هشدار می‌دهم که مساله ادلب را جدی بگیرند و بدانند که در آنجا هزینه‌های سنگینی خواهند پرداخت.»

مرال آکشنر رهبر حزب خوب، اعمال فشار بر روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی معدود و کم شمار مخالف دولت را یک معضل سیاسی و حقوقی جدی تلقی کرد و گفت: «متاسفانه انتظار دارند که همه رسانه‌ها به بوق رئیس جمهور تبدیل شوند. این مطلقاً رویکرد درستی نیست و به ترکیه لطمه می‌زند.»

مرال آکشنر در پایان به این نکته اشاره کرد که به باور وی، حزب عدالت و توسعه و شریک این حزب در ائتلاف جمهور یعنی حزب حرکت ملی‌گرا بی‌میل نیستند که گزینه انتخابات پیش از موعد را بر روی میز بگذارند. اما فعلاً به خاطر مساله کرونا، این موضوع مسکوت مانده است.

مرال آکشنر رهبر حزب خوب که در دوران دولت ائتلافی تانسو چیللر و مرحوم نجم الدین اربکان، پست وزارت کشور را در اختیار داشت، در سال ۲۰۰۰ میلادی قصد داشت به جمع موسسین حزب عدالت و توسعه بپیوندد اما خیلی زود فهمید نمی‌تواند با عبدالله گل و اردوغان کار کند.

به همین خاطر وارد حزب حرکت ملی‌گرا شد و با دولت باغچلی کار کرد. اما بعدها با او هم اختلاف پیدا کرده و پس از جدا شدن، حزبی تاسیس کرد که در همان سال نخست توانست ۴۰ کرسی پارلمان را تصاحب کند که در نوع خود، پیروزی چشمگیر و مهمی بود.

اگرچه آکشنر در کنار حزب جمهوریت خلق، ائتلاف ملت را تشکیل داده و علیه اردوغان جبهه گرفته است اما در مورد مساله مهم همکاری با نهادهای اقماری حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) با حزب جمهوریت خلق اختلاف نظر دارد و تحلیل‌گران معتقدند که بعید نیست در آینده منجر به ایجاد شکاف جدی در ائتلاف مخالفین اردوغان شود.

 

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=778