تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021

نماینده حزب جمهوریت خلق: دولت اردوغان برای در قدرت ماندن در حال نابودی جنگل‌های ترکیه است

  • کد خبر : 950
  • ۰۲ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۵۲
نماینده حزب جمهوریت خلق: دولت اردوغان برای در قدرت ماندن در حال نابودی جنگل‌های ترکیه است
«بکر پاکدمیرلی» وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه اعلام کرد که در پنج سال اخیر برای تهیه چوب صنعتی و هیزم، 115 میلیون مترمکعب چوب درختان جنگلی این کشور بریده شده است.

به گزارش یورد نیوز، «بکیر پاکدمیرلی» وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه اعلام کرد که در پنج سال اخیر برای تهیه چوب صنعتی و هیزم، ۱۱۵ میلیون مترمکعب چوب درختان جنگلی این کشور بریده شده است.

«عمر فتحی گورر» نماینده مجلس ترکیه از حزب جمهوریت خلق در اعتراض به افزایش سرعت نابودی درختان جنگلی ترکیه، وزیر کشاورزی و جنگلداری این کشور را به استیضاح کشانده و اعلام کرد:

«طبق برنامه مدیریتی جنگل‌ها، دولت حق بریدن ۱۵ میلیون مترمکعب از درختان جنگلی در سال را دارد اما این رقم به ۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است».

در استیضاح وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه توسط نماینده حزب جمهوریت خلق، این سؤالات مطرح شده است:

–  در پنج سال اخیر چند مترمکعب چوب از جنگل‌های ترکیه بریده شده است؟

– در پنج سال اخیر چه تعداد درخت به جای درختان بریده شده، کاشته شده است؟

بکیر پاکدمیرلی در پاسخ به این استیضاح، پاسخ داد:

– در سال گذشته ۲۲ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۲۴۸ مترمکعب چوب صنعتی و ۵ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۷۹۸ مترمکعب هیزم از درختان جنگلی استخراج شده است.

– از سال ۲۰۱۵ تا پایان ۲۰۱۹ میلادی در مقابل ۱۵ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۷۲۲ مترمکعب درخت کاشته شده در جنگل‌ها، ۹۰ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۶۰۳ مترمکعب چوب صنعتی و ۲۴ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۹۵۲ مترمکعب هیزم از درختان جنگلی استخراج شده است.

نماینده حزب جمهوریت خلق با استناد به پاسخ‌های وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه ادعا کرد که دولت ترکیه در حال نابودی جنگل‌های این کشور است و اظهار داشت:

«طبق برنامه مدیریتی جنگل‌ها، قرار بر این بود که سالانه حداکثر ۱۵ میلیون مترمکعب از درختان جنگلی برای مصارف صنعتی و تهیه هیزم بریده شوند اما این رقم ابتدا ۲۰ میلیون مترمکعب، سپس ۳۰ میلیون مترمکعب و در حال حاضر به ۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است».

فتحی گورر در ادامه با اشاره به تهدید موجودیت جنگل‌های ترکیه خاطرنشان کرد:

«علاوه بر فعالیت صنایع چوبی، فعالیت‌های معدنی نیز باعث نابودی بسیاری از جنگل‌های ترکیه شده است که معروف‌ترین آن‌ها جنگل‌های کازداغی است.

در جنگل‌های کازداغی ۳۵۰ هزار درخت بریده شده‌اند که سن آن‌ها ۲۰ الی ۱۰۰ سال بود و تأمین‌کننده اصلی اکسیژن این منطقه بودند.

متأسفانه جنگل‌های کشور توسط دولت اردوغان در حال نابودی است. حاکمیت برای در قدرت ماندن و تقویت اقتصاد می‌خواهد بخش‌های صنعتی و عمرانی مرتبط با تولیدات چوبی را به بهای نابودی جنگل‌ها سرپا نگه دارد.

به همین خاطر صنایع چوبی برای افزایش تولیدات خود، استفاده از چوب درختان جنگلی را به سه برابر افزایش داده‌اند».

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=950