تاریخ : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ 18 صفر 1443 Saturday, 25 September , 2021

واکنش ایران به مناقشه باکو-ایروان: حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی است

  • کد خبر : 994
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
واکنش ایران به مناقشه باکو-ایروان: حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی است
«محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان به ابراز تأسف از کشته شدن چند تن از سربازان این کشور در درگیری پیش آمده در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان پرداخت و با دولت و ملت این کشور ابراز همدردی همدردی کرد.

به گزارش یورد نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلفنی با «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان ضمن ابراز تأسف از کشته شدن چند تن از سربازان این کشور در درگیری پیش آمده در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان و ابراز همدردی با دولت و ملت این کشور گفت: حفظ تمامیت ارضی کشورها ازجمله جمهوری آذربایجان راهبرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افزود: ایران همواره بر حل‌وفصل مسائل و اختلافات از طریق راه‌حل‌های سیاسی و مذاکره تأکید دارد و امیدواریم مشکل پیش آمده بدون توسل به زور حل و فصل شود.

شاهین مصطفی‌یف نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت ایران در حادثه پیش آمده گفت: مواضع ایران نسبت به حفظ تمامیت ارضی کشورها ازجمله آذربایجان همواره قابل احترام بوده است.

معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان همچنین با تجلیل از اهتمام ایران نسبت به توسعه مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه فی‌مابین بر ضرورت تلاش بیش از پیش مسئولان دو کشور در این راستا تأکید کرد.

دو طرف در این گفت‌وگو با اشاره به برقراری مبادلات تجاری دو کشور به‌رغم وجود شرایط کرونایی، از تلاش مسئولان برای باز بودن مرزها با افزایش ۱۴ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر ابراز خرسندی کردند.

واعظی و شاهین مصطفی‌یف همچنین با اشاره به تبادل نظر و گفت‌وگوی مقامات رسمی ایران و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور در ارتباط با گسترش ارتباطات جاده‌ای، راه‌آهن و تکمیل کریدور شمال-جنوب، ابراز امیدواری کردند تا هر چه سریع‌تر روابط و مناسبات فی‌مابین به شرایط پیش از شیوع بیماری کرونا بازگردد.

لینک کوتاه : https://yurdnews.com/?p=994