تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021

احمد داوود اوغلو: طناب انتخابات زودهنگام در ترکیه به دست باغچلی افتاده است

  • کد خبر : 865
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
احمد داوود اوغلو: طناب انتخابات زودهنگام در ترکیه به دست باغچلی افتاده است
رهبر حزب آینده ترکیه اظهار داشت: رجب طیب اردوغان در سال 2018 به صراحت اعلام کرد که برگزاری انتخابات زودهنگام در سال 2019 کاملاً منتفی است اما بعداً مجبور شد در مقابل درخواست دولت باغچلی سر خم کند. این بار هم طناب برگزاری انتخابات زودهنگام به دست باغچلی افتاده است.

به گزارش یوردنیوز، این روزها بحث برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه به موضوع داغ این کشور تبدیل شده است.

احمد داوود اوغلو رهبر حزب آینده ترکیه به مباحث انتخابات زودهنگام پیوسته و اظهار داشت:

«رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۱۸ به صراحت اعلام کرد که برگزاری انتخابات زودهنگام در سال ۲۰۱۹ کاملاً منتفی است اما بعداً مجبور شد در مقابل درخواست دولت باغچلی سر خم کند. این بار هم طناب برگزاری انتخابات زودهنگام به دست باغچلی افتاده است».

داوود اوغلو با استقبال از برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد:

«موضوع انتخابات زودهنگام موضوعی نیست که بتوان با آن بازی سیاسی کرد. حاکمیت یا نباید بحث آن را باز می‌کرد و یا اگر باز کرده، بایستی این انتخابات را هر چه زودتر برگزار کند. چراکه انتظار برای برگزاری انتخابات زودهنگام باعث می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها لغو شود و هیچ کس نتواند برای آینده کاری خود برنامه‌ریزی کند».

وی با انتقاد از رجب طیب اردوغان تأکید کرد:

«حاکمیت سیاسی ترکیه مرتکب دو اشتباه فاحش شده است و موضوعات احتمال کودتا و برگزاری انتخابات زودهنگام را به بحث روز ترکیه تبدیل کرده است. با این اوصاف بسیار بعید است که دولت ترکیه بدون برگزاری انتخابات تا سال ۲۰۲۲ دوام بیاورد».

داوود اوغلو حزب حاکم عدالت و توسعه را بازیچه حزب حرکت ملی‌گرا توصیف و خاطرنشان کرد:

«حزب عدالت و توسعه به وضعیتی دچار شده است که بدون رضایت حزب حرکت ملی‌گرا قادر به تصویب هیچ قانونی نیست. حزبی که دارای یک‌هزارم از آرای مردم ترکیه نیست با گستاخی اعلام می‌کند که چهار سال است ما کشور را اداره می‌کنیم! همه بازیگران ترکیه‌ی قدیم در حال حاضر شریک قدرت سیاسی اردوغان شده‌اند».

وی تأکید کرد: «با تأسیس حزب آینده، هیچ آرایی از حزب عدالت و توسعه در صندوق آرای حزب حرکت ملی‌گرا ریخته نخواهد شد و آرای حزب حاکم به سمت حزب آینده ریزش خواهد کرد. همین مسئله باعث عصبانیت اردوغان از من شده است».

داوود اوغلو با انتقاد از اخراج و دستگیری شهرداران وابسته به حزب دموکراتیک خلق‌ها، اظهار داشت:

«اخراج و دستگیری شهردارانی که مستقیماً با آرای مردم انتخاب شده‌اند، مغایر با اصول دموکراسی است. در بدترین حالت، حتی اگر یک شهردار تخلف کرده باشد، به وسیله سیستم قضایی به تخلفاتش رسیدگی می‌شود و در صورت اثبات گناهکار بودنش، جایگزین وی از طریق انتخابات مشخص می‌شود، نه اینکه با حکم دولتی فرد مورد نظر حاکمیت، شهردار شود».

رهبر حزب آینده ترکیه نسبت به اخراج دریاسالار «جهاد یایجی» فرمانده نیروی دریایی ارتش ترکیه واکنش نشان داد و اظهار داشت:

«اخراج فرمانده نیروی دریایی از طرف دولت، اقدام بسیار اشتباهی است. اعتبار و حیثیت نهادهایی مثل نیروهای مسلح، سازمان امور دینی، بانک مرکزی و سازمان تنظیم و نظارت بانکی باید حفظ شود. چراکه این نهادها به عنوان پایه‌های دولت عمل می‌کنند. همان طور که اخراج مهمت گؤرمز رئیس سابق سازمان امور دینی را اشتباه می‌دانستم، اخراج ناگهانی فرماندهان نیروهای مسلح را نیز اشتباه می‌دانم».

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=865