تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰ 26 ربيع ثاني 1443 Wednesday, 1 December , 2021

اسقف اعظم یونان: ترکیه جرئت تبدیل ایاصوفیه به مسجد را ندارد

  • کد خبر : 963
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
اسقف اعظم یونان: ترکیه جرئت تبدیل ایاصوفیه به مسجد را ندارد
اسقف اعظم یونان اعلام کرد: تُرک‌ها برای جلب افکار عمومی هرچه در دست داشته باشند با آن بازی می‌کنند. ایاصوفیه هم یکی از بازی‌های آن‌ها است. معتقدم که ترکیه جرئت تبدیل کردن ایاصوفیه از موزه به مسجد را ندارد.

به گزارش یوردنیوز، ایاصوفیه در سال ۵۳۷ میلادی توسط امپراتوری بیزانس ساخته شد و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین کلیسای مسیحیان قرار گرفت.

پس از فتح کنستانتین (استانبول کنونی) توسط امپراتوری عثمانی در سال ۱۴۵۳میلادی، این کلیسا به مسجد تبدیل و اولین نماز جمعه استانبول نیز در این مکان اقامه شد و تا سال ۱۹۳۴ میلادی به عنوان محل عبادت مسلمانان قرار گرفت.

اما پس از سقوط عثمانی و به قدرت رسیدن مصطفی کمال آتاتورک، مسجد ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو به ثبت رسید.

اسلام‌گراهای ترکیه از همان زمان خواستار بازگرداندن کاربری ایاصوفیه به مسجد بوده‌اند، چراکه ایاصوفیه را نمادی از پیروزی اسلام بر مسیحیت می‌دانند.

اکنون پس از ۸۶ سال، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور اسلام‌گرای ترکیه قصد دارد تا موزه ایاصوفیه را بار دیگر به مسجد تبدیل کرده و به عنوان محل عبادت مسلمانان قرار دهد.

تصمیم نهایی شورای عالی اداری ترکیه به عنوان بالاترین مرجع رسیدگی به محاکم اداری در مورد تبدیل شدن ایاصوفیه از موزه به مسجد تا روز ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) اعلام خواهد شد.

در این خصوص پیام‌های تهدیدآمیزی از سوی یونان، آمریکا و روسیه علیه ترکیه صادر شده است.

اسقف اعظم یونان اعلام کرده است: تُرک‌ها برای جلب افکار عمومی هرچه در دست داشته باشند با آن بازی می‌کنند. ایاصوفیه هم یکی از بازی‌های آن‌ها است. معتقدم که ترکیه جرئت تبدیل کردن ایاصوفیه از موزه به مسجد را ندارد.

وزیر امور‌ خارجه یونان نیز هشدار داد: ترکیه به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بماند و منافع داخلی و ملی خود را بر محافظت از بنا‌های مهمی مانند ایاصوفیه که میراث جهانی بشری است، ترجیح ندهد.

رهبر مسیحیان ارتدکس جهان نیز در پیامی خطاب به رجب طیب اردوغان از وی خواسته است تا از تصمیمش برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد منصرف شود.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشت: ایالات‌متحده از دولت ترکیه می‌خواهد که وضعیت ایاصوفیه را به عنوان موزه حفظ کند تا نمونه‌ای از تعهد به احترام به آیین‌ها و تاریخ مذاهب در ترکیه باشد و دسترسی همگان به آن تضمین شود.

اسقف اعظم روسیه با انتقاد از دولت ترکیه اظهار داشت: تهدید کلیسای ایاصوفیه تهدیدی برای کل تمدن، تاریخ و معنویت مسیحیت است. روسیه کشوری است که اکثریت جمعیت ارتدکس را در خود جای داده است و هر آنچه برای ایاصوفیه می‌تواند رخ دهد، درد شدیدی بر مردم روسیه وارد خواهد ساخت. ما هرگونه تلاشی برای تحقیر یا به دام انداختن میراث معنوی هزارساله کلیسای قسطنطنیه را تحمل نخواهیم کرد.

احزاب اپوزیسیون داخلی ترکیه نیز این اقدام اردوغان را به عنوان رفتاری پوپولیستی، تلاش برای انحراف افکار عمومی از مشکلات اقتصادی و از بین بردن یکی از نمادهای سکولاریسم در جمهوری ترکیه، عنوان می‌کنند.

در مقابل، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفته است: نام ایاصوفیه را از این پس تغییر داده و به جای موزه ایاصوفیه، آن را مسجد ایاصوفیه نام‌گذاری می‌کنیم. همه بدانند که اینجا قسطنطنیه نخواهد شد بلکه نام اینجا “اسلام-بول” است و خواهد بود.

وی تأکید کرد: آنکارا اتهام‌هایی را که در خصوص مسجد ایاصوفیه علیه ترکیه مطرح می‌شود، تهاجم به حق حاکمیت ملی ترکیه تلقی می‌کند. هیچ کس حق و صلاحیت این را ندارد که در امور مربوط به اماکن عبادی ما دخالت کند.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز با رد اتهام‌های یونان، تلاش می‌کند تا توجهات را به تخریب مساجد در آتن معطوف سازد و واکنش مناسبی به یونان نشان دهد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=963