تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| جشن یکصدسالگی پارلمان ملی ترکیه فرصتی برای انتقاد مخالفان اردوغان از نظام سیاسی ترکیه

  • کد خبر : 801
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
گزارش| جشن یکصدسالگی پارلمان ملی ترکیه فرصتی برای انتقاد مخالفان اردوغان از نظام سیاسی ترکیه
احزاب و جریانات سیاسی مخالف و منتقد حزب حاکم، بر این باورند که بزرگ‌ترین اشکال و نقص در نظام سیاسی کنونی ترکیه و قوه مجریه این کشور، این است که قدرت به صورت یک قبضه و کامل در دستان رئیس‌جمهور قرار گرفته و پارلمان یا قوه مقننه، جایگاه و اهمیت خود را از دست داده است.

به گزارش یورد نیوز، در شرایطی که کشور ترکیه هنوز هم یکی از ۱۰ کشور مهم جهان در لیست مبتلا به ویروس کرونا است، به خاطر این اپیدمی، مجبور به عدم برگزاری عمومی جشن ۲۳ آوریل یا جشن حاکمیت ملی شد.

در نتیجه، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، از مردم کشورش خواست، در بالکن منازل یا در کنار پنجره‌ها، با خواندن سرود ملی و تکان دادن پرچم، ۲۳ آوریل را زنده نگه دارند.

پارلمان ترکیه در روز ۲۳ آوریل در حالی تشکیل جلسه داد که همه نمایندگان با ماسک در جایگاه خود قرار گرفته و رجب طیب اردوغان نیز حاضر نشد به مجلس و به آرامگاه آتاتورک برود و این اقدام وی مورد انتقاد مخالفین قرار گرفت.

جشن یکصدسالگی پارلمان و حاکمیت ملی ترکیه، برای مخالفین، فرصتی برای انتقاد از حکومت و نظام سیاسی کشور بود.

کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق در سخنرانی خود اعلام کرد: ترکیه نیاز به یک قانون اساسی جدید دارد که در آن، دموکراسی و آزادی بیان و امکان نظارت بر اقدامات دولت وجود داشته باشد.

قلیچدار اوغلو همچنین خواستار آن شد که یک بار دیگر، ترکیه به نظام سیاسی پارلمانی بازگردد و قدرت به صورت یک قبضه در دست رئیس‌جمهور نباشد.

البته این فقط قلیچدار اوغلو نبود که چنین درخواستی داشت. شریک وی در ائتلاف ملت، یعنی مرال آکشنر رهبر حزب خوب هم که به خاطر کرونا به پارلمان نرفته بود، همین خواسته را تکرار کرد.

بنابراین می‌توان گفت، احزاب و جریانات سیاسی مخالف، هنوز هم با نظام سیاسی ریاست جمهوری کنار نیامده‌اند و معتقدند که این کشور باید به نظام پارلمانی بازگردد.

در جشن ۲۳ آوریل در پارلمان ترکیه، سخنرانی مدحت سنجار رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

سنجار که از شهروندان عرب تبار استان کُردنشین ماردین و از استادان رشته جامعه‌شناسی است، به تازگی به کرسی رهبر مهم‌ترین نهاد سیاسی کُردهای ترکیه برگزیده شده است.

وی در سخنرانی خود اعلام کرد: ما در ضعیف‌ترین پارلمان تاریخ ترکیه، یاد و خاطره قدرتمندترین پارلمان یعنی پارلمان سال ۱۹۲۰ را گرامی می‌داریم که همه اقوام و گروه‌ها در آن نقش داشتند. در آن دوران، مصطفی کمال، اهمیت مسئله کُردها را دریافته و آن را جدی می‌گرفت.

مدحت سنجار همچنین خواستار حل معضل کُردها و توجه به اختیارات نهادهای محلی شد.

عبدالقادر سلوی از ستون نویسان روزنامه حریت و از روزنامه‌نگاران نزدیک به اردوغان، در این مورد گفت: سخنرانی استاد سنجار، بسیار معقول و صحیح بود و فضای سیاسی و اجتماعی ترکیه به چنین زبان و ادبیاتی نیاز دارد. وی به جای آنکه مانند دیگر رفقایش، به عبدالله اوجالان در امرالی و سران پ.ک.ک در قندیل، سلام و درود بفرستد، با زبانی معتدل و قابل قبول سخنرانی کرد.

اغلب احزاب و جریانات سیاسی مخالف و منتقد حزب حاکم، بر این باورند که بزرگ‌ترین اشکال و نقص در نظام سیاسی کنونی ترکیه و قوه مجریه این کشور، این است که قدرت به صورت یک قبضه و کامل در دستان رئیس‌جمهور قرار گرفته و پارلمان یا قوه مقننه، جایگاه و اهمیت خود را از دست داده است.

آنان معتقدند که در حال حاضر، قوه مجریه و شخص رئیس‌جمهور، در شرایطی تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنند که در هیچ کدام از حوزه‌های حقوقی، مالی و اجرایی، نهاد و ابزاری برای نظارت بر آنان وجود ندارد. به عبارتی دیگر، سیستم بر اساس خواست تمامیت‌خواهانه رئیس‌جمهور و رهبر حزب حاکم عمل می‌کند.

دومین انتقاد مخالفان، این است که اصل تفکیک قوا به کنار نهاده شده و رئیس قوه مجریه، استقلال و اراده هر دو قوه مقننه و قضاییه را نادیده می‌گیرد.

از دست رفتن استقلال قوه قضاییه و عمل کردن دادستان‌ها و قضات بر اساس خواست و منافع حزب حاکم، از دید مخالفین اردوغان، از سویی راه بر فساد اقتصادی گشوده و رانت و بی‌عدالتی به دنبال آورده و از سویی دیگر، آزادی بیان را از شهروندان و رسانه‌ها سلب می‌کند.

عدم توجه به منافع بلندمدت ترکیه و بی‌اعتنایی به نظرات کارشناسی در حوزه سیاست خارجی، کنار نهادن اصل شایسته‌سالاری در استخدام نیرو، تنظیم نظام آموزش عمومی و عالی بر اساس ایدئولوژی و تفکرات حزب حاکم، از دیگر انتقادات عمده است که در مورد حزب عدالت و توسعه، از سوی مخالفین برجسته شده است.

یک کاسه شدن قانون به واسطه همبستگی ایجاد شده بین حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی‌گرا، کاری کرده است که عملاً نه‌تنها در پارلمان، بلکه در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی ترکیه و نیز از منظر حقوقی و امکان اقامه دعوی در دادگاه قانون اساسی، راهی برای اعمال نظر مخالفین و تغییر و اصلاح قانون، وجود نداشته باشد.

در چنین شرایطی است که برای احزاب مخالف، گزینه‌ای غیر از صبر و بردباری تا انتخابات ۲۰۲۳ میلادی، باقی نمی‌ماند.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=801