تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| تهاجم فرهنگی شرکت آمریکایی نت‌فلیکس در ترکیه

  • کد خبر : 809
  • ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
گزارش| تهاجم فرهنگی شرکت آمریکایی نت‌فلیکس در ترکیه
شرکت آمریکایی نت‌فلیکس (Netflix) در ترکیه حسابی گرد و خاک به پا کرده است اما تضاد و تناقض شیوه کاری و نگرش فکری فیلم و سریال ساخت این شرکت با مبانی اخلاقی و ارزش‌های اجتماعی مردم مسلمان ترکیه، موجب نگرانی کارشناسان فرهنگی و اجتماعی شده است.

به گزارش یورد نیوز، شرکت آمریکایی نت‌فلیکس (Netflix) که در چند سال اخیر به یکی از غول‌های جهانی حوزه فیلم و سریال تلویزیونی تبدیل شده، در ترکیه نیز حسابی گرد و خاک به پا کرده است.

در حال حاضر نت‌فلیکس در ترکیه هم مشتریان فراوانی دارد و با توجه به اشتراکات و آبونه‌های بالا، توانسته بر بستر اینترنت، فروش خوبی از محل ارائه فیلم و سریال به دست بیاورد.

اما حالا تضاد و تناقض شیوه کاری و نگرش فکری فیلم و سریال ساخت شرکت نت‌فلیکس با مبانی اخلاقی و ارزش‌های اجتماعی مردم مسلمان ترکیه، موجب نگرانی کارشناسان فرهنگی و اجتماعی شده است.

قبلاً نت‌فلیکس در آغاز، فقط در آمریکا و سپس در گستره محدود دنیای انگلیسی‌زبان فعالیت می‌کرد اما بعدها به حوزه‌های زبانی و فرهنگی دیگر هم ورود کرد و در حال حاضر در اغلب کشورهای جهان، نمایندگی دارد و در چندین کشور هم، دست به تولید محصولات بومی با ذائقه بین‌المللی زده است.

سریال داستانی قصر کاغذی یا سرقت پول که در اسپانیا تولید شده، همچنان پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین محصول غیر انگلیسی‌زبان نت‌فلیکس است.

با این حال، بعید نیست در آینده، مجموعه‌های ترکی زبان نت‌فلیکس هم مشتریان فراوانی در کشورهای جهان پیدا کنند. چراکه حالا نت‌فلیکس در ترکیه، میلیون‌ها مشتری یا آبونه دارد و برای حفظ آن‌ها باید خوراک مناسب تولید کند، دوم اینکه ترجمه سریال‌های ترکی به زبان‌های دیگر نیز برای این کمپانی آمریکایی، ده‌ها میلیون دلار، سود به دنبال خواهد آورد.

زمانی که نت‌فلیکس، نخستین فیلم سینمایی ترکی خود را برای دست‌گرمی در این کشور ساخت، کسی فکر نمی‌کرد که به زودی، سریال هم ساخته شود. اما این اتفاق افتاد و ساخت فصل نخست سریال «آتیه» در سال ۲۰۱۹ میلادی در ترکیه، نشان داد که نت‌فلیکس به این حوزه به شکل جدی چشم طمع دوخته است.

اصلی‌ترین زمینه و انگیزه‌های مهم سریال سازی نت‌فلیکس در ترکیه عبارت‌اند از:

  1. جغرافیای طبیعی زیبا، تنوع اقلیمی، آثار معماری و جذابیت در لوکیشن‌های مختلف شهری و روستایی ترکیه، بستر مناسبی برای فیلم‌برداری صحنه‌های متنوع درام، تاریخی و اکشن دارد.
  2. ادبیات داستانی در ترکیه، از ظرفیت و قدرت بالایی برخوردار است. اگرچه در ایران، از نسل گذشته یاشار کمال و از نسل جدید هم اورهان پاموک برنده نوبل ادبیات و الیف شفق نویسنده آثار نازل و سطح پایین اسم در کرده‌اند، اما ترکیه نویسندگان دیگری هم دارد که اقتباس از آثار آن‌ها جذاب است و علاوه بر این، فیلم‌نامه‌نویس‌های مستعد و توانمند هم جمعیت قابل‌توجهی دارند.
  3. در سه دهه گذشته، فعالیت ده‌ها شبکه تلویزیونی بخش خصوصی، چندین گروه بزرگ سریال ساز تربیت کرده و هم اکنون، علاوه بر ده‌ها بازیگر مشهور و کارگردان‌های صاحب سبک، در دیگر صنوف و بخش‌های هنری و تولیدی صنعت سریال‌سازی، نت‌فلیکس در ترکیه، مشکلی برای تأمین کادر و نیرو ندارد. به عبارتی روشن، نت‌فلیکس در حال میوه‌چینی از درختانی است که خود تُرک‌ها آن‌ها را پرورش داده‌اند و به اصطلاح بر سر سفره آماده، نشسته است.
  4. ترکیه ۸۳ میلیون نفری با جمعیت جوان و جغرافیای کوهستانی-دریایی، ترکیب توأمانی از سنت و مدرنیته را به وجود آورده که تضادها و چالش‌های آن، خوراک مناسبی برای مجموعه‌های تلویزیونی جذاب است.
  5. شبکه‌های تلویزیونی بخش خصوصی ترکیه، به خاطر تبعیت از قواعد و قوانین شورای نظارت، خطوط قرمز و مرزهای خاصی برای نشان دادن خشونت و صحنه‌های نامناسب جنسی دارند که نت‌فلیکس به آن‌ها پایبند نیست و می‌تواند با سوءاستفاده از این موضوع، اهداف خود را پیش ببرد.

در ظاهر امر، تابلوی اقتصادی فعالیت نت‌فلیکس از منظر منافع دو طرف چنین است:

اول – سریال‌سازی نت‌فلیکس در ترکیه، درآمدهای کلانی را عاید این شرکت می‌کند و در ۱۹۲ کشور جهان، محصولات تولید شده در ترکیه را به فروش می‌رساند.

دوم – صدها تن از نویسندگان، بازیگران، هنرمندان صنوف مختلف، کارگران و افراد مختلف در این ماجرا، درآمد کسب می‌کنند و دولت نیز به انحای مختلف، از سویی صاحب درآمد مالیاتی شده و از دیگر سو با تولید و پخش این آثار، توریست و جهانگرد بیشتری جذب می‌کند.

اما این همه ماجرا نیست. واقعیت این است که سود کلان اقتصادی، فقط بخشی از این ماجراست و در سوی دیگر، خطر آن وجود دارد که تداوم فعالیت نت‌فلیکس، لطمات فرهنگی و اجتماعی فراوانی در جامعه غالباً محافظه‌کار و اسلام‌گرای ترکیه به وجود بیاورد.

به عنوان مثال، نت‌فلیکس به دنبال آن است که در ماه مبارک رمضان، پخش سریال جدیدی را آغاز کند که در ترکیه ساخته شده و محوریت آن، حول زندگی مرد جوانی است که تمایلات همجنس‌گرایانه دارد و عملاً از این سبک زندگی دفاع می‌کند. اتفاقی نیست که نام کاراکتر این داستان اسلامی است و به راحتی به تبلیغ مبانی ضد ارزشی می‌پردازد.

در یک سریال تخیلی دیگر نت‌فلیکس به نام محافظ هاکان، یک جوان به دنبال نجات استانبول است. در این سریال، با وجود آنکه در ظاهر، اغلب بازیگران و کاراکترهای داستان، متعلق به قشر محافظه‌کار هستند، اما اثری از سبک زندگی مسلمانان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز آنان دیده نمی‌شود و درست مانند یک گروه هالیوودی زندگی می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت، نگرانی کارشناسان و تحلیل گران اسلام‌گرا از چند و چون فعالیت نت‌فلیکس در ترکیه، یک نگرانی به جا است، اما شواهد نشان می‌دهد که دست‌کم در شرایط فعلی، دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه کاری به کار نت‌فلیکس ندارد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=809