تاریخ : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ 17 ذو الحجة 1442 Monday, 26 July , 2021

گزارش| تشدید تنش سیاسی در ترکیه با چاشنی تهدید به قتل مخالفان اردوغان

  • کد خبر : 847
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۸
گزارش| تشدید تنش سیاسی در ترکیه با چاشنی تهدید به قتل مخالفان اردوغان
در فضای مجازی و همچنین در رسانه‌های رسمی ترکیه، افرادی سر برآورده‌اند که آشکارا مخالفین دولت اردوغان را به حمایت از کودتا متهم کرده و آنان را به قتل و کشتار تهدید می‌کنند. تشدید فضای تنش و دوقطبی سیاسی و اجتماعی و جنگ لفظی در ترکیه، یک مشکل و معضل تازه نیست اما در سالیان اخیر بسیار تشدید شده است.

به گزارش یورد نیوز، شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه تاکنون جان نزدیک به ۴ هزار شهروند این کشور را گرفته و شمار مبتلایان به عدد ۱۴۰ هزار نفر نزدیک شده است.

اقتصاد ترکیه به خاطر شیوع گسترده کرونا به شدت لطمه دیده و بخش‌های توریسم، تجارت و خدمات در این کشور عملاً زمین‌گیر شده‌اند.

با این حال، این موضوع باعث نشده است که احزاب سیاسی ترکیه، مبارزه با کرونا و تلاش برای حفظ آرامش کشور را به یک اولویت حیاتی تبدیل کرده و دست‌کم برای مدتی کوتاه و به شکل موقتی، دست از تنش لفظی، سیاسی و رسانه‌ای بردارند.

در حال حاضر در فضای مجازی و همچنین در رسانه‌های رسمی ترکیه، افرادی سر برآورده‌اند که آشکارا مخالفین را به حمایت از کودتا متهم کرده و آنان را به قتل و کشتار تهدید می‌کنند.

کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ میلادی، فضای سیاسی و امنیتی ترکیه را به شدت تحت تأثیر قرار داد. رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس‌جمهور ترکیه، پس از کودتا به شکل گسترده شروع به پاک‌سازی نیروهای مسلح، وزارتخانه‌ها، بانک‌ها، رسانه‌ها و شرکت‌ها کرده و نزدیک به دویست هزار نفر اخراج و هزاران نفر زندانی شدند.

اما این پایانِ ماجرا نبود و پس از کودتا، دو مشی و رفتار سیاسی از سوی حزب حاکم و مخالفین مشاهده شد:

۱- حزب حاکم، علاوه بر عوامل خارجی از جمله بخشی از بدنه سازمان سیای آمریکا، عوامل داخلی را نیز به عنوان حامیان فتح‌الله گولن و کودتای نافرجام معرفی کرده و «تلاش برای حفظ بقای ملی» در برابر هجوم دشمنان را به کانون اهداف سیاسی خود تبدیل کرد و مخالفین را به باد انتقاد گرفت.

۲- کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق که پس از کودتا حاضر شده بود در کنار اردوغان و باغچلی برای مردم سخنرانی کرده و از ضرورت حفظ کشور صحبت کند، چند روز بعد در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای، کودتا را یک تئاتر و نمایش ساختگی خوانده و اعلام کرد که حزب حاکم با این حربه‌ها به دنبال جمع کردن بساط دموکراسی و خفه کردن مخالفین به اتهام همدستی با کودتاگران است.

از آن دوران به بعد، تنش سیاسی و لفظی بین حزب عدالت و توسعه و حزب جمهوریت خلق روز به روز بیشتر شده و کار به جایی رسیده که حامیان اردوغان در فضای مجازی و بعضاً در رسانه‌ها، مخالفین را تهدید به مرگ می‌کنند.

حمله فیزیکی به کمال قلیچدار اوغلو توسط یک روستایی طرفدار حزب عدالت و توسعه، تهدید به قتل اکرم امام اوغلو شهردار استانبول، تهدید خانم کافتانجی اوغلو از سران حزب جمهوریت خلق و چند نمونه دیگر، تنها بخشی از تنش و افزایش خشونت لفظی و سیاسی در جامعه، فضای مجازی و رسانه‌های ترکیه است.

چند روز پیش یک جوان طرفدار حزب عدالت و توسعه در توییتر، عکسی از یک شیشه فشنگ منتشر و اعلام کرد که این فشنگ‌ها را برای شلیک به کودتاگران آماده کرده و در ذیل عکس، قلیچدار اوغلو و حزب جمهوریت خلق را نیز تهدید کرد.

بررسی‌های رسانه‌های مخالف اردوغان نشان داد که فرد تهدیدگر، از اعضای شاخه جوانان حزب عدالت و توسعه بوده و تنها چند ساعت پس از دستگیری  و بازجویی، آزاد شده است.

این فرد به نام «مهمت امین گوچ» در حساب توییتر خود با لفظ «رئیس» از اردوغان یاد کرده است. یعنی همان لفظ رسمی هواداران حزب عدالت و توسعه در وصف اردوغان.

او خطاب به سران حزب جمهوریت خلق اعلام کرده است: «آدم شوید! اگر بلایی سر رئیس بیاید یا اگر کودتا شود، اول شماها را می‌کشم.»

انتشار پیام‌های تهدید‌آمیز جوان مزبور، موجب واکنش تند روزنامه‌های جمهوریت، سؤزجو، یئنی چاغ و دیگر رسانه‌های مخالف اردوغان شده و در فضای مجازی نیز بین هزاران کاربر توییتری، جنگ لفظی به راه انداخت.

شب گذشته در شبکه تلویزیونی «Ülke TV» از رسانه‌های طرفدار حزب عدالت و توسعه، خانم محجبه‌ای به نام «سئودا نویان» مهمان برنامه سیاسی بود. او در سخنان خود در مورد کودتاگران و دار و دسته فتح‌الله گولن گفت: «کودتای نافرجام هنوز هم مانند استخوان در گلوی ما مانده است. نتوانستیم به طور کامل حساب آن‌ها را برسیم. اما آمادگی لازم را داریم. بگذارید به شما بگویم، خانواده ما (خانواده نویان) امکانات مالی و معنوی فراوانی دارند. ما دست‌کم ۵۰ نفر را خواهیم کشت. مثلاً در مجتمع مسکونی ما چند نفری هستند. اصلاً بگذارید این جوری بگویم، ما لیست خود را هم نوشته‌ایم و می‌دانیم دقیقاً سراغ چه کسانی خواهیم رفت. ما پشت سر رهبرمان هستیم و از او حمایت می‌کنیم. به آن‌ها هشدار می‌دهم پاهای خود را از گلیمشان درازتر نکنند.»

مجری برنامه هم به جای آنکه با توجه به مسئولیت حقوقی این سخنان برای رسانه، واکنشی نشان دهد رو به دوربین گفت: «پاهایشان؟ نه. باید بگوییم هر چهارپایشان!»

تنها ظرف چند ساعت، یک‌صد هزار توییت در پاسخ به سخنان سئودا نویان نوشته شد و شهروندان، فعالان سیاسی و کاربران عادی، با ابراز انزجار از این سخنان، خواهان اقدام قوه قضائیه و دستگیری او شدند.

سئودا نویان کیست؟

فاتح آلتایلی از روزنامه‌نگاران ارشد ترکیه با ارائه تحلیلی در مورد گذشته فرد تهدیدگر نوشت: «خانواده نویان خانواده سرشناسی هستند. سئودا نویان همسر دوم انگین نویان است. انگین نویان پیش‌تر با همسر قبلی‌اش به نام «اثر نویان» به عنوان سخنران معنوی بر صحنه می‌رفتند و خانم او هم محجبه نبود. اما به یک باره سر از شبکه تلویزیونی سامان یولوی فتح‌الله گولن درآورده و واعظ و کارشناس قرآن شد.

او در همان دوران با یک خانم گریمور بیوه آشنا شد که به تازگی از همسر ایتالیایی خود «ماسیمو رگ گیو» طلاق گرفته بود. او کسی نبود جز «سئودا رگ گیو» که هنوز از نام خانوادگی همسر خارجی خود استفاده می‌کرد.

افشای رابطه پنهانی منجر به جدایی «اثر نویان» و «انگین نویان» شد و سئودا با انگین ازدواج کرده و نام «سئودا نویان» را برگزید.

او که پیش از آن در ازمیر و در ضیافت‌ها، از مشهورترین بانوان طرفدار مدهای برهنه بود و پوشش‌های زننده داشت، به یک‌باره محجبه شده و حالا برای کشتن ۵۰ نفر لیست تهیه کرده و بر ای این کار اعلام آمادگی کرده است.»

تشدید فضای تنش و دوقطبی سیاسی و اجتماعی و جنگ لفظی در ترکیه، یک مشکل و معضل تازه نیست اما در سالیان اخیر بسیار تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه در سخنرانی‌های خود، با ادبیات تندی علیه مخالفینش می‌تازد و شریک او در ائتلاف جمهور، یعنی دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی‌گرا نیز در این مسابقه بازنمی‌ماند و او نیز بسیار تند و آتشین صحبت می‌کند و کاملاً طبیعی است که این سخنان و این ادبیات تند، بر هواداران آن‌ها نیز تأثیر بگذارد و موجب تشدید تنش شود.

در همین حال، باید به این نکته هم اشاره کرد که اردوغان در مقام رهبر حزب، مانع از تکرار اظهارات تند هواداران خود نمی‌شود و به آنان نهیب نمی‌زند.

اما قطعاً مشکل یک‌جانبه نیست و مخالفین نیز در این میان بی‌تقصیر نیستند. مخالفین نیز به دنبال آن هستند که تحت هر شرایطی به حزب حاکم حمله کنند و گویی آماده‌اند که چشم‌بسته و سوگند خورده، همه چیز را زیر سؤال ببرند. لذا در چنین فضایی، تنش سیاسی و اجتماعی اجتناب‌ناپذیر است.

حتی لازم به ذکر است که مخالفین اردوغان خود را برای دوره سرنگونی وی آماده کرده و لیست زندانی‌ها و ترورهای خود را از الآن آماده کرده‌اند و حتی مکان زندان بلال اردوغان پسر رجب طیب اردوغان را نیز تعیین کرده‌اند.

 

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=847